Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Şükür Kurbanı

Şükür Kurbanı

İnsanlar, başlarına gelmesini istedikleri bir olay gerçekleştiğinde, arzuladıkları bir sonuca ulaştıklarında ya da bir vesile ile Allah’a şükretmek istediklerinde “Şükür kurbanı” kesebilmektedirler. Şükür kurbanı hiç kimse için zorunlu bir ibadet olmamakla birlikte, adak hükümlerine tâbi de değildir. Kişi dilerse keser, dilemezse kesmez. Fakat durumu müsait olan kişi şükür kurbanı keserse, hem kendi sebebi için Allah’a şükretmiş, hem de bu kurbandan fakir ve muhtaç durumdaki kişileri faydalandıracağı için ayrıca sevap kazanmış olacaktır. Ayrıca şükür kurbanının etinden, kesen kişi dâhil herkes istifade edebilir.

Şükür Kurbanının Gerekleri

Şükür kurbanını kestirecek olan kişinin Müslüman olması ve aklî dengesinin de yerinde olması gerekir.

Kurban edilecek hayvan sığır, koyun, keçi, manda veya deve türündeki hayvanlardan biri olmalıdır.

Hayvanın âzâlarının tam olması, yaratılıştan veya sonradan bir organının eksik olmaması, herhangi bir sakatlık olmaması ve hayvanın sağlıklı olması gerekir.

Kurbanlar Nerede Kesiliyor?

Derneğimiz şükür kurbanlarının kesimini, yoksulluğun en çok hissedildiği Asya ve Afrika kıtalarında yapmaktadır. Özellikle Somali, Yemen, Afganistan, Arakan ve Çad gibi ülkelerde, muhtaç ve mazlum durumdaki insanlara şükür kurbanlarınızın etlerini dernek görevlilerimiz vasıtasıyla, en hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaştırmaktayız.

Şükür Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Şefkat Eli İnsanî Yardım Derneği, şükür kurbanı ile ilgili organizasyonu başından sonuna kadar yaparak bağışçılarımıza ve ihtiyaç sahiplerine hizmet vermektedir.

Derneğimizin gerçekleştirdiği şükür kurbanlarınızın kesimleri haftalık olarak yapılmaktadır. Şükür kurbanlarının kesim işlemleri ile et dağıtım videolarının linkleri, bağışçılarımızın cep telefonlarına SMS olarak iletilmektedir.

Sayfamızdaki “Bağış Yap” linkine tıklayarak, şükür kurbanlarınızı hızlı ve güvenilir bir biçimde bağışlayabilir, kurban etlerini en çok ihtiyacı olan insanlara ulaştırmamızı sağlayabilirsiniz.