Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Deve Kurbanı

Deve Kurbanı

2017 yılından beri aktif şekilde yardım faaliyetlerinde bulunan Şefkat Eli Derneği yurt içi ve yurt dışında bulunan hayırsever vatandaşların deve kurbanı bağışında bulunmaları adına hizmet verir. Dernek hesaplarına gönderilen kurban bağış paralarını kullanarak Arakan, Gazze, Suriye, Yemen ve Afrika gibi ülkelerde deve kurbanı kesilmesini sağlar. Kesilen develer dernek aracılığıyla ete muhtaç olan kişilere ulaştırılır ve onların et yemelerine vesile olunur.

Deve Kurbanı Nedir?

Deve kurbanı, iki hörgüçlü, eğri boyunlu ve uzun boylu olan deve olarak anılan memeli hayvanının kurban olarak kesilmesidir. İnsanlar deveyi kendileri Kurban Bayramı’nda kendilerine vacip olan kurban ibadetini yerine getirmek için kesebilirler. Bunun dışında deve kurbanı bağış olarak da kesilebilir. Bu sayede et yiyemeyen kişilerin kurban eti yemelerine vesile olunur.

İslam Dinine Göre Deve Kesmenin Önemi Nedir?

Deve İslam dinine göre kurbanlık olarak kesilebilecek büyükbaş hayvanlar arasında bulunur. Devenin kurban olarak kesilebileceği “Biz kurbanlık develeri de sizin için Allah’ın işaretlerinden kıldık” şeklindeki Hac Suresi 36.ayetinde belirtilmiştir. Bu ayet nedeniyle kurban kesme görevini yerine getirmek isteyenler devenin kurban edilmeye uygun olması ve kişi sayısına uygun şekilde deveyi kurban olarak kesebilirler.

İslam Dinine Göre Deve Nasıl Kesilir?

Devenin kurban olarak kesilmesi diğer kurbanlık hayvan kesimlerinden farklıdır. Devenin boyunun uzun olması yemek borusunun ön ayaklarına yakın bir bölümde olmasına neden olmuştur. Bu nedenle deve kesilirken boğazından kesilmez bunun yerine ön ayakları ile boğazının birleştiği yerden kesilir. Kesim işlemi ise klasik şekilde değil ön ayaklar ile boğaz arasında kesik atarak ya da diğer ifadeyle nehredilerek gerçekleştirilir.

Devenin kesimi için Peygamber sünneti de vardır. Deve kurban etmek isteyenler sünnete uyabilirler. Buna göre Hz. Muhammed (s.a.v.) ashabı ile deve kurbanı keserken devenin sol ön ayağını bağlayarak ayakta boğazlamışlardır. Ayrıca kesimin ayakta değil de devenin yatırılması suretiyle kesilmesi de mümkündür. Derneğimiz aracılığıyla deve kurban bağışında bulunmanız durumunda devenin kesilmesi Peygamber sünnetine ve İslami usullere uygun şekilde gerçekleştirilir. Kesim sonrasında da paylaşım yapılır.

Deve Kurbanını Kaç Kişi Kesebilir?

Kurban olarak deve kesmek isteyen kişiler 5-7 kişi ortak olarak deveyi kurban niyetine kesebilirler. Ancak devenin ortak kesimi için 7 kişinin daha ideal olduğu ayet ve kerimelerle belirtilmiştir. 7 kişi deveyi kesmek istediklerinde erkek veya dişi deve tercihinde bulunabilirler. Ancak yaygın olarak dişi deve kesilmektedir.

Kaç Yaşındaki Deve Kurban Olarak Kesilebilir?

Kurban ibadetlerini yerine getirmek isteyenler deve kurbanı kesmek istediklerinde seçtikleri devenin kurbanlık özelliklerine uymasına dikkat etmek zorundadır. Kurban olarak kesilecek devenin en az 5 yaşını doldurmuş olması gerekir. 5 yaşını dolduran devenin sağlıklı ve uzuvlarının tam olması kurban olarak satın alınmasını sağlar. Ayrıca deve besili olması durumunda 5 yaşını doldurmasa da kurban olarak kesilebilir.

Şefkat Eli Derneği’ne Deve Kurbanı Nasıl Bağışlanır?

Yoksulların et yemelerini sağlamak, adak ve kurban ibadetini yerine getirmek isteyenlerin Şefkat Eli Derneği’ni aracı yapmaları mümkündür. Deve kurbanı bağışı dernek üzerinden online, banka üzerinden veya bireysel olarak gerçekleştirilebilir. Online deve kurbanı bağışı için internet sitesi üzerinde yer alan Online Bağışlar ve Kurban Çalışmaları/Deve Kurbanı bölümleri kullanılabilir.

Online Bağışlar bölümünden deve kurbanı tercih edilerek bağış yap butonu tıklanır. Yönlendirilen sayfada kişisel bilgiler, bağış notu ve kart bilgileri girildikten sonra bağış gerçekleştirilir. Banka üzerinden deve kurbanı bağışlamak isteyenler derneğe ait İstanbul/Kavacık şubelerinden yararlanabilirler. Bireysel başvurular içinse hafta içi ve cumartesi günleri derneğe ulaşarak bağışlarını yapabilirler. Ancak bireysel bağışlarda mesai saatlerinin takip edilmesi gerekir.

Şefkat Eli Derneği Deve Kurbanı Kesimi Nasıl Olur?

Deve kurbanı için Şefkat Eli Derneği’ni tercih edenlerin bağışlarının derneğe ulaşması durumunda kurban kesimi gerçekleşir. Devenin kesimi için öncelikle kesime uygun develerin belirlenmesi sağlanır. Devenin belirlenmesi ardından deveyi kesecek kasaplar ve devenin kesim yeri ayarlanır. Kesim için hijyenik kesim alanları seçilirken kasapların da deneyimli olması tercih edilir. Deneyimli kasaplar aracılığıyla yapılan kesim sonrasında parçalama işlemi gerçekleştirilir. Parçalanan deve etleri pay sayısına göre daha önceden belirlenen kişilere ulaştırılır. Böylelikle kurban eti yemeye muhtaç olan kişilerin et yemelerine yardımcı olunur.

Deve Kurbanı Bağışında Vekalet Alınır Mı?

Deve kurbanı bağışında bulunan kişilerden kurbanın adak, sadaka veya vacip kurban için kesilmesine bakılmaksızın vekalet alınır. Böylelikle derneğimiz bünyesinde olan kesim elemanlarımız aldıkları vekalete dayanarak kurbanın kesilmesini sağlar. Bu sayede vekalet sahipleri ibadetlerini yerine getirmiş olur. Dernek vekaleti telefon aracılığıyla bağış sahiplerine ulaşarak sözlü şekilde alır ve kesimi gerçekleştirir.

Kesilen Deve Eti Kimlere Verilir?

Kesilen deve etinin dağıtılması bireysel veya bağış olarak gerçekleştirilen kesimlere göre farklılık gösterir. Deve kesen kişiler deve etini yoksullara, akrabalarına ve kendilerine kalacak şekilde pay ederek dağıtırlar. Ancak Şefkat Eli Derneği’nin deve kesimi sonrasında etin dağıtımı daha önceden belirlenen kişilere yapılır. Deve etinin dağıtımı yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, savaş mağduru ve ihtiyaç sahiplerine yapılır.

Deve Kurbanı Bağışı Hangi Ülkelere Yapılır?

Deve kurbanı bağışı için Şefkat Eli Derneği belirli ülkelere yardım yapar. Bu ülkeler arasında;

  • Afrika
  • Afganistan
  • Yemen

Ancak bu ülkeler ihtiyacın fazla olması durumuna göre öncelikle olarak belirlenir veya ülkelerde değişiklikler olabilir. Bu ülkelerde bulunan kimsesiz, yoksul ve diğer ihtiyaç sahiplerini belirleyerek etlerin teslim edilmesini sağlar. Dernek genellikle yurt dışında kurban eti dağıtımı gerçekleştiriyor olsa da yurt içinde de yoksul ailelere deve kurban eti dağıtımı gerçekleştirebilir.

Deve Kurbanından Kaç Kilo Et Çıkar?

Deve kurbanından çıkan et devenin yaşına ve yapısal özelliklerine göre değişir. Kurban olarak kesilen deveden ortalama olarak 250-600 kilo arasında et çıkar. Deveden çıkan etin fazlalığına bağlı olarak paylaşım yapılabilir.

Deve Kurbanı Bağış Ücretleri Ne Kadardır?

Deve kurbanı bağış ücretleri 2021 tarihi itibariyle (güncel fiyatlar için online bağış sayfamızı ziyaret edin). Bağışta bulunmak isteyen kişiler bütün deveyi bağışlayabilecekleri gibi hisse bağışında da bulunabilirler. Deve için hisse bağış ücretlerini ise derneğe ait olan 444 33 50 şeklindeki iletişim numarasından öğrenebilirler.

Deve Kurban Bağışı Ne Zaman Yapılabilir?

Deve kurbanı bağışının Kurban Bayramı için yapılması durumunda bağışın bayramın 2.günü saat 18.00’a kadar yapılması gerekir. Bu sayede yapılan bağış bayram bitmeden kesimin gerçekleşmesiyle bayramda dağıtılarak muhtaçların et yemesine vesile olunabilir. Deve kurban bağışının şükür, adak veya diğer nedenlerle yapılması durumunda ise 365 gün boyunca bağışlanması mümkündür.

Deve Kurbanı Kesim Görüntüleri Alınabilir Mi?

Deve kurbanı bağışında bulunan kişilerin kesimin nasıl gerçekleştiğini görebilmeleri için kesim görüntüleri kendilerine ulaştırılır. Bu sayede görüntüler izlenerek kurbanlık seçilen deve ve kesim işlemi görülebilir. Ayrıca kesilen devenin etlerinin dağıtım aşamasına dair görüntüler de kişilere ulaştırılabilir. Görüntülerin bağış sahiplerine ulaştırılması ise devenin kesilmesi sonrasında kesim işleminin yoğunluğuna bağlı olarak en kısa zamanda gerçekleştirilir.

Deve Kurbanının Kesileceği Yer Seçilebilir Mi?

Deve kurbanı bağışlamak isteyen kişiler kurbanın kesileceği yeri belirleyebilirler. Ancak belirlemeleri gereken yer Şefkat Eli Derneği’nin kurban dağıtım bölgeleri arasında olmak zorundadır. Böylece istenilen yoksul bölgelerdeki kişilere kurban eti verilmiş olur. Ancak bazı bölgelerde deve kurban eti bağışının yoğun yaşanması nedeniyle kesim yerinin dernek yetkililerine bırakılması daha doğrudur.

Şefkat Eli Derneği Deve Kurbanı Bağışı Amaçları Nelerdir?

Şefkat Eli Derneği hayırsever Müslümanlar tarafından yapılan deve kurban bağışlarını belirli amaçlar doğrultusunda yoksul coğrafyalara ulaştırır.

Dernek tarafından insanlara sunulan deve kurban bağışı hizmetinin amaçları şunlardır;

  • Bağış sahiplerinin kurban etlerini yoksullarla paylaşmasını sağlamak
  • Yoksul, mazlum ve kimsesizlerin yüzünün gülmesini sağlamak
  • İyiliğe aracı olmak
  • Et yiyemeyen Müslüman kardeşlerinin et yemelerini sağlamalarına yardımcı olmak
  • İnsanlık görevini yerine getirmek

Sizler de bu amaçlar doğrultusunda Gazze, Yemen ve Afrika ülkelerinde yaşayan insanlara deve kurbanı bağışlamak isterseniz Şefkat Eli’ni tercih edebilirsiniz. Yaptığınız bağış sayesinde sene boyunca et yeme şansı bulunmayan yetişkin ya da çocukların boğazlarından et geçmesini sağlayabilirsiniz.