Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Cami ve Mescit

Cami ve Mescit

Namaz ibadetinin cemaatle birlikte yapılması bireysel yapılmasından daha önemlidir. Bu nedenle namaz ibadetini yerine getirmek isteyen kişiler cami veya mescitlere giderek namazlarını kılabilirler. Ancak Afrika gibi maddi sıkıntının yaşandığı yerlerde yaşayan insanların namazlarını kılabilecekleri cami ve mescitleri yoktur.

Bu da insanların ibadetlerini yapamamalarına veya kötü şartlarda yerine getirmesine neden olur. Bu nedenle Şefkat Eli Derneği cami ve mescit projesi yapar. Bu proje kapsamında camisi olmayan yerlere cami ve mescidi olmayan yerlere mescit yapılmasını sağlar. Projeyi ise hayırseverlerden aldığı bağışlarla yapar.

Cami Nedir?

Cami kelimesi bir araya gelme ve toplanma anlamlarına gelen cem kelimesinin kökünden gelir. Bu nedenle cami toplanma yeri, toplayan veya bir araya gelme yeri gibi anlamları içerir. Ancak genel manada cami Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilen, Müslümanların namaz kılmak ve Allah’a dua etmek için gittikleri dini bir mekandır.

Camilerde genellikle namaz ibadeti cemaat ve imamlar eşliğinde kılınır. Bu sayede namazın doğru bir şekilde kılınması ve cemaatle kılınması nedeniyle daha fazla sevap kazanılması mümkün olur. Minareye sahip olan bu yapılarda ezan vakti geldiğinde müezzinler tarafından ezan okunur ve bu ezanla cemaatin namaz için camiye gelmesi daveti yapılır.

Camiler namaz dışında ölen kişiler veya Cuma namazları için sela okunan yerlerdir. Ramazan aylarında camilerde namaza ek olarak Kur’an mukabelesi yapılır. Kısacası camiler İslam dininin gereklerini yerine getirmek amacıyla kullanılan kutsal mekanlar olarak ifade edilirler.

Camide Neler Bulunur?

Cami Müslümanların ibadetlerini yapmalarını sağlayan mekandır. Bu mekanda ibadetin yapılmasını kolaylaştıracak bölümler ve eşyalar bulunur.

Klasik bir cami içerisinde şunlar vardır;

 • Minare
 • Mihrap
 • Vaaz kürsüsü
 • Minber
 • Şadırvan
 • Kadınlar mahfili
 • Avlu
 • Tuvalet

Mescit Nedir?

Mescit kelimesinin anlamı Arapçada secde edilen yer şeklinde geçer. Camilere benzeyen bu yapılar camilerden küçüktürler. Mescit ismi verilen bu yapıların camilerden ayrılan yönü ise minaresinin ve minberinin olmamasıdır. Ancak buna rağmen mescitler cemaatle veya cemaatsiz olarak namaz kılınabilen, Kur’an okunabilen ve secde edilebilen yerlerdir.

Cami Ve Mescidin Önemi Nedir?

Cami ve mescit ismi verilen yapıların en önemli görevi Müslümanların ibadet yapmalarını kolaylaştırmasıdır. Temiz mekanlar olan cami ve mescitler namazın taharet koşullarına uygun olarak kılınmasını sağlarlar. Namaz kılmanın yanı sıra cemaatler bir araya geldiği için camilerde sosyal sorunlara çözüm aranabilir. Cemaatle yapılan konuşmalarda hastalara veya felakete uğrayanlara nasıl yardım yapılabileceği yönünde fikir alışverişi yapılabilir.

Cami ve mescitler namaz kılmanın yanı sıra İslam’ın en doğru şekilde öğrenilmesinin sağlandığı yerler arasında bulunur. Bu nedenle Hz. Muhammed (s.a.v.) hicret ettiği dönemde Müslümanların bir araya gelmesi ve İslam’ı öğrenebilmeleri için mescit inşa etmiştir.

Kur’an-ı Kerim ve hadislerde de mescit ve camilerin önemine dair bilgiler vardır. “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazını kılan, zekatını veren ve yalnız Allah’tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler.” (Tevbe Suresi 18.ayet) ayeti mescit yapımının önemini vurgular. Ayrıca mescitlerle ilgili "Kim Allah’ın rızasını talep ederek bir mescit inşa ederse, Allah ona cennette bir ev inşa eder.” şeklinde Buhari rivayeti vardır.

Cami Ve Mescide Neden Gidilir?

İnsanların cami ve mescitlere gitmesi için çeşitli sebepler vardır. Bu sebeplerden ilki namaz kılmaktır. 5 vakit namaz, Cuma namazı, nafile namaz ve teravih namazı gibi namazların kılınması için camilere ya da mescitlere gidilir. Bunun dışında camilere cenaze namazı için gidilir.

Cenazenin yıkanması camilerdeki gasil hanelerde yapılır ve ölü musalla taşına yatırılır. Kılınan cenaze namazıyla da mezarlığa götürülür. Ayrıca camilere Kur’an okumak, Allah’ı anmak ve dua etmek gibi amaçlarla da gidilir. Yaz dönemlerinde ise çocuklar Kur’an öğrenme amacıyla camilere giderler.

Cami Ve Mescit Projesi Nedir?

Cami ve mescit projesi yaşadıkları bölgelerde cami veya mescit bulunmayan kişilerin ibadetlerini yerine getirmeleri için cami ya da mescit yapılmasını sağlayan bir projedir. Şefkat Eli Derneği sayesinde hayata geçirilen bu projeyle insanların ibadetlerini en iyi şartlar altında yapmaları sağlanır. Yapılan bu dini mekanlar sayesinde namazlarını kılan insanlar aynı zamanda bir araya gelme imkanı elde ederler.

Cami ve mescit projesinin hayata geçmesi için yardımda bulunmak isteyen vatandaşların yaptığı cüzi miktardaki katkılar can suyu olur. Yapılan katkıların bir araya getirilmesiyle kısa sürede caminin ya da mescidin yapımı tamamlanır. Projeye yapılan katkılar sayesinde kaliteli malzemeler ve deneyimli ustalar bulunarak sağlam yapıların yapılması sağlanır.

Cami Ve Mescit Projesine Katkı Yöntemleri Nedir?

Cami ve mescit projesine katılarak insanların yeni ibadet mekanlarına sahip olmalarına yardım etmek isteyenler iki farklı katkı yöntemini kullanabilirler. Bunlar bireysel katkı ve havuz katkı yöntemidir.

Bireysel katkı yönteminde kişiler mescit ya da caminin yapılabilmesi için gerekli masrafı kendileri ödeyebilirler. Bu sayede istedikleri ülke veya bölgede (faaliyet gösterilen) kendi adlarına mekanların yapılmasını sağlayabilirler.

Mescit ve cami projesi için kullanılabilecek ikinci katkı yöntemi ise havuz katkısıdır. Bu yöntemde projede bir tuğla veya malzeme katkısı olmak isteyenler belirli miktarda bağış yaparlar. Farklı bireylerin yaptıkları cüzi miktardaki bağışlar bir araya getirilir ve projenin yapılması için gerekli tutara ulaşıldığında cami ya da mescidin yapımına başlanır. Bu bağışlar sadece ibadet mekanının yapılması için kullanılır ve farklı amaçlara hizmet etmez.

Cami Ve Mescit Yardımını Kimler Yapabilir?

İbadet yapabilecekleri temiz ve sağlam yapılarak sahip olmayan kişiler için yapılacak mescit ve cami projesine dileyen herkes yardım yapabilir. Projenin hayata geçirilmesi için ödenmesi gereken ücretlerin yüksek olmaması maddi yönden sıkıntısı olmayan herkesin bu projeye yardım yapmasını sağlar. Yapılan yardımla insanların ibadetlerini özgürce yapmaları ve ibadet yeri bulamama gibi sıkıntıları ortadan kaldırılmış olur.

Bağışla Cami Ve Mescit Nerelerde Yapılır?

Hayırsever Müslümanların yaptıkları bağışlarla mescit ve camilerin yapılacağı yerler belirlidir. Bunda Şefkat Eli Derneği’nin belirli coğrafyalarda yardım sunmasının etkisi vardır.

Buna göre bağışla cami ve mescit şu ülkelerde yapılabilir;

 • Arakan
 • Çad
 • Somali
 • Gazze
 • Etiyopya
 • İdlib
 • Afganistan

Sizler yapacağınız bağışlarla bu ülkelerden birinde veya birkaçında ihtiyaç duyulan caminin yapılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Cami ve Mescit İçin Bağış Yapma Yolları Nelerdir?

Yapılan bağışlar camilerin ya da mescitlerin kısa süre içerisinde tamamlanarak ibadete açılmasını sağlar. İnsanların ibadethanelerinin olmasını istiyorsanız bağış yollarından birisini tercih ederek hemen bağışınızı yapabilirsiniz.

Cami ve mescit için bağış yapmak isterseniz online bağışı tercih edebilirsiniz. Derneğin internet sitesini online bağış işlemi için kullanabilir ve ödemenizi yaparak katkı sağlayabilirsiniz. Bağış için kredi kartınızdan EFT veya havale yapabilirsiniz. Bu durumda yaptığınız bağışın cami yapımı için kullanılmasını istediğinizi belirtmeniz gerekir.

Cami yapımında bir tuğla da ben koyayım diyorsanız bağışınızı derneğin şubesine giderek makbuz karşılığında verebilirsiniz. Makbuz sayesinde gerektiği durumlarda bağış yaptığınızı belirtme hakkına sahip olursunuz. Elden bağışta bulunmak isterseniz İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Kavacık semtine gitmeniz gerekir.

Cami Ve Mescit Ne Zaman Yapılır?

Cami ve mescitlerin yapımı için en önemli gereklilik bu yapıları yapmak için gerekli maddi desteğe sahip olmaktır. Bu nedenle bir cami inşaatı için gerekli bağışın yatırılmasıyla inşaata başlanır. Bunun için inşaatın yapılması için kesin bir gün belirtmek mümkün değildir. Ancak inşaatın gerçekleşmesi için hava şartlarının da uygun olmasına dikkat edilir.

Mescidin yapılması için gerekli tutara ulaşıldığında inşaatın yapılacağı yer belirlenir ve hızlı bir şekilde inşaata başlanarak tamamlanması sağlanır. Dernek bazı durumlarda ise belirlenmiş olan cami inşaatı için bağış toplar ve başlanan inşaatın tamamlanması bağışların gönderilmesiyle sağlanır.

Cami ve Mescit Yapımı İçin Bağış Tutarı Nedir?

Yapılacak mescit veya cami için bağış tutarı inşa edilmesi planlanan yapıların özellikleri göz önüne getirilerek belirlenir. Bunun için bağış tutarının projeye bağlı olarak farklılık gösterdiği görülür.

Bu nedenle Çad, Arakan veya diğer bölgelerde yapılacak ibadethane projelerine katkı sağlamak isteyenler derneğe ulaşarak bilgi alabilirler. Dernek tarafından yapılabilecek bağışın azami miktarı kişilere bildirilir ve kişiler kendi bütçelerine göre azami miktarı veya fazlasını ödeyerek caminin yapımına katkı sağlar.

Tamamlanan Cami Ve Mescitlerin Açılışı

Şefkat Eli Derneği toplanan bağışlar ve dernek bünyesinde çalışan inşaat elemanlarının çalışmalarıyla inşaatın tamamlanmasını sağlar. Yapılan cami veya mescit içinse bir açılış töreni düzenler. Açılış töreninde dernek başkanı, dernek bölge görevlileri ve ibadethaneyi kullanacak olan halk hazır bulunur.

Yapılan açılışın ardından törende bulunan cemaatle ilk vakit namazı kılınır ve mekan Müslümanlar tarafından kullanılması için halka teslim edilir. Mescit ya da caminin teslim edilmesinin ardından belirli aralıklarla kontrol ve düzenleme çalışmaları yapılır. Böylelikle yöre halkının en iyi şekilde yararlanması sağlanır.

Cami ve Mescit Bağış Görüntüleri Bağışçıya Verilir Mi?

Şefkat Eli Derneği ve bağışçıların katkılarıyla yapılan ibadethanelerin açılış görüntüleri çekilir. Bu görüntüler bağış sahiplerine gönderilir ve yaptıkları bağışlardan nasıl cami veya medrese ortaya çıktığı kendilerine gösterilmiş olur.

Cep telefonlarına gönderilen görüntüleri izleyen kişiler yöre halkının mutluluğu görerek nasıl bir iyiliğe vesile olduklarını anlayabilirler. Ayrıca kendilerine gönderilen açılış ve inşa görüntüleri bağışçılara hatıra olarak kalmış olur.

Düzenli Cami ve Mescit Bağışı Talimatı Verilir Mi?

İnsanlar her yıl düzenli olarak bağış yapmak isteyebilirler. Müslümanların ibadethaneye sahip olmasını isteyen kişiler düzenli olarak camilerin inşası için bağışta bulunmak isteyebilirler. Bunun içinde Şefkat Eli’nin düzenli ödeme talimatı ile yardım sağlayıp sağlamadığını araştırırlar. Ancak derneğin böyle bir uygulaması yoktur. Bu nedenle yardım yapmak isteyenlerin her sene online bağış, EFT veya elden teslim yollarıyla camilerin inşası için bizzat bağışta bulunmaları gerekir.

Cami ve Mescit İçin Ayni Yardım Yapılabilir Mi?

Ayni yardım mal veya hizmet şeklinde yardım etmeyi ifade eder. Cami yapımı için mal veya hizmet yardımı yapılıp yapılamayacağı merak edilir. Ancak Şefkat Eli’nin ayni yardım kabulü yoktur. Bunun için yardımda bulunmak isteyenler ancak para göndererek camilerin yapılmasına yardımcı olabilirler.