Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Su Kuyusu

Su Kuyusu

Su insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan en önemli ihtiyaçlar arasında yer alır. Ancak dünya genelinde pek çok insan çeşitli nedenlerle suya ulaşma zorluğu çekmektedir. Ancak Şefkat Eli Derneği olarak dünyanın farklı bölgelerinde suya duyulan ihtiyacın giderilmesi adına hizmet veriyoruz.

Hayırsever vatandaşlarımızın yaptığı su kuyusu bağışlarıyla suya ihtiyaç duyulan bölgelerde su kuyusu açarak susuzluk sorununun giderilmesini sağlıyoruz. Dernek olarak aldığımız bağışları temiz su kuyuları açmak üzere değerlendiriyoruz ve derneğimiz aracılığıyla insanların din kardeşlerine yardımcı olmalarına aracı oluyoruz.

Su Kuyusu Nedir?

Su kuyusu suyun normal yollarla kullanılamadığı kurak coğrafyalar için hazırlanan su kaynaklarını ifade eder. İhtiyaç duyulan bölgelerde açılan su kuyuları sayesinde insanların nehir, dere veya çay gibi alanlardan su taşıma sorunu ortadan kalkar.

Bunun yanı sıra kişisel imkanlarla elde edilen kirli su nedeniyle yaşanabilecek hastalıklar ortadan kalkmış olur. Ayrıca su kuyusu açılan bölgelerde insanların su taşımak için zaman ve güç kaybı yaşamalarına gerek kalmaz. Bu sayede insanlar kuyulardan yararlanarak içmek veya temizlik için ihtiyaç duydukları suya kolay bir şekilde ulaşabilirler.

Su Kuyusu Nasıl Açtırılır?

Afrika ve Asya gibi topraklarda insanların temiz su kullanabilmeleri için ihtiyaç duydukları su kuyuları dernekler aracılığıyla açtırılabilir. Dernekler insanların yaptıkları bağışları kabul ederek belirledikleri bölgelerde su kuyularını açarak bölge halkının kullanımına sunarlar. Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği olarak bizlerde su kuyusu bağışı yoluyla Dünya’nın farklı bölgelerindeki insanların temiz suya ulaşmasını sağlar.

Kabul edilen hisse ve su kuyusu bağışları sonrasında temiz su bulma konusunda zorluk yaşayan bölgeler belirlenir. Bölgenin belirlenmesi sonrasında su kuyuları için gerekli ekipmanları kullanarak kuyuların açılmasını sağlanır. Bu aşamada öncelikle suyun temiz ve kullanılabilir olmasına önem verilir. Bunun için su üzerinde gerekli testler yapılır ve suyun kullanılabilir aynı zamanda da temiz olduğuna karar verilmesiyle de kuyunun açılma işlemi tamamlanır.

Su Kuyusu Neden Açılır?

Su kuyusu açmanın en temel sebebi insanların temiz su kullanmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra açılan su kuyuları sayesinde sevap kazanılmış olur. Çünkü Allah katında insanların ve hayvanların suya olan ihtiyaçlarını karşılamak en önemli sadakalardan kabul edilir. Bu nedenle su kuyusu açtırılarak Allah’ın sevilen kulu olmaya yaklaşılabilir.

Açılan su kuyuları sayesinde Afrika ve diğer bölgelerde susuzluk giderilir ve insanların günün her anında su tüketme imkanı bulabilirler. Bunun yanı sıra yaşadıkları bölgeden uzak bir yere su bulmak için gitmek zorunda kalmazlar. Su kuyusu açtırmak aynı zamanda hijyenik olmaya yardımcı olur ve kirlilik kaynaklı hastalıkların azalmasına yardımcı olur. Bunların yanı sıra suya ihtiyaç duyan kişilerin hayır duası alınmış olur.

Şefkat Eli Derneği Su Kuyuları Nerede Açılır?

Su kuyusu açmak için kullanılabilecek çeşitli bölge ve ülkeler vardır. Şefkat Eli Derneği olarak aldığımız bağışlardan yararlanarak su kuyularını Arakan, Asya ve Afrika ülkeleridir. Buralarda yoksulluğun bulunması ve su kaynaklarının az olması nedeniyle su kuyuları bağışlar kullanılarak derneğimizce açılır. Böylelikle insanların susuzluk nedeniyle ölmelerinin önüne geçilir. Dernek olarak açtığımız su kuyularının adresleri suya duyulan ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir.

Su Kuyusunun Açılma Süresi Ne Kadardır?

Su kuyusunun açılma süresi yapılan bağışın türüne göre değişiklik gösterebilir. İnsanların temiz ve bol su kullanmalarını isteyen kişiler Allah katında önemli olan bu sevabı işlemek için kendi bütçeleriyle su kuyusunu açtırabilirler. Bu sayede açılan su kuyusuna istemeleri doğrultusunda kendi isimleri veya istedikleri isimler verilebilir.

Su kuyusunu açtırmak için yapılan bağışın tam olarak gerçekleşmesi durumunda derneğimiz 3-5 hafta aralığında su kuyusunun açılışını gerçekleştirir. Açılışa dair gerekli bilgilendirmeyi de bağış sahibine yapar.

Su kuyusunu açtırmak için maddi durumu yeterli olmayanların hisse bağışında bulunmaları da mümkündür. Bu sayede kuyunun açılabilmesi için bütçeleri oranında katkıda bulunabilirler. Hisseli olan bağışlarda kuyunun açılması için gerekli tutarın hazırlanması zaman alabileceğinden kuyunun yapılması 3-5 haftadan daha fazla olabilir.

Su Kuyusu Bağışı Ne Zaman Yapılır?

Su kuyusu bağışında bulunmak isterseniz 365 gün boyunca bağışta bulunmanız mümkündür. Online bağış yapmak isterseniz derneğimize ait web sitesini kullanarak bağışınızı yapabilirsiniz. Bağışınız için dernek binamıza gelmeniz durumunda Pazartesi’den Cuma’ya kadar 09.00-18.00 aralığında Cumartesi ise 09.00-15.00 aralığında bağışınızı yapabilirsiniz.

Su Kuyusu Bağışının Faydaları Nelerdir?

İnsanların Müslüman kardeşlerine yapabilecekleri çok fazla yardım vardır. Bu yardımlar arasında su kuyusu bağışı da bulunur. Su kuyusu bağışının hem bağış sahibine hem de ihtiyaç sahiplerine sağladığı birden çok fazla vardır.

Su kuyusu bağışının sağladığı faydalar ise şunlardır;

 • Arakan, Burkina Faso, Etiyopya, Gambiya ve Mozambik gibi ülkelerde yaşayan vatandaşların temiz su kullanmaları sağlanır.
 • Susuzluk çeken kadın ve çocukların yaşadıkları yerden kilometrelerce uzaktaki bölgelere su aramak için gitmeleri ortadan kalkar.
 • Fakir ve kurak bölgelerde suyun olmaması nedeniyle yapılamayan temizlik sorunları ortadan kalkar.
 • Susuzluk ve kirlilik nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardan kurtulunur.
 • Müslümanların temiz suyla abdest almaları sağlanır.
 • Müslüman ve mazlumların içecek su bulmaları kolaylaşır.

Bu faydalardan yararlanmak ve Allah’ın din kardeşine yardımda bulunma emrini yerine getirmek isterseniz Şefkat Eli İnsanı Yardım Derneği’ni tercih ederek güvenilir şekilde bağışınızı yapabilirsiniz.

Bağışlanan Su Kuyularının Açılıp Açılmadığını Anlamak Mümkün Mü?

Su kuyusu bağışında bulunmak isteyenlerin tereddüt yaşaması mümkündür. Çünkü son zamanlarda insanları su kuyusu açma vaadiyle kandıran kişi ve kurumlar vardır. Şefkat Eli Derneği’ni tercih ederseniz güvenli bir şekilde bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bağış yaptığınız su kuyusunun açılıp açılmadığını sizlere gönderilen video gibi materyaller aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Böylelikle yaptığınız bağışla insanlara ne kadar yardımcı olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Su Kuyusu İçin Hisse Bağışı Yapılabilir Mi?

Arakan, Afrika ve Asya gibi ülkelerde su kuyusu açtırabileceğiniz gibi hisse bağışında da bulunabilirsiniz. Çünkü bireysel olarak tek başınıza su kuyusunu açtırmanız mali açıdan mümkün olmayabilir. Bu durumda belirlenen hisse bedelini ödeyerek su kuyusunun açılabilmesi için maddi kaynak oluşturabilirsiniz. Böylelikle sizin gibi yardımda bulunan kişilerle birlikte yardım yaparak su kuyusunun Müslümanlar tarafından kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Açılan Su Kuyularının Bakımı Nasıl Yapılır?

Su kuyusu bağışının amacı insanların temiz su içme ve kullanmalarını sağlamaktır. Bunun için kuyuların temizlik ve bakımlarının zamanında yapılması gerekir. Derneğimiz bu konuda titiz bir şekilde çalışır ve su kuyularında yaşanan sorunların hızlı bir şekilde çözülerek temiz suyun kullanılmasının durmamasını sağlar. Kuyunun bakımı yanı sıra kullanımda sorun yaşanmaması için gerekli denetimlerde personellerimiz aracılığıyla aralıklı olarak yapılır ve su kuyusunun yılın her döneminde su vermesi sağlanır.

Su Kuyusu Açtırmak Kaç TL?

Su kuyusu açtırmak kaç TL dernek olarak sıklıkla karşılaştığımız bir sorudur. Su kuyusu açtırmanın fiyatı kuyunun açılacağı ülkeye göre değişir. Tercih ettiğiniz ülkeye göre bağışınızı derneğimiz sitesi üzerinde yer alan ümmet su kuyusu bölümünü kullanarak belirleyebilir ve ödemenizi yapabilirsiniz.

Su Kuyusu Bağış Fiyatları Neye Göre Değişir?

Su kuyusu bağış fiyatları birden fazla kriter göz önüne alınarak belirlenir. Bu nedenle ülke ve bölgelere göre fiyatlarda değişiklik görmek mümkün olur.

Su kuyusu bağış fiyatlarında şu kriterler etkilidir;

 • Kuyunun açılacağı bölgenin suya olan ihtiyacı
 • Su kuyusunu kullanacak hane sayısı
 • Kuyunun açılması için ihtiyaç duyulan personel sayısı
 • Kuyunun yapılabilmesi için gerekli olan malzemelerin türü ve sayısı
 • Kuyudan çıkarılacak suyun derinliği ve bu derinliğe ulaşmak için kullanılacak malzemeler
 • Suyun kullanılabilmesi için depoya ihtiyaç duyulup duyulmayacağı

Bu kriterler araştırılarak bağış için gerekli olan fiyatlar belirlenir ve derneğimizin sitesinde paylaşılır. Böylelikle kişiler maddi durumlarına uygun olan bölge için su kuyusu bağışında bulunabilirler. Dernek olarak maliyetin en uygun şekilde ayarlanmasını sağlayarak bağışların kişilerin bütçesini yormamasını sağlıyoruz. Böylelikle aldığımız bağışlarla öncelikle insanların sonrasında ise hayvanların ve doğadaki diğer canlıların suya olan ihtiyacının giderilmesini sağlıyoruz.

Su Kuyusu Bağışı İçin Kullanılabilecek Hesap Numaraları Nelerdir?

Allah rızası için Afrika, Asya ve Arakan gibi ülkelere su kuyusu yaptırmak isteyenler bağışlarını web sitemizi kullanarak gerçekleştirebilirler. Bağış için sitemiz yanı sıra banka hesap numaralarımızın kullanılması mümkündür.

Bunun içinde yine sitemizden hesap numaralarına erişerek hesap numaraları üzerinden ödeme yapabilirler. Derneğimize ait Ziraat Bankası, İş Bankası ve Kuveyt Türk bankalarındaki hesaplarımızı kullanabilirler.