Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Ekmek Bağışı

Ekmek Bağışı

Ekmek insanların karınlarını doyurmaya yarayan temel gıdadır. Unun su, maya ve tuz kullanılarak hamur haline getirilmesinin ardından şekil verilerek fırınlarda pişirilmesiyle elde edilir. İnsanların temel gıdası olan ekmeğe yoksulluk içerisinde yaşayan insanların her an ulaşmaları mümkün olmaz.

Bu nedenle hayır işlemek isteyenlerin yoksullar için ekmek bağışında bulunmaları gerekir. 2017 yılından beri resmi olarak hayır işlerinde yer alan Şefkat Eli Derneği ekmek bağışının yapılmasını sağlar. Kabul ettiği bağışlarla aç olan insanların ekmek yemelerine yardım etmiş olur.

Ekmek Bağışı Nedir?

Ekmek bağışı yurt içi ve yurt dışında yaşayan ekmek bulma zorluğu çeken insanlara yapılan ekmek yardımının ismidir. Ekmek bağışları sayesinde yetim, öksüz ve yoksul durumdaki insanlar kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini ekmekle yiyebilirler. Ekmekler karınlarının doymasını sağladığı için açlık nedeniyle hayatlarını kaybetmekten kurtulurlar. Ekmek bağışı yoksulluk yanı sıra savaş bölgelerinde yaşamaya çalışan kişilere de yiyecek bulma kolaylığı sağlar.

Ekmek Bağışı Neden Yapılır?

İnsanların Müslümanlara veya muzlum durumda olan insanlara ekmek bağışı yapmalarının en önemli sebebi onların aç kalmalarını önlemektir. Undan elde edilen ekmek tok kalmayı sağlar. Bu nedenle yiyecek başka bir şeyi olmayan kişiler sadece ekmek yiyerek hayatta kalmayı başarırlar.

Ekmek bağışının yapılmasının diğer nedeni ise yardımlaşmadır. İslam’ın bir gereği olan komşusu açken tok yatmamak ekmek bağışı sayesinde gerçekleştirilmiş olur. İhtiyaç sahiplerine bağış yapanlar yardım etmiş olurlar. Böylelikle insanlar arasında yardımlaşma artar. Ayrıca ekmek bağışıyla insanlar iyilik yaptıkları için kendilerini daha huzurlu hissederler.

Şefkat Eli Derneği’ne yapılacak ekmek bağışı Suriye, Afganistan, Yemen ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde açlık kaynaklı ölümleri ortadan kaldırmak için yapılır. Bu sayede insanlar hayat kurtarmış olurlar. Özellikle açlıktan kaynaklı çocuk ölümleri çok fazla olduğu için yaptıkları az miktardaki bağışla çocukları hayata döndürmüş olurlar.

Ekmek Bağışı Nasıl Yapılır?

Ekmek alacak durumu olmayan kişiler için ekmek bağışı çeşitli yollarla yapılabilir. Belediyeler, aş evleri, dernekler ve bireyler bağışın yapılma tür ve imkanları arasında yer alır. Ekmek bağışında bulunmak için derneklere başvurmak isteyenler Şefkat Eli’ni seçerek derneğin Suriye, Afganistan, Yemen ve diğer yoksul yerlerdeki insanlara ekmek ulaştırmasını sağlayabilirler.

Ekmek bağışı derneğe para gönderimiyle yapılır. Bağış sahipleri bir ekmek tutarını derneğin hesap numaralarına EFT ya da havale yapmak suretiyle gönderebilirler. Ayrıca isterlerse online bağış yolunu ve yine isterlerse bizzat bağış tutarını teslim etmek suretiyle yapabilirler.

İnsanların farklı yollarla gönderdikleri bağışlar kullanılarak un alınır ve unlar fırınlara gönderilir. Fırınlarda ekmek üretimi gerçekleşir ve günlük ya da birkaç günlük olacak şekilde ekmek dağıtımı belirlenmiş yerlerde gerçekleştirilir. Bu sayede insanların ekmek yiyebilmeleri sağlanmış olur.

Ekmek Bağışının Şartları Nelerdir?

Ekmek bağışı yapmanın şartları nelerdir? Merak edilir. Bağış için önemli şartlar yoktur ancak yine de kimlerin ekmek bağışı yapabileceğinin bilinmesi gerekir.

Ekmek bağışı için gereken şartlar şunlardır;

  • Hayır işlemek niyetiyle ekmek bağışı yapmayı istemek
  • Gösteriş amacı taşımadan ekmek bağışında bulunmak
  • Ekmek bağışı yapacak ekonomik duruma sahip olmak

Bunlar gibi basit şartları yerine getirebilecek durumda olan kişilerin ekmek bağışında bulunmaları mümkündür. Onların bağışlarıyla yapılan ekmekler tüm açları doyurmasa bile bir kısım açların doymasını sağlar.

Nerelere Ekmek Bağışı Yapılır?

Ekmek bağışı yapılan yerlerin başında savaş içinde olan ülkeler yer alır. Savaş zamanında özellikle çocuklar, yaşlılar ve kadınlar büyük zorluk çekerler. Bu zorlukların başında da yiyecek ekmek bulamama yer alır. Bu nedenle hayatlarını kaybeden çok sayıda kadın yaşlı ve çocuk vardır.

Günümüzde savaşın olduğu ülkelerin başında Suriye gelir. Bu nedenle Şefkat Eli Derneği’nin ekmek bağışı yaptığı ülkelerin başında Suriye vardır. 2011 yılından beri savaşın devam ettiği Suriye’de yokluk had safhada olduğundan dernek öncelikli olarak burada yaşayan insanların ekmek alabilmesini sağlar. Yapılan bağışlar sayesinde üretilen ekmeklerin Suriye’de dağıtıldığı yerler ise mülteci kampları, yetimhaneler ve kurtarılmış bölgelerdir. Suriye, Afganistan ve Yemen başta olmak üzere yardıma muhtaç birçok ülkede Ekmek Bağışı yapılmaktadır.

Ekmek Bağışının Yararları Nelerdir?

Ekmek bağışı Suriye, Afganistan ve Yemen'de bulunanların ekmek yiyebilmelerini sağlar. Ayrıca bu bağış insanların Müslümanlara veya diğer dini benimseyenlere yardım etmelerine imkan tanır. Ekmek bağışı ile savaş mağdurlarının Ramazan ayında ve diğer dönemlerde ekmek sıkıntı çekmesinin önüne geçilir. İnsanların iyilik yapmalarına vesile olur. Ayrıca bu bağışlar sayesinde insanlar savaş mücadelesinde ve aç olan insanları anlama imkanı bulabilirler.

Ne Zaman Ekmek Bağışı Yapılabilir?

Suriye, Afganistan ve Yemen gibi savaşın sürdüğü bölgelerde ekmek ihtiyacı her dönem yaşanır. Bu nedenle dernek ekmek bağışlarını zamansız olarak kabul eder. Bağışta bulunan kişiler istedikleri tüm zamanlarda bağışı yaparak alınan unlardan ekmek yapılmasını ve vatandaşlara dağıtılmasını sağlayabilirler.

Ramazan ayı, Kurban ve Ramazan bayramları ise ekmek bağışı için en ideal zamanlar arasında bulunur. Bayramı yaşayamayan insanların bu mübarek günlerde aç kalmamasını sağlamak adına ekmek bağışında bulunulabilir.

Bu sayede açlık kaynaklı hastalıkların ve ölüm olaylarının biraz olsun önüne geçmek mümkün olur. Eğer bir insanın karnının doymasına yardımcı olmayı düşünüyorsanız hemen ekmek bağışında bulunabilir ve bir insanı mutlu edebilirsiniz.

Ekmek Bağış Tutarı Ne Kadardır?

Bağış yaparak un alınmasını ve güvenli fırınlarda ekmek yapılmasını sağlamak için ödenebilecek bağış tutarı dernek tarafından belirlenmiştir. Bu bağış sayesinde bir ekmeğin yoksullara dağıtılması sağlanabilir.

Maddi durumu iyi olan kişiler bir adetten fazla ekmek bağışında bulunarak daha çok insanın ekmek sorununu çözebilirler. Ekmek bağışı için derneğin web sitesinde yer alan Suriye Ekmek Bağışı bölümü incelenerek gerekli bilgiler alınabilir. Ayrıca bilgiler alındıktan sonra aynı sayfadan bağış yapılabilir.

Ekmek Yapımı İçin Un Bağışı Yapılır Mı?

İnsanlık dramının 10 yılı aşkın süredir yaşandığı ülkelerde ekmek bağışı yapılarak kişilere ekmeklerin dağıtılması sağlanabilir. Bunun dışında ekmek yapımı için un bağışında bulunularak ekmek yapımına yardımcı olmakta mümkündür. Bir çuval un tutarında bağış yapılarak un satın alınması ve unun kullanılarak ekmek yapılması sağlanabilir.

Bağışlanan unlar stok yapılarak belirli aralıklarla ekmek üretimi için kullanılır ve dağıtılır. Stokta unun kalmaması ekmek dağıtımını zorlaştırır. Bu nedenle dernek yılın tamamında un bağışı kabul eder ve bağışlarla fırın ustaları tarafından ekmek yapılmasını sağlar.

Derneğe ekmek yerine un bağışında bulunmak isteyenler ödeme yapabilirler. Bu ödemeyle bir çuval un alınarak ekmek yapımında kullanılması için stok yapılır. Yapılan ekmekler Suriye, Afganistan ve Yemen başta olmak üzere birçok farklı bölgelerinde mülteci kamplarında yaşayan insanlara dağıtılır.

Ekmek Bağışının Alt ve Üst Sınırı Var Mı?

İnsanlar yapacakları bağışın alt ve üst sınırı olup olmadığını öğrenmek isterler. Bir sınırın olması insanların bağış yapması konusunda zorluk yaşamasına neden olduğu için bağış öncesinde bu bilginin öğrenilmesi gerekir. Şefkat Eli Derneği ekmek bağışı alt sınır ve üst sınır belirlememiştir.

Online Ekmek Bağışı Nasıl Yapılır?

Ekmek bağışı online şekilde yapılabilir. Online bağış için www.sefkateli.org.tr adresi üzerindeki online bağış bölümüne girmek gerekir. Ardından genel bağış ve ekmek bağışı sayfalarına ulaşılır. Bu sayfalara ulaşıldığında Bağış Yap butonu tıklanarak bağışın yapılması mümkün olur.

Bağış yapılırken ad soyad, telefon, bağış notu, e-posta, tek seferlik ödeme, tekrarlı ödeme, bağış türü ve kart bilgileri bölümleri doldurulur. Tüm bilgilerin doğru bir şekilde girilmesiyle de bağış onayı verilerek bağış gerçekleştirilir.

Ekmek yapımı için un bağışında bulunmak isteyenler ise online bağış bölümünün ardından genel bağış ve un bağışı bölümüne ulaşabilirler. Bu sayede un bağışını yapabilirler.

Şefkat Eli Derneği Ekmek Bağışı Hesap Numaraları Nelerdir?

Suriye, Afganistan, Yemen ve birçok yardıma muhtaç ülkede ekmek bağışında bulunmak isteyen kişilerin derneğe ait hesap numaralarına ihtiyacı vardır. Hesap numaraları EFT veya havale yapmak için gereklidir. Şefkat Eli Derneği’nin banka hesapları İş Bankası, Ziraat Bankası ve Kuveyt Türk bankalarında bulunur ve bu bankalardaki hesaplara ait numaralar dernek sitesinden öğrenilebilir. Hesap numaraları TL, Dolar ve Euro hesap numaralarıdır.

Derneğe ait ekmek bağışı hesap numaraları şunlardır;

  • Ziraat Bankası TL hesap No: 87864636-5001, Euro hesap No: 87864636-5002 ve Dolar hesap No: 87864636-5003 şeklindedir.
  • Kuveyt Türk Bankası TL hesap No: 94454482-1, Dolar hesap No: 94454482-101 ve Euro hesap No: 94454482-102 şeklindedir.
  • İş Bankası TL hesap No: 0460763, Dolar hesap No: 0234612 ve Euro hesap No: 0234626 şeklindedir.

Bankalar dışında dernek PTT üzerinden de ekmek bağışında bulunulmasını sağlar. PTT IBAN numarası TR38 0080 7012 6581 5107 7760 01 şeklindedir. PTT hesap numarası ise 15107776 şeklindedir.

Askıda Ekmek Projesi Nedir?

Derneğin ekmek projeleri arasında askıda ekmek projesi de yer alır. Bu proje Türkiye için uygulanan bir projedir. Ramazan ayında gerçekleşen bu proje ile maddi durumu elverişli olmayan kişilerin evlerine ekmek götürmelerine yardımcı olmak amaçlanır.

Proje Ramazan ayında hayata geçirildiği için askıda pide şeklinde de yapılır ve insanların evlerine pide götürmelerine yardımcı olunur. Bu sayede yoksulların iftar yapmaları sağlanır. Dernek bu projesi ise Osmanlı geleneğini sürdürmeye imkan tanır.

Askıda ekmek projesine katılarak bağışta bulunmak isteyen kişiler ödeme yapabilirler. Yaptıkları ödemeyle bir değil birden fazla kişinin askıdan ekmek veya pide almalarına yardımcı olabilirler. Askıda ekmek bağışı için dernek sitesinden online bağış, Ramazan ve askıda ekmek bölümüne ulaşılarak bağış yap talimatı verilir. Bu bağışta kişilerin isteğine göre tekrarlı olacak şekilde gerçekleşebilir.