Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Sadaka Kurbanı

Sadaka Kurbanı

Sadaka Allah rızasını gözeterek yoksullara yapılan yardıma verilen bir addır. Sadaka para şeklinde verilebileceği gibi kurban şeklinde de verilebilir. Bu sayede yoksulların kurban eti yemelerine aracı olunabilir. Bunun için Şefkat Eli Derneği’nin kurban çalışmaları arasında sadaka kurbanı da bulunur. Kişilerin yaptıkları sadaka kurban bağışları Afrika ve Asya ülkeleri ile Türkiye’de bulunan yoksullara dağıtılır.

Sadaka Kurbanı Nedir?

Sadaka kurbanı yoksullara sadaka olması amacıyla kesilen kurbana verilen isimdir. Bu kurban nafile kurban çeşitleri arasında bulunur. Bu nedenle insanların sadaka kurbanını kesme zorunlulukları yoktur ancak yoksulların et yemelerini sağlamak istemeleri durumunda kurbanı kesmeleri ya da bağışlamaları mümkündür.

Neden Sadaka Kurbanı Bağışı Yapılır?

İnsanların sadaka kurbanı bağışlamaları için çeşitli sebepleri olabilir. En önemli sebep ise yoksulla etini paylaşmaktır. Bu paylaşım sayesinde yıl boyunca et yemeyen yoksulların et yiyebilmeleri sağlanır. Ayrıca yapılan bağış sayesinde Allah rızasını kazanmak amaçlanır. Kurbanın doğru seçilmesi ve kesiminin hayvanın acı çekmeyeceği şekilde gerçekleşmesi ile büyük sevap kazanılır.

Sadaka Kurbanı Şartları Nelerdir?

Sadaka kurbanı İslam dininde yer alan ve Müslümanlar tarafından kesilen nafile kurbanlar arasında yer alır. Bir kurbanın sadaka kurbanı olarak kabul edilebilmesi için gerekli şartların oluşması gerekir.

Bu şartlardan en önemlileri şunlardır;

 • Kurban edilecek hayvanın sağlıklı olması gerekir.
 • Kurban edilecek hayvanın azaları tam olmalıdır.
 • Allah rızasını kazanmak için kurban kesilecek olmalıdır.
 • Yoksullara dağıtma amacı taşımalıdır.
 • Kurbanı başkasının kesmesi durumunda vekalet verilmiş olmalıdır.
 • Kurbanlık koyun veya keçi gibi hayvanlar İslami kurallara uygun şekilde kesilmiş olmalıdır.
 • Gösteriş amacı taşımamalıdır.

Bu şartları sağlamanız durumunda gerek sizin kestiğiniz gerekse vekil tayin ettiğiniz derneklerin kestiği sadaka kurbanınız Allah katında kabul olur ve sevap kazanmanız mümkün olur.

Hangi Hayvanlar Sadaka Kurbanı Olur?

Sadaka kurbanı için hangi hayvanların tercih edilmesi gerektiği ayetler ve sünnetlerle özel olarak belirtilmemiştir. Kurban için dinen uygun görülen hayvanlar sadaka kurbanında da tercih edilebilirler.

Sadaka kurbanı bağışlamak isteyenlerin tercih edebilecekleri hayvanlar şunlardır;

 • Manda
 • Koyun
 • Keçi
 • Sığır
 • Deve

Sadaka olarak tercih edeceğiniz kurbanı siz kesmek istemezseniz Şefkat Eli Derneği’ni vekil olarak belirleyip kurbanınızın kesilmesini sağlayabilirsiniz. Derneğimiz kurban olarak kabul edilecek özellikteki hayvanları belirleyerek kesimini gerçekleştirir.

Sadaka Kurbanı Ücreti Kaçtır?

Yoksullara sadaka olarak kurban bağışında bulunmak isteyen kişiler için kurban genellikle küçükbaş hayvanlardan tercih edilir. Bu hayvanlar için ödenmesi gereken kurban ücretini bağış sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Ancak kişilerin sadaka olarak büyükbaş hayvan bağışını tercih etmeleri de mümkündür. Bu durumda hisseli ya da bütün olarak büyükbaş hayvan bağışı yapılabilir. Büyükbaş için bağış ücreti ise hisse fiyatı * 7'dir.

Sadaka Kurbanının Fazileti Nedir?

Sadaka ve sadaka kurbanı dini açıdan fazileti büyük olan ibadetler arasındadır. Sadaka kurbanı sayesinde Müslümanların dinlerine ne kadar sadık oldukları ve yardıma muhtaçları unutmadıkları anlaşılır. Kur’an-ı Kerim’de verilen sadakalar sayesinde kişilerin iyiliğe erişecekleri aynı zamanda da verilen sadakaların kıyamet gününde kişilerin karşısına çıkacağı belirtilir. Ayrıca karşılaşılabilecek belaların verilen sadakalar sayesinde def edildiğine inanılır. Bu nedenle kişilerin yoksullara maddi durumlarına göre sadaka vermeleri gerekir.

Sadaka Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Şefkat Eli Derneği’ni vekil tayin ederek kesilecek sadaka kurbanı için zaman sınırlaması yoktur. Yoksullara sadaka olması ve onların et yemeleri için bağışlanan bu kurban sene boyunca kesilebilir. Bunun için kişilerin sadaka kurbanı bağışı yapmaları yeterlidir.

Bağışın gerçekleşmesinin ardından en kısa süre içerisinde kesilecek hayvanın belirlenmesi ve kesilmesi sağlanır. Bu kurbanın Kurban Bayramı’nda kesilmesi tercih edilirse bayramın 1.ve 2.günlerinde bağışta bulanmak mümkündür. Bu sayede bayramın 3.günü ikindiye kadar kesim işlemi gerçekleştirilir.

Sadaka Kurbanı Nasıl Kesilir?

Sadaka olarak kesilecek kurbanın kesiminde vacip olan kurban kesme prosedürleri uygulanır. İlk olarak kesilecek hayvan kesim alanına getirilir. Daha sonra hayvanın yere yatması sağlanır ve ayakları bağlanır. Yere yatırılan hayvan tekbirler ve dualar eşliğinde boğazından kesilir ve kesim esnasında hayvanın acı çekmemesi sağlanır. Ayrıca kesim sırasında hayvanın gözü bağlanabilir. Kesimin gerçekleşmesinin ardından derisinin yüzülmesi ve parçalanması sağlanır. Parçalanan sadaka kurbanı yoksullara dağıtılır.

Sadaka Kurban Etini Kimler Yiyebilir?

Sadaka kurbanı genel olarak yoksul insanlara dağıtılması amacıyla bağışlanan kurbandır. Allah rızası kazanma amacını taşıyan sadaka kurbanını yiyecek kişiler için sınırlama yoktur. Kişiler kendileri bu kurbanı kesiyorlarsa ailelerinin ve kendilerinin yemelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Anne, baba, çocuk, hala, teyze veya diğer akrabalara sadaka kurbanının eti pay edilerek dağıtılabilir. Ancak en doğrusu tüm kurbanın yoksullara pay edilerek dağıtılmasıdır.

Sadaka Kurbanı Kimlere Dağıtılır?

Sadaka kurbanının dağıtıldığı kişiler sadaka kurbanı bağışlayacak kişiler için önemlidir. Çünkü sadaka verecek olan kişiler kimlere yardım yapacaklarını önceden düşünmüş olabilirler. Bu durumda da doğru adresi seçmeleri gerekir.

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği’nin sadaka kurbanı dağıtımı yaptığı kişiler şunlardır;

 • Yoksul aileler
 • Mazlumlar
 • Yetim çocuklar
 • Öksüz çocuklar
 • Savaş mağdurları
 • Afet mağdurları
 • Mülteci kampında kalanlar
 • Kimsesizler
 • Medrese öğrencileri

Bu kişi grupları yurt içi ve yurt dışında olabilir. Bunun için dernek yaşanan savaş ve doğal afetleri göz önüne alarak kurban etinin kimlere dağıtılması gerektiğini belirler ve sonrasında dağıtımı eşit paylarda olacak şekilde gerçekleştirir.

Sadaka Kurbanının Kimlere Dağıtılacağı Belirlenebilir Mi?

Sadaka kurbanının kimlere dağıtılacağını belirlemek mümkündür. Bunun için bağış esnasında kişilerin sadaka kurban bağış notu yazmaları ve etlerinin hangi coğrafyada dağıtılacağını belirtmeleri gerekir. Dağıtımın yapılacağı coğrafyanın belirlenmesi sonrasında muhtaç kişilere, ailelere ve medreselere kurban etinin dağıtımı gerçekleştirilir.

Şefkat Eli Derneği Sadaka Kurbanı Kesimini Nasıl Gerçekleştirir?

Şefkat Eli Derneği sadaka kurbanının kesimini yapılan bağışlar doğrultusunda gerçekleştirir. Bağışta bulunan kişinin kesim yerini belirlemesi durumda o coğrafyada kurban kesilir ve yoksullara dağıtımı gerçekleştirilir. Kurbanın kesim ve dağıtım yerinin belirtilmemesi durumunda kurban etine en fazla ihtiyaç duyan yerler belirlenir.

Belirleme sonrasında ise satın alınan kurban İslami kurallara göre hareket edilerek kesilir ve yüzme işlemi sonrasında da dağıtılır. Kurbanlık hayvanın kesimi ise hayvanın zarar görmeyeceği ve acı çekmeyeceği şekilde kesim elemanları aracılığıyla gerçekleştirilir. Ayrıca dernek görevlileri tarafından telefonla vekalet alınır.