Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Somali Yardım

Somali Yardım

Somali Afrika’nın doğusunda yer alan ve İslami benimsemiş olan bir ülkedir. Bu ülke Afrika’da yardım ihtiyacı en fazla olan ülkelerin başında gelir. Afrika kıtasının genel kaderi olan kuraklık, açlık ve yoksulluk Somali’de de görülür. Bu nedenle halkın yoksulluğuna çare bulmak isteyen kuruluşlar ülkeye yardımlar gönderirler. Şefkat Eli Derneği ise Somali’ye yardım gönderen kuruluşların başında gelir. Derneğin ülkeye yardımlarına dair detaylar ise şunlardır;

Somali’nin Neden Yardıma İhtiyacı Var?

Afrika toprakları üzerinde yer alan Somali uzun yıllar Avrupa ülkelerinin sömürgesi altında kalmıştır. Sömürgeden kurtulsa bile ülkede yaşanan iç savaşlar ve merkezi yönetiminin bulunamaması insanların sefalet içerisinde yaşamasına neden olur. Ayrıca ülke kuraklıkla mücadele eden bir ülkedir ve bu sebeple ülkede yaşanan susuzluk insanların hayatlarını kaybetmelerine neden olur.

Somali aynı zamanda gelişmemiş ülkeler arasında bulunur ve bu nedenle ülkede geçim sıkıntısı vardır. Geçim sıkıntısı nedeniyle ülkenin büyük bir bölümü açlık içindedir. Ülkede iktidar mücadelesinin olması da çeşitli çatışmaların yaşanmasına insanların yaşamlarını kaybetmesine neden olur. Tüm bu sebeplerden dolayı Somali başka ülkelerin yardımına muhtaç hale gelmiş durumdadır. Ülke vatandaşları aç, susuz ve hasta olan Somali halkı için kampanyalar düzenleyerek onların daha iyi şartlara kavuşması adına çalışmalar yapmaktadır.

Türkiye Somali’ye Neden Yardım Ediyor?

Türkiye Somali’ye yardım eden ülkelerin başında geliyor. Somali’ye yardım insanlık ve diplomasi gereği olarak yapılıyor. Savaş, açlık ve yoklukla mücadele etme anlayışına sahip olan Türkiye Somali’yi de bu ülkeler arasında kabul ederek yardımlarını ulaştırıyor.

Türkiye’den ülkeye ulaşan yardımlar Kenya ve Somali topraklarından yaşamak için mücadele eden Müslümanlara teslim ediliyor. Bu sayede bölgede ölüm oranları azalırken açlık sorunu kısa süreliğine de olsa çözüme kavuşmuş oluyor.

Türkiye Somali yardımlarını halkın yaptığı bağışlar ve devlet bütçesiyle yapıyor. Bu sayede sefalete sessiz kalan büyük ülkeler yerine din kardeşlerine sahip çıkmış oluyor. Böylelikle de Allah’ın emirlerine ve Peygamberin sünnetine sahip çıkıyor.

Somali’ye Yardım Nasıl Yapılır?

Somali’ye yardım yapmak istiyorsanız ülke için düzenlenen yardım kampanyalarına katılabilirsiniz. Kampanyalar için belirlenmiş olan ödeme tutarlarını ödeyerek Somali halkının ekmeğe, suya, temizlik malzemelerine ve ilaçlara kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Ülkeye yardımlarının derneklere veya kamu kuruluşlarına elden yapabileceğiniz gibi açılan hesap numaralarına para göndermek suretiyle de yapabilirsiniz. Somali’ye para yardımı gönderebileceğiniz güvenilir dernek arıyorsanız Şefkat Eli Derneği’ni seçebilir ve Somali’ye nefes olabilirsiniz.

Şefkat Eli Derneği’nin Somali Yardım Çalışmaları

Somali 1991 yılından beri iç savaşlar, kuraklık ve açlıkla mücadele ediyor. Ülkeye hakim olan örgütler insanlık zulmünün yaşandığı bu ülkeye yardımların ulaşmasını belirli dönemlerde yasaklarken 2011 yılından beri izin veriyor. 2017 yılında resmi faaliyetlerine başlayan Şefkat Eli Derneği ise 2017 yılı itibariyle Somali’ye yardım çalışmaları yapıyor.

Bu çalışmalarla halkın susuz ve aç kalmasını engelliyor. Ayrıca ülke halkının sağlık imkanlarından faydalanması adına sağlık konulu yardımlarda bulunuyor. Derneğin en büyük beklentisi ise bağışçı sayısının artması ve ülkedeki her insanın kurtarılmasına imkan tanınması oluyor.

Somali İçin Hangi Yardımlar Yapılır?

Yaşanan çatışmalar, kuraklık ve ekonomik yetersizlikler insanların her geçen gün zorlanmasına neden oluyor. Yaşanan imkansızlıklar nedeniyle kıtlık bölgesi olarak ilan edilmiş olan Somali yardımlarda ayakta kalmaya çalışıyor.

Ülke ve halkının ayakta kalmasını sağlayan ve Şefkat Eli Derneği tarafından düzenlenen yardımlar arasında şunlar bulunuyor;

 • Gıda yardımı
 • Su kuyusu yardımı
 • Katarakt ameliyatı yardımı
 • Kur’an-ı kerim yardımı
 • Sünnet yardımı
 • Kurban yardımı
 • Giyim yardımı
 • İlaç yardımı

Bu yardımların tamamı derneğin hesap numaraları aracılığıyla toplamış olduğu bağış paralarıyla yapılıyor. Dernek yatırılan paraların en iyi şekilde değerlendirilmesi adına durmadan Somali için çalışıyor.

Somali’ye Kimler Yardım Gönderebilir?

Somali’de yaşanan kıtlık, susuzluk ve çatışmalardan en fazla grup kesim çocukların, kadınların, yaşlıların ve hastaların bulunduğu gruptur. Yapılan yardımlar bu gruptaki insanların sıkıntılarının giderilmesine yardımcı oluyor. Somali’de yaşayan muhtaç insanlara yardımı ise zenginler, hayırseverler, devlet büyükleri ve maddi durumu yerinde olan tüm Türkiye halkı gönderebiliyor. Yardımın yapılması için kesin standartlara gerek yoktur.

Yiyecek ekmeğini paylaşmak isteyen, çocukların aç ölmesini istemeyen ve hastalıktan insanların yaşamlarını kaybetmesini istemeyen herkes Somali yardımında bulunabiliyor. Bu sayede ülke halkına küçük de olsa destek olabiliyor.

Somali Gıda Yardımı Detayları Neler?

Somali gıda yardımında bulunmak isteyenler bağış yapabiliyorlar. Bağış için gıda paketi bağış bölümüne girmeleri ve gerekli tutarı yatırmaları gerekiyor. Somali’ye gönderilen gıda yardım paketlerinin içerisinde şu ürünler bulunuyor; toz şeker, çay, salça, sıvı yağı, mercimek, pirinç, kuru fasulye, un, hazır çorba ve bulgur bulunuyor. Bu ürünler sayesinde çadırlarda ya da kamplarda yaşayan kişiler yemek yapma imkanı bulabiliyorlar. Gıda paketi yardımları ülkeye yıl boyunca gönderiliyor.

Somali Su Kuyusu Yardımı Detayları Neler?

Afrika topraklarında bulunan Somali susuzlukla mücadele eden ülkelerden birisi oluyor. Suya ulaşamayan insanlar susuzluk nedeniyle hayatlarını kaybederken aynı zamanda kirlilik nedeniyle hastalıklara yakalanabiliyorlar.

Bunun için dernek tarafından Somali’ye su kuyusu yardım kampanyası düzenleniyor. Ülkeye yardım etmek isteyenler yardım yaparak su kuyularının açılmasını sağlıyorlar. Bu yüksek maliyetin halk tarafından açılması mümkün olmadığından kirli su tüketmelerine devam etmelerini önlemiş oluyorlar.

Somali Sünnet Yardımı Detayları Neler?

Sünnet yardımı Somali’ye yapılan yardımlar arasında bulunuyor. Sünnet için yatırılan paralar sayesinde sünnet olmayan çocuklar bir araya getirilerek sünnet edilmeleri sağlanıyor. Yapılan sünnet işlemi sayesinde çocukların sünnetsiz olmaları nedeniyle karşılaştıkları rahatsızlıklar önlenebiliyor. Ayrıca bu hastalıkların ölüme neden olması mümkün olduğundan çocukların hayatları kurtarılmış oluyor. Ülke çocukları için sünnet yardımı yapmak isteyenlerin bağış yapmaları yeterli oluyor.

Somali Katarakt Ameliyatı Yardımı Detayları Neler?

Somali’ye yardım etmek isteyenler katarakt ameliyatı yardımı yapabiliyorlar. Bu yardım sayesinde Somali halkının göz sorunlarından kurtulmalarına ve dünyaya aydınlık bakmaya devam etmelerini sağlıyorlar. Kirlilik ve imkansızlık katarakt sorunlarını ortaya çıkardığı için bu rahatsızlıktan ameliyatla kurtulmak gerekiyor.

Ancak ülkenin ve halkın bu masrafı karşılamayacak olması pek çok insanın kör kalmasına neden oluyor. Ancak dernek sayesinde yapılan katarakt ameliyatı yardımları pek çok insanın hayat kalitesinin artmasını sağlıyor. Katarakt rahatsızlığı bulunanların ameliyat olmasını isteyenlerin dernek hesaplarına yatırmaları gerekiyor.

Somali Kurban Yardımı Detayları Neler?

Afrika’ya yapılan kurban yardımları aynı kıtada yer alan Somali’ye de ulaştırılıyor. Akika, şükür, adak ve vacip kurbanlarını bağışlamak isteyenler Somali’yi tercih ederek ülkedeki insanların sofralarına etin girmesini sağlayabiliyorlar. Kurban bağışında bulunacak kişilerin kurban türü ve kurbanlık cinsine göre dernek hesabına gerekli tutarı yatırmaları gerekiyor.

Bağışlanacak kurbanın küçükbaş olması durumunda ödenecek tutar (güncel fiyatlar için online bağış sayfamızı ziyaret edin) olurken büyükbaş olması durumunda ödenecek tutar ise 7 hisse tutarı oluyor. Ayrıca büyükbaş kurban bağışlarını hisseli olarak yapmaları da mümkün oluyor.

Somali Kur’an-ı Kerim Yardımı Detayları Neler?

Somali İslamiyet’e benimseyen Müslüman ülkeler arasında bulunuyor. Ancak maddi yetersizlikler çocukların dinlerini ve kutsal kitaplarını öğrenmelerini imkansız kılıyor. Özellikle dini eğitimin verildiği kurumlarda çocukların Kur’an-ı Kerim’lerinin olmaması onların öğrenme zorluğu yaşamasına neden oluyor.

Bu nedenle Somali yardımlarına Kur’an-ı Kerim yardımı da ekleniyor. Bu yardım sayesinde çocukların ve dini eğitim almamış yetişkinlerin kitaplarını öğrenmeleri sağlanıyor. Bu yardım için yapılması gereken ödeme cüzi bir ücret oluyor. Bağışlanan Kur’an’lar yetimhanelere, medreselere ve yurtlara dağıtılıyor.

Somali Giyim Yardımı Detayları Neler?

Somali halkının en fazla ihtiyaç duyduğu ürünler arasında kıyafetler bulunuyor. Ülkeyi tehdit eden yoksulluk 7’den 77’ye insanların kıyafetlerinin olmamasına neden oluyor. Yapılan yardımlar sayesinde kişilerin temiz ve yeni giyim ürünlerini giymeleri sağlanabiliyor.

Giyim yardımı olarak adlandırılan bu yardım kapsamında hazırlanan giyim paketleri içerisinde şu ürünler bulunuyor;

 • Gömlek
 • Pantolon
 • Kazak
 • Etek
 • Eşofman
 • Çamaşır
 • Ayakkabı
 • Bebek eşyası
 • Yelek
 • Çorap
 • Eşarp
 • Elbise

Afrika’da kış şartları yoğun yaşanmadığı için kışlık ürünlere ihtiyaçları olmuyor. Bu nedenle paketler içerisinde daha çok yaz şartlarına uygun ürünlere yer veriliyor. Ancak sel olayları yaşandığı için tercih edilen ürünlerin kaliteli olmasına özen gösteriliyor.

Somali’ye Giyecek Gönderilebilir Mi?

Somali’ye Şefkat Eli Derneği vasıtasıyla bizzat giyecek göndermek mümkün değildir. Ancak giyim paketi alınması amacıyla bağışta bulunmak mümkün oluyor. Bu sayede dernek tarafından Somali’de yaşayan halkın ihtiyaçlarını göz önüne hazırlanarak paket hazırlanıyor ve belirlenen kişilere paketlerin teslim edilmesi sağlanıyor. Çünkü dernek kişiler tarafından yapılan ayni yardımları kabul etmiyor.

Somali İçin Online Bağış Var Mı?

Somali için Şefkat Eli Derneği’nin online bağış yolu bulunuyor. Online bağış gerçekleştirmek isteyen kişiler derneğe ait olan web sitesinin online bağış bölümüne giriyorlar. Online bağış bölümünde Somali için yapılan yardım türlerini seçerek bağışlarını gerçekleştirebiliyorlar. Online bağış bölümüne ulaşamadıkları durumda yine web sitesinde yer alan Somali Yardım bölümüne girerek bağış linklerini kullanmak suretiyle ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar.

Somali Yardımı İçin Dernek Hesap Numaraları Neler?

Somali yardımları için dernek üç farklı banka ve PTT ile çalışır. Para yatırılabilecek hesap numaraları Kuveyt Türk, Ziraat ve İş Bankası’dır. Bu bankalarda dolar, Euro ve TL hesapları vardır. Bu sayede kişiler istedikleri türdeki yatırım için ilgili hesapları tercih edebiliyorlar. Böylelikle Somali’ye ilaç, giyim, gıda ve genel yardımların ulaşmasını sağlayabiliyorlar. Hesap numaralarına ise www.sefkateli.org.tr adresindeki hesap numaraları bölümünden ulaşılabiliyorlar.

Somali’ye Yardımlar Ne Zaman Ulaştırılır?

Şefkat Eli Derneği Somali’ye yapılan yardımların en kısa zamanda gerekli adreslere ulaşmasını istiyor. Bu nedenle Türkiye’nin her yerinden yapılan Somali bağışlarını bir araya getiriyor. Yapılan bağışlar sayesinde hazırlanan gıda, giyim ve ilaç kolileri dağıtımın yapılacağı bölgeye araçlar vasıtasıyla götürülüyor.

Dernek görevlilerinin yer aldığı ekip tarafından gönderilen koliler muhtaç ailelere teslim ediliyor. Derneğin yardımları ulaştırma faaliyeti bağışların gönderilmesi itibariyle başlandığı için bağış sahipleri yaptıkları yardımların en kısa sürede insanlara ulaştığını öğrenebiliyorlar.

Somali’ye Yardım Göndermek Zorunlu Mu?

Somali’ye yardım göndermek zorunlu değildir. Müslümanların yaşadıkları zulme karşılık onlara destek olmak isteyen, çocukların ölmesini istemeyen ve yardım yaparak hayır duası almak isteyen kişiler Somali’ye yardım gönderebiliyorlar. Yardımı göndermemeleri onların herhangi bir ceza veya günah altında kalmalarına neden olmuyor.

Somali Yardımı Görüntülerine Ulaşabilir Miyim?

Somali yardımında bulunan kişiler yaptıkları yardımların son durumunu merak edebiliyorlar. Bunun için dernek yardımda bulunan bireyler yaptıkları yardımların ulaştığını gösteren görüntüleri gönderiyor. Böylelikle kişiler giyim, gıda ya da diğer yardımların Somali’ye ulaştığına emin olabiliyorlar. Ayrıca dernek yardımlar hakkındaki gerekli bilgilendirmeyi yardım yapan kişilerin iletişim numaralarını kullanarak SMS atma yöntemiyle yapıyor.