Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Arakan Yardım

Arakan Yardım

Şefkat Eli Derneği kurulduğu günden beri hangi coğrafya olursa olsun mazlum, yoksul ve aç insan kalmaması için çalışmalar yapan bir dernektir. Bu özelliği sayesinde yıllardır faaliyet içinde olan derneğin yardım faaliyetinin bulunduğu yerler arasında Arakan’da bulunur.

Ülkelerinden kaçmak zorunda kalan ve yaşamak için savaş veren Arakanlı Müslümanlar için dernek tarafından yardım kampanyaları düzenlenir. Kampanyalara Türkiye’nin 7 bölgesinden katılım olur ve toplanan yardımlar Arakanlı Müslümanlara ulaştırılarak onların mutluluğuna aracı olunur. Yardımlar gelen Bangladeş sınırında bulunan kamplarda gerekse Arakan’da baskı altında yaşamaya çalışan Müslümanlara ulaştırılır.

Arakan’a Neden Yardım Edilir?

Güneydoğu Asya topraklarındaki Myanmar’a bağlı eyalet olan Arakan, Myanmar ordusunun zulmü altındadır. Budizm inancını benimsemiş olan Myanmar Arakan’da Müslüman kalmamasını sağlamak adına halka şiddet uygular ve vatanlarını terk etmeye zorlar.

Bu şiddet uzun yıllardır devam etmekte olup çok sayıda halk yaşanan şiddet karşısında hayatını kaybetmiştir. Halkın bir bölümü ise Bangladeş’e sığınarak yaşamaya çalışmaktadır. Müslümanları Bangladeş’in kabul edemeyecek durumda olması pek çok Arakan’ın sokaklarda yokluk içinde yaşamaya mahkum olmasını sağlamıştır.

Şiddetten kaçan Arakanlıların bir kısmı da kamplarda sınırlı imkanlarda yaşamaya çalışmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı Arakan Türkiye’nin yardım götürdüğü yerler arasında bulunur. Yapılan yardımlar bölge halkının hayatlarının kurtarıcısı olmaktadır.

Arakan’a Nasıl Yardım Edebilirim?

2012 yılından beri artan şiddet ve çatışmalardan harap düşen Arakan halkının her türlü yardıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle mazlumlara yardım etmeyi isteyen herkesin buraya yardım etmesi mümkündür. Arakan’a yardım için Türkiye adına hizmet veren dernekler ve insani yardım kuruluşlarına başvurulabilir. Bu kuruluşların Arakan için düzenlediği gıda, sağlık malzemesi ve giyim bağışları zulümden kaçan halkın şartlarının iyileştirilmesine katkı sağlar. Düzenlenen kampanyalara ayni yardım veya para yardımı yapmak mümkündür.

Şefkat Eli Arakan’a Yardım Yapıyor Mu?

İnsani yardım çalışmalarını Afrika, Asya ve Türkiye için gerçekleştiren Şefkat Eli Derneği’nin Arakan’a da yardım kampanyaları vardır. Derneğin Arakan için hazırladığı yardım kampanyalarına yıl boyunca bağışta bulunmak mümkündür. Bu sayede insanların yıl boyunca Arakan’a yardım elini uzanması sağlanabilir. Böylelikle mazlum ve çaresiz duruma düşen halkın yanında olunabilir. Dernek Arakanlılar için yardım kampanyalarının bölge halkının ihtiyacını göz önünde bulundurarak düzenler. Bu sayede onlar için faydalı olacak yardımların yapılmasını sağlar.

Arakan Yardım Projeleri Nelerdir?

Büyük zulüm altında yaşamaya çalışan Arakan Şefkat Eli Derneği’nin faaliyet gösterdiği bölgelerden birisidir. Vatanlarını terk eden ya da terk etmemek için mücadele eden binlerce Arakanlı Müslümanın yardıma ihtiyacı vardır.

Bu nedenle dernek tarafından hayata geçirilmeye çalışılan Arakan yardım projeleri şunlardır;

 • Ümmet su kuyusu projesi
 • Giyim paketi projesi
 • Sağlık malzemesi yardım projesi
 • Temizlik malzemesi yardım projesi
 • Cami ve mescit projesi
 • Kirvem olur musun projesi
 • Katarakt ameliyatı projesi
 • Kur’an-ı kerim projesi
 • Gıda paketi projesi
 • Kurban bağışı projesi

Derneğin bu projeleri gerçekleştirmek için yapılacak bağışlara ihtiyacı vardır. Bağışların çok fazla olması yardım edilecek Arakanlı Müslüman sayısının artmasını sağlar. Bunun için yapacağınız bağışlar için Arakan’ı tercih edebilir ve halkın yaşadıkları zorluklardan kurtulmaları için desteklerinizi iletebilirsiniz.

Arakan Ümmet Su Kuyusu Projesi Nedir?

Yakılan ve yıkılan topraklarında yaşamaya çalışan Arakan halkının temiz suya ihtiyacı vardır. Bölgede var olan su kaynakları tahrip edildiği için yerin onlarca metre derinliğinde temiz su bulmak mümkündür. Su kuyularının açılmasıyla mümkün olacak bu buluşu yoksulluk içerisinde bulunan halkın karşılaması mümkün değildir. Bu imkansızlıktan haberdar olan dernek ümmet su kuyusu projesi yaparak Arakan halkının temiz suya kavuşmasını sağlar.

Açılan su kuyularından Arakan halkının eşit oranlarda yararlanmasını sağlar. Açılan kuyulardaki su içme suyu ve banyo gibi ihtiyaçlar için temizlik suyu olarak kullanılabilir. Su kuyularının açılışı sonrasında dernek personelleri belirli aralıklarla su kuyularının incelemesini yaparak yaşanan arızaların veya yanlış kullanıma bağlı mağduriyetlerin önlenmesini sağlar.

Arakan Gıda Paketi Projesi Nedir?

Baskı altında yaşayan veya vatanını terk eden Arakan halkı için yapılan yardım projelerinden birisi de gıda paketi projesidir. Halkın çeşitli imkansızlıklar içinde yaşamaları yiyecek gıda bulmalarını zorlaştırır. Bu sorun karşılığında ortaya çıkan açlık ise çocukların ve yetişkinlerin hayatını tehdit eder. Dernek bağışçılarının yardımlarıyla gerçekleştirilen gıda paketi projesi ise halkın gıda ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Bağışlarla hazırlanan gıda paketleri içerisinde temel gıda malzemeleri, bakliyat, un, çay ve şeker gibi ürünler bulunur. Bu sayede bölgedeki yiyecek bulma sıkıntısına çözüm bulunmuş olur.

Arakan Giyim Paketi Projesi Nedir?

Şefkat Eli Derneği Afrika ve Suriye toprakları için yaptığı giyim paketi projesini Arakan için de yapar. Bu proje sayesinde Arakan halkının yeni kıyafetler giymelerini sağlar. Yapılan yardımlar sayesinde halkın zulümden kaçarken giydikleri elbiselerden kurtulmalarına yardımcı olur. Giyim paketleri içerisinde erkek, kadın veya çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak türden malzemeler bulunur. Bu sayede halkın giyim konusunda yaşadıkları imkansızlıklardan kurtulmaları sağlanır. Arakanlıların giyim sıkıntısı çekmemesini isteyenler yıl boyunca bağış yapabilirler.

Arakan Sağlık Malzemesi Yardım Projesi Nedir?

Sığınma kamplarında veya yıkıntılar arasında yaşayan Arakan halkı kirlilik ve imkansızlıklar nedeniyle sağlık sorunları yaşarlar. Eyalette yaygın olarak salgın hastalıklar yaşanır. Bu hastalıkların tedavi edilebileceği sağlık merkezleri yoktur.

Ayrıca sağlık malzemesine de ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacın farkında olan Şefkat Eli Derneği Arakan için sağlık malzemesi yardım projesi düzenler. Bu proje sayesinde toplanan bağışlarla bölgeye sağlık malzemelerinin alınması ve hastaların tedavi edilmesi sağlanır. Yapılan bu yardımlar sayesinde ölüm sayıları azaltılmaya çalışılır.

Arakan Temizlik Malzemesi Projesi Nedir?

Arakan halkının en önemli sorunlarından birisi sokaklarda veya kamp alanlarında kalmalarıdır. Bu durum onların hijyen olmayan ortamlarda bulunmasını ve tuvalet ihtiyaçlarını dahil ilkel yollarla gidermelerini sağlar.

Bu imkansızlıklar halkın temizliklerini yapamamalarına neden olur. Bunun için derneğin temizlik malzemesi yardım projesi Arakan halkı için hayat kurtarıcı olur. Bölgeye gönderilen temizlik malzemeleri sayesinde halkın daha hijyenik ortamlarda yaşamalarına yardımcı olur. Halka dağıtılan temizlik malzemeleri sabun, deterjan ve şampuan gibi ürünlerden oluşur.

Temizlik malzemeleri yanı sıra dernek halkın banyo ve tuvalet ihtiyaçlarının karşılanması adına da çalışmalar yapar. Bu sayede halkın temizliğini ilkel şartlar altında yapmalarına engel olur.

Arakan Katarakt Ameliyatı Projesi Nedir?

Beslenme şartları, kirlilik ve iklim gibi etkenler Arakanlı Müslümanların katarakt rahatsızlığı yaşamasına neden olur. Göz merceğinin saydamlaşması nedeniyle bulanık görmenin ve ilerlemesiyle körlüğe neden bu rahatsızlığın tedavi sadece ameliyattır. Ancak Arakan’da halkın insanlık zulmü içinde bulunması katarakt ameliyatını imkansız kılar. Buna rağmen Şefkat Eli’nin katarakt ameliyatı projesi ile bu imkansızlığın ortadan kalkması mümkün olur. Toplanan katarakt ameliyatı bağışlarıyla katarakt rahatsızlığı olan ve bu nedenle kör olan pek çok kişi görmeye yeniden başlar.

Arakan Cami ve Mescit Projesi Nedir?

Myanmar askerlerinin baskısı altında yaşayan Arakan Müslümanlarının ibadetlerini yaşamaları oldukça zordur. Onları vatanlarından etmek isteyen askerler yaşam alanlarını tahrip etmiştir. Bu nedenle de kalacak yerleri ve ibadetleri için kullanacakları ibadethaneleri kalmamıştır.

Halkın ibadethanelerde ibadetlerini en iyi şekilde yapmasını arzu eden dernek cami ve mescit projesi düzenler. Bu projeyle Arakanlı Müslümanların sığındıkları kamp alanlarına mescitler ve camiler inşa eder. Böylelikle sığınmacı Arakan halkının namazlarını bu mekanlarda kılmalarına imkan tanır.

Arakan Kirvem Olur Musun Projesi Nedir?

Kirvem olur musun projesi derneğin Afrika dışında Arakan içinde uyguladığı bir projedir. Bu proje ile sünnet olma imkanı olmayan erkek çocuklarının sünnet edilmesi sağlanır. Bu sayede dinin gereği yerine getirilmiş olur. Ayrıca sünnet olmama nedeniyle erkek çocuklarında ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların önüne geçilir.

Bunun dışında derneğin düzenlediği bu proje sayesinde Müslüman çocukların yanlış veya kasıtlı müdahaleler ile kısırlaştırılması gibi tehlikeler bertaraf edilmiş olur. Toplanan yardımlar sayesinde çok sayıda Arakanlı çocuk uzmanlar tarafından sünnet edilir ve birkaç gün içinde sağlıklarına kavuşur.

Arakan Kur’an-ı Kerim Projesi Nedir?

Arakan halkının vatani mücadelesi yanı sıra dini mücadelesi de vardır. Çünkü halka zulüm uygulayanlar arasında Budistler vardır ve bu topluluk Müslümanların ibadetlerini yerine getirmelerine ve dinlerini yaşamalarına engel olur. Bu sayede eyalette Müslüman kalmamasını sağlamayı amaçlar. Bu zulmün farkında olan Şefkat Eli Derneği projeleri arasında Kur’an-ı Kerim projesine de yer vermiştir.

Proje sayesinde Arakan halkına Kur’an-ı Kerim dağıtılır ve İslam dinini öğrenemeyen insanların dinlerini öğrenmeleri sağlanır. Bu sayede Budistler arasında asimile olmamaları ve dinlerini yaşayabilmeleri için imkan tanınır. Kur’an-ı Kerim projesine katılarak Arakanlıların dinlerini öğrenmelerini sağlamak isteyenler küçük bir bağışta bulunabilirler.

Arakan Kurban Bağışı 2021

Arakan kurban bağışı 2021 yılında derneğin devam ettirdiği yardım projelerinden birisidir. Kurbanın vacip olması Müslümanların kurban kesmelerini zorunlu kılar ve pek çok Müslüman dinin gereğini yerine getirmek için kurban keser. Ancak insanların kurbanlarını kendileri kesmek yerine bağış olarak değerlendirmeleri de mümkündür.

Bunun için Şefkat Eli tarafından düzenlenen kurban bağışı kampanyalarına katılınabilir. Kampanyaya küçükbaş kurban, hisseli kurban, deve kurbanı ve büyükbaş kurban bağışıyla katılmak mümkündür. Bağışların yapılabilmesi için gerekli kurban ücretinin yatırılması gerekir.

Bağışlar sayesinde belirlenen kurbanlar usta kasap ve kesim elemanları vasıtasıyla kesilir. Parçalara ayrılarak temizlenen kurban etleri Arakan halkına dağıtılır. Bu sayede sığınmacı durumunda olan ve yaşam sıkıntısı bulunan halkın et yemeleri sağlanır. Kurban bağışları için gerekli ödemeler dernek hesap ve IBAN numaraları alınarak yapılabilir.

Arakan Yardım Projelerine Bağış Ne Zaman Toplanır?

Arakan yardım projelerine katılmak isteyenlerin en çok sordukları soru bağışların ne zaman toplandığıdır. Ancak bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü dernek projeleri için kesin tarihler belirlemez. Bu sayede sene boyunca ilgili bağışların devam etmesini sağlar.

Böylelikle Arakan halkına 365 gün boyunca yardımların götürülmesinin yolu açılmış olur. Bağışta bulunmak isteyenler istedikleri ay ve günü belirleyerek bağışlarını yapıp Arakan halkının giyim, sağlık veya gıda ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Henüz bağışta bulunmadıysanız hemen bağış yaparak birkaç yetimi, açı veya yoksulu mutlu edebilirsiniz.

Arakan Yardım SMS Numarası Nedir?

Arakan yardım projelerine katılım için dernek tarafından hazırlanmış SMS numarası yoktur. Bu numaranın bulunmaması nedeniyle bağışların SMS yoluyla yapılması mümkün değildir. SMS yerine diğer bağış yolları tercih edilebilir.

Arakan Projelerine Bağış Ulaştırma Yolları Nelerdir?

Arakan halkına destek olmak isteyenler Şefkat Eli Derneği’nin Arakan projelerine bağışta bulunabilirler. Arakan projelerine bağış yapmak isteyenlerin tercih etmeleri gereken bağış ulaştırma yolları ise şunlardır;

 • Havale ile bağış
 • Online bağış
 • Elden bağış
 • EFT ile bağış

Havale bağış veya EFT bağış tercih edenler derneğin hesap numaralarını kullanabilirler. Online bağış için kullanılabilecek adres ise derneğin resmi web sitesidir. Elden bağışın yapılabilmesi içinse İstanbul’a gidilmesi ve Kavacık Mahallesi’nde bulunan dernek binasına ulaşılması gerekir. Bu sayede bağış parasının teslim edilmesiyle bağış gerçekleştirilebilir.