Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Yemen Yardım

Yemen Yardım

Şefkat Eli Derneği olarak Afrika ülkeleri dışında muhtaç durumda olan Asya ülkeleri için de yardım kampanyaları düzenliyoruz. Asya’da yardım kampanyası düzenlediğimiz ülkelerin başında Yemen geliyor. Büyük zorluklarla mücadele eden ülkeye insani yardım ulaştırarak halkın ülkelerinde daha iyi yaşam sürmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Yemen için düzenlediğimiz yardım kampanyalarını Türk halkının bağışlarıyla hayata geçiriyor ve insani vazifemizi yerine getiriyoruz. Yemen halkı için yaptığımız bağışlara destek olmak isterseniz aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Yemen’in Neden Yardıma İhtiyacı Var?

Yemen Asya kıtasında ve diğer ifadeyle Arap Yarımadası’nda bulunan Müslüman ülkedir. 2011 yılında yaşanan Arap Baharı’nın etkisiyle ülke cumhurbaşkanının görevden alınması ülkede iç çatışmalara neden olmuştur. İç çatışmaların ülkede yarattığı tahribat nedeniyle pek çok insan evsiz ve işsiz kalmıştır.

Bu açlık ve sefaletin ortaya çıkmasına neden olur. Yemen halkının sefalet içerisinde yaşamamasını isteyen yardımsever insanlar ve ülkelerde halka yardım elini uzatmıştır. Özelikle çatışmalar nedeniyle açlığın hüküm sürdüğü ülkelerde 5 yaş altındaki binlerce çocuğun açlıktan ölmesi ülkeye gönderilen yardımların artmasını sağlamıştır.

Şefkat Eli’nin Yemen’e Yardım Projesi Var Mı?

Afrika ve Asya ülkelerine insani ve acil yardım kampanyaları düzenleyen Şefkat Eli’nin Yemen için yardım projeleri vardır. Bu projeler sayesinde Yemen’de bulunan çocukların açlıktan ölmelerini engellerken halkın sefaletten kurtulmasına yardımcı olur.

Yemen’in daha iyi şartlara kavuşması için yardımları ülkenin 4 bir yanından kabul ederek Yemen’de bulunan kamplara, çadırlara ve evlere ulaştırır. Yapılan yardımlar ile susuzluğun giderilmesi, hastalıkların tedavisi ve çocukların aç kalmaması sağlanmış olur.

2021 Yemen Yardımları Neler?

Şefkat Eli Derneği 2017 yılından beri iç çatışmalar nedeniyle yoksulluk ve sefalet çeken Yemen’e yardımları ulaştırır. Bu yardımları 2021 yılında da aralıksız olarak devam etmektedir.

Derneğin 2021 yılında Yemen için yaptığı yardımlar şunlardır;

 • Kurban Eti Yardımı
 • Gıda Paketi Yardımı
 • Eğitim Yardımı
 • Giyecek Yardımı
 • Su Yardımı
 • Un Yardımı

Bu yardımlar dernekçe belirlenmiş olan bağış tutarlarının ilgili hesaplara yatırılmasıyla Yemen’e gönderilebilir. Gönderilen yardımlarda hata olmaması için bağış yapacak kişilerin doğru yardım türünü tercih ederek belirlenmiş ücreti ödemeleri gerekir.

Yemen Yardım Şartları Neler?

Yemen halkı için düzenlenen yardım kampanyalarına katılmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar vardır. Bu şartların başında yardımı yapmak için ihtiyaç duyulan paraya sahip olunması gerekir. Bunun dışında söz konusu yardımı gerçekten yapmak istemek önemli şartlardandır. Aksi takdirde insanların zorla yaptıkları yardımların bir yararı olmaz.

Yemen yardımı için üçüncü şart ise derneğe ait hesap numaralarının doğru alınması ve paranın doğru hesap numarasına yatırılmasıdır. Böylelikle yapılan bağışlar Şefkat Eli Derneği’ne ulaşarak değerlendirmeye alınabilir.

Yemen’e Gıda Yardımı Yapılır Mı?

İç çatışmaların 7 yıldır sürdüğü Yemen’de en önemli ihtiyaç gıda ihtiyacıdır. Ülke halkının yeterli beslenememesi her gün onlarca kişinin açlıktan ölmesine neden olur. Ülke için yapılan gıda yardımları ise bu ölüm oranlarının azalmasını sağlar. Özellikle çocukların ölümüyle sonuçlanan bir günün gıda yardımı sayesinde ölümün yaşanmaması mutluluk sebebi olabilir.

Dernek tarafından hazırlanan gıda kolileri geniş ürün çeşitliliğine sahiptir. Bu sayede aç kalan Yemen halkının yiyecek sorunları çözülebilir. Gıda yardımı için belirlenen ücret ise yüksek değildir. Belirlenen bu ücret hayırseverlerin bütçesini yormaz ancak Yemen’de pek çok kişinin hayatının kurtulmasına yardımcı olabilir.

Yemen’e Kurban Yardımı Yapmak Mümkün Mü?

Yemen insanlar tarafından derneğe yapılan vacip kurban, adak kurbanı, akika kurbanı ve şükür kurbanını bağışlandığı ülkeler arasındadır. Aç olan ülke halkının et bulabilmesi bir mucizedir.

Bu nedenle yapılan kurban bağışları halk için büyük mutluluk kaynağı olur. Ayrıca yetersiz beslenme nedeniyle sağlık sorunları yaşayan halkın et yemeleri yapılan yardımla mümkün olur. Yemen’e kurban bağışında bulunmak içinse belirlenen kurban ücretinin dernek hesaplarına yatırılması gerekir.

Yemen’e Eğitim Yardımı Yapılır Mı?

Yemen için yapılan yardımlar arasında eğitim yardımı da bulunur. Bu yardım kapsamında derneğe yapılan bağışlar sayesinde Yemenli çocuklara kırtasiye desteği ve Kur’an-ı Kerim yardımı yapılır. Bu yardımlar sayesinde çocukları Kur’an öğrenmeleri ve kırtasiye desteği ile almaları gereken eğitimi almaları sağlanabilir.

Yemen için yapılan eğitim yardımlarında Kur’an-ı Kerim için de kırtasiye yardımı için ödeme yapılır. Bu yardımların istenilen zamanda yapılması mümkündür ve yardımlarla çocukların zor şartlar altında yaşasalar da dinlerini öğrenmeleri sağlanabilir.

Yemen’e Giyecek Yardımı Yapılır Mı?

Açlık, susuzluk ve yokluk içerisinde olan tüm ülkelerde olduğu gibi Yemen’de halkın giyecek yardımına ihtiyacı vardır. İnsanların gelirlerinin olmaması canlarını kurtarma esnasında üzerlerinde olan kıyafetlerle yaşamalarına neden olur. Bölgede suyun da bulunamaması nedeniyle pek çok insan kirli kıyafetlerle yaşamaya çalışmaktadır. Bunun için dernek Yemenlilerin temiz kıyafetler giyebilmeleri ve kirli kıyafetlerin getirdiği bulaşıcı hastalıklardan kurtulmaları için giyecek yardımı kampanyası düzenler.

Yapılan giyecek yardımı kampanyası ise hem çocuklara hem de yetişkinlere yeni giyecekler ulaştırılır. Bu giyecekler sayesinde halkın temiz kıyafetler içerisinde dolaşmaları sağlanır.

Derneğin giyecek yardımında bulunacak hayırseverler için belirlediği giyecek yardım tutarını bağış sayfasından öğrenebilirsiniz. Bu ücretle yapılan bağışların sayesinde bebek bezi, bebek kıyafeti, kazak, pantolon, etek, çorap, ayakkabı başta olmak üzere halkın ihtiyaç duyduğu giyim ürünler alınır. Seçilen ürünlerden bir paket hazırlanan Yemen’deki kamplarda yaşamaya çalışan halka paketlerin teslim edilmesi sağlanır.

Yemen’e Tıbbi Malzeme Yardımı Yapılır Mı?

Yemen salgın hastalıkların hüküm sürdüğü ülkelerden birisidir. Ayrıca ülkedeki yoksulluk yakalanılan normal hastalıkların da ilerlemesine neden olur. Tıbbi malzemelere erişimin olmaması başta çocuklar olmak üzere 10 binler üzerindeki insanın ölmesine neden olur.

Ancak hayırseverlerin yaptıkları tıbbi malzeme yardımları hastaların tedavi edilmesine ve hastalıklardan kurtulmak için ilaç alabilmelerine yardımcı olur. Yapılan tıbbi malzeme ve ilaç yardımları hastaların tedavi edilerek yaşamaya devam etmelerine yardımcı olur. Tıbbi malzeme yardımının da 365 gün boyunca yapılması mümkündür.

Yemen’e Su Yardımı Yapılır Mı?

Yemen halkının en önemli sıkıntılarının başında susuzluk gelir. Ülkede çatışmaların yaşanması var olan kaynakların yakılıp yıkılmasına ve kullanılmayacak hale gelmesine neden olmuştur. Su kaynakları da harap gören yerler arasındadır. Bu nedenle Yemen halkının temiz su bulması mümkün olmaz.

Şefkat Eli Derneği su güçlüğü çeken Yemen’de su kuyuları açarak insanların susuzluğuna çare bulur. Yerin derinliklerinde yer alan temiz su kaynakları su kuyularından yararlanılarak halka ulaştırılır. Bu sayede halkın içme suyu ve temizlik suyu ihtiyacı karşılanmış olur.

Yemen’e Un Yardımı Yapılır Mı?

Yemen için düzenlenen yardım kampanyalarından birisi de un yardımıdır. Yapılan bağışlar sayesinde alınan unlar ekmek yapımında kullanılır. Bu sayede ekmek bulamayan halkın ekmek alabilmesi mümkün olur. Bu da onların yetersiz beslenme kaynaklı ölümlerinin önüne geçer. Un yardımında bulunmak isteyenlerin derneğin belirlediği tutarda bir çuval un bağışını ödemeleri gerekir. Satın alınan unlar bölgede bulunan fırınlarda ekmek haline getirilerek Yemen halkına dağıtılır.

Yemen’deki Bebekler İçin Yardım Yapılır Mı?

İç çatışmanın sürdüğü Yemen’de var olan sefaletten en çok etkilenen kişiler bebekler ve çocuklardır. Ülke için yapılan araştırmalar her 10 dakikalık zaman diliminde 5 yaş ve altındaki 1 çocuğun öldüğünü ortaya koymuştur. Bu ölümlerin nedeni yetersiz beslenme, susuzluk ve salgın hastalıklardır.

Bebeklerin ve çocukların ölmemesi için Şefkat Eli Derneği onlar için yardım kampanyaları düzenler. Bu kampanyalar sayesinde bebeklerin mama, bebek bezi, ilaç ve giyim ihtiyaçları karşılanır. Böylelikle imkansızlıklar nedeniyle henüz dünyaya yeni gelmiş olan o küçük canlıların kaybı önlenmiş olur.

Yemen’e Yardım İçin Kullanılacak IBAN Numaraları

Yemen’e insani yardımda bulunmak isteyenler derneğin banka hesaplarına ait olan IBAN numaralarını kullanabilirler. Bu IBAN numaraları İş Bankası, Ziraat Bankası ve Kuveyt Türk Bankası’na ait olan IBAN numaralarıdır.

Yemen halkına yardımda bulunmak isteyenlerin bilmeleri gereken IBAN numaraları şunlardır;

 • Ziraat Bankası TL hesabı TR69 0001 0019 1087 8646 3650 01
 • Ziraat Bankası Euro hesabı TR42 0001 0019 1087 8646 3650 02
 • Ziraat Bankası Dolar hesabı TR15 0001 0019 1087 8646 3650 03
 • Kuveyt Türk Bankası TL hesabı TR12 0020 5000 0944 5448 2001 01
 • Kuveyt Türk Bankası Euro hesabı TR98 0020 5000 0944 5448 2001 02
 • Kuveyt Türk Bankası dolar hesabı TR28 0020 5000 0944 5448 2001 01
 • İş Bankası TL hesabı TR72 0006 4000 0011 2790 4607 63
 • İş Bankası Euro hesabı TR68 0006 4000 0011 2790 2346 26
 • İş Bankası Dolar hesabı TR58 0006 4000 0011 2790 2346 12

Bunlar dışında derneğe PTT aracılığıyla bağış yapmakta mümkündür. PTT IBAN numarası ise 15107776 numarasıdır. Banka hesapları bankaların İstanbul Kavacık şubesinde açılmış olan hesaplardır.

Yemen’e Yapılacak Yardımların Tutarı Nedir?

Yemen’e yapacağınız yardımların tutarı tercih ettiğiniz yardım türüne göre değişiklik gösterir. Bunun için öncelikle Yemen için hangi yardımı yapacağınızı belirlemeniz gerekir.

Yemen’e yapacağınız yardımların çeşitleri şunlardır;

 • Su (Su Kuyusu) Yardım
 • Gıda Yardım
 • Giyim Yardım
 • Un Yardım
 • Ekmek Yardım
 • Kur’an-I Kerim Yardım
 • Küçükbaş Kurban Yardım
 • Büyükbaş Kurban Yardım
 • Deve Kurban Yardım

Bu tutarlar derneğin hesap numaralarına veya online bağış yoluyla yatırılabilir. Bağışların yapılmasının ardından dernek tarafından gerekli yardımların yapılması amacıyla kullanılır.

Yemen Yardımları İçin Makbuz Almak İstiyorum

Yemen yardımlarınız için makbuz almak istiyorsanız Kavacık mahallesinde bulunan dernek binamıza gelmeniz gerekir. Dernek personelimiz sizlerden yapacağınız bağışın tutarını aldıktan sonra ilgili bağışa göre makbuz düzenleyerek sizlere teslim eder. Derneğimize yapacağınız havale, online bağış ve EFT bağışlarında ise onay mesajını saklamanız gerekir. Çünkü sizlere bu bağışlarınız için makbuz verilmez.

Yemen Yardım SMS Numarası Nedir?

Yemen yardım faaliyetlerine katılmak isteyenler bağışları için kullanabilecekleri SMS numarasını merak ederler. Ancak Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği’mizin SMS numarası henüz aktif değildir. Bu nedenle SMS numarasını vermemiş mümkün değildir. Ancak bağışlar için hesap numaralarımız kullanılabilir.

Yemen’e Yardım Etmenin Dini Dayanağı Var Mı?

Yemen Hz. Muhammed’in hadislerinde yer alan bir ülkedir. Yemen’in Allah tarafından mübarek kılınması yönünde Hz. Ömer tarafından rivayet edilen bir hadis vardır. Ayrıca kıyamet günü surun Yemen üzerinden üfleneceği yönünde bir hadisi daha vardır.

Bunlar dışında Yemen Hz. Muhammed’in İslamiyet’in yayılması için elçi gönderdiği ülkeler arasındadır. Bu nedenle de Müslümanlar için önemli olan ülkeler arasındadır. Günümüzde sefalet içerisinde olan bu ülkeye yapılacak yardımlar Müslümanlara peygamber yadigarı ülkeye yardım etmek sebebiyle sevap kazandıracaktır.