Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Gazze Yardım

Gazze Yardım

Afrika ve Suriye’den sonra yardıma ihtiyaç duyan yerlerden birisi Gazze’dir. Filistin topraklarında bulunan Gazze savaş içindedir. Bölge halkının yiyecek ekmeğe, yemeğe, içecek suya ve barınmaya ürünlerine ihtiyaç vardır. Bu nedenle Gazze için yardım kampanyaları düzenlenir.

Şefkat Eli Derneği olarak faaliyet alanlarımız içerisinde Gazze’ye de yer veriyoruz. Yaptığımız yardım kampanyaları sayesinde halkın zulüm nedeniyle yaşadıkları zorlukların giderilmesini ve yaşamlarının daha kaliteli hale gelmesini sağlıyoruz. Sizler de Gazze için düzenlediğimiz yardım kampanyalarına katılabilir ve din kardeşlerinize destek olabilirsiniz.

Gazze Yardım İhtiyacının Sebepleri Nelerdir?

İnsani yardım yapmak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri bölgeler arasında Gazze vardır. Bu bölgeyi ve halkını yardıma muhtaç hale getiren bazı sebepler vardır.

Gazze'ye yardım ihtiyacının en önemli sebepleri şunlardır;

 • Gazze’nin İsrail’in işgali altında olması ve İsrail’in halkı topraklardan atmak istemesi
 • İsrail ordusunun halkı evlerinden çıkararak onların sokakta kalmalarına neden olması
 • Sokaklarda kalan halkın gıdaya ve giyim ürünlerine ihtiyacının ortaya çıkması
 • Evsiz kalan Gazzelilerin ısınmaya ihtiyaç duyması
 • Sokaklarda kalan ve hastalanan halkın tedaviye ihtiyaç duyması
 • İsrail ve Filistin arasında uzun yıllardır çözülemeyen Kudüs krizi

Bu sebeplerden dolayı yardıma ihtiyaç duyan Gazze’ye maddi ve manevi yardım yapılabilir. Bu yardımlar sayesinde zulme uğrayan halkın şartlarının iyileştirilmesi sağlanabilir.

Gazze İçin Ne Yapabilirim?

İsrail’in kuşatması altında olan Gazze ve halkının her türlü yardıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle bölgeye yardım etmek isteyen kişilerin imkanları doğrultusunda bölge için düzenlenen yardım kampanyalarına yardım etmeleri mümkündür. Gazze için yapılabilecek yardımlardan en önemlileri gıda yardımı, giyim yardımı, battaniye yardımı ve kışlık yardımıdır. Ayrıca halkın barınma ihtiyacı için çadır ve konaklama yardımı yapılabilir.

Gazze’ye Yardım Nasıl Yapılır?

Gazze’ye yardım etmek istiyorsanız yardımlarınızı bağış yaparak ulaştırabilirsiniz. Bağış yapmak için dernekleri, yardım kuruluşlarını ve devlet tarafından yapılan kampanyaları tercih edebilirsiniz. Bu kampanyalar için belirli bağış miktarları belirlenir ve önerilen miktarı bağışlayarak Gazzelilere bir nebze olsun katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca tercih ettiğiniz dernek ve kuruluşa göre bölgeye ayni yardımların ulaşmasına aracı olabilirsiniz.

Şefkat Eli Gazze İçin Ne Yapıyor?

Şefkat Eli Derneği Gazze için yardım ve bağış toplayan köklü bir dernektir. 2017 yılından beri varlık sürdüren dernek halkın yaşamaya devam etmesini sağlamak adına onların en fazla ihtiyaç duydukları alanlarda yardım yapar.

Şefkat Eli Derneği’nin Gazze yardımları arasında şunlar bulunur;

 • Gıda paketi yardımları
 • Giyim paketi yardımları
 • Su yardımları
 • Isınma yardımları
 • İftar yardımları
 • Barınma yardımları
 • Kışlık yardımları
 • Tıbbi malzeme ve ilaç yardımları
 • Ekmek yardımları

Dernek bu yardımlar için Türkiye halkından destek ister. Onların yaptıkları bağışlar bir ailenin kurtulmasını sağlar. Tutarları belirlenmiş yardımların yapılmasını sağlayan dernek yapılan bağışları sadece o yardımın halka ulaşması amacıyla kullanır. Kısacası gıda paketi için belirlenen tutardaki bağışlar gıda paketlerinin alınması ve Gazze’ye dağıtılması için kullanılır.

Gazze Yardım Kampanyalarına Katılım Nasıl Olur?

Sokaklarda yaşamaya mahkum edilen Gazze halkı için yapılacak yardımlar için Şefkat Eli’ni aracı kılmak mümkündür. Şefkat Eli aracılığıyla kampanyalara bağış yaparak gerçekten zorluk yaşayan insanların yardım almasını sağlamak mümkündür. Derneğin düzenlemiş olduğu Gazze yardım kampanyalarına tüm Türkiye’nin katılması mümkündür.

Kampanyalara katılıma dair detaylar ise şunlardır;

 • Gazze için gıda paketi, giyim paketi, yakacak, barınma ve kışlık yardım kampanyaları yıl boyu devam eden kampanyalardır.
 • Yardım kampanyalarına katılım için yaş, statü veya ırk şartı yoktur.
 • Gazze’ye yardım için bağışlar online bağış ile yapılabilir.
 • Yardım kampanyalarına online bağış dışında EFT ve havale ile katkı sağlamak mümkündür.
 • Havale ve EFT bağışlarında kredi kartı bilgilerine ve hesap numaralarına ihtiyaç vardır
 • Gazze giyim, gıda ve diğer kampanyalara bağışların dernek binasından yapılması mümkündür.
 • Kampanyalara elden teslim şeklinde yapılan katılımlarda makbuz almak mümkündür.
 • Kavacık’ta bulunan derneğe Gazze yardımında bulunmak için 09.00-18.00 saat aralığını tercih etmek gerekir.
 • Kampanyalara yurt dışından katılım sağlamak mümkündür.

Bu katılım yollarının kullanılmasıyla elde edilen bağış gelirleri dernek tarafından bir havuzda toplanır. Ardından da belirlenen bağışın Gazze’ye en kısa zamanda ulaştırılması sağlanır.

Gazze’ye SMS ile Bağış Yapılıyor Mu?

Gazze’ye SMS ile bağış yapmak mümkün değildir. Şefkat Eli Derneği SMS yöntemini bağışlara dair bilgi vermek veya tekrarlı bağış onayları için kullanılır. Ancak dernek hedefleri arasında SMS ile bağış yapmayı aktif hale getirmek yer alır. Bu nedenle Gazze’ye SMS üzerinden bağışta bulunmak isteyenlerin bir süre daha beklemesi gerekir.

Gazze Gıda Yardımı İçin Neler Yapılır?

Gazze halkının en çok gıda yardımına ihtiyacı vardır. İsrail ordusunun baskısı nedeniyle sokakta kalan ve çalışması mümkün olmayan halk açlıkla mücadele eder. Sokakta kalan insan sayısının fazla olması ve imkansızlık açlık kaynaklı hayat kayıplarına neden olur. Şefkat Eli sayesinde yapılan gıda yardımları ise halkın ölümden kurtulmasını sağlar.

Gazze gıda yardımı için bağışa karar veren kişilerin gıda yardım ücretini ödemeleri gerekir. Bu ücretin bağış yollarının tamamının kullanılmasıyla yapılması mümkündür.

Gıda yardımlarının derneğe ulaştırılmasıyla da kişilerin ihtiyaç duydukları tüm gıda ürünlerini içeren paketler hazırlanır. Paketlerin hazırlanması sonrasında da dağıtımda görevli dernek yetkilileri tarafından gıda paketlerinin doğru adreslere teslim edilmesi sağlanır.

Gazze Giyim Yardımı İçin Neler Yapılır?

Gazze halkının gıdadan sonra giyim yardımına da ihtiyacı vardır. Zorla sokağa atıldıkları için yedek kıyafetleri yoktur ve sokaklarda yaşamaları kıyafetlerinin eskimesine ve kirlenmesine neden olur. Yapılan giyim yardımlarıyla Gazze halkı temiz kıyafetlere sahip olabilirler.

Giyim yardımı ile Gazzeli kardeşlerinizin temiz kıyafetleri olmasını sağlamak isterseniz bir bağış yapabilirsiniz. Bu bağışınızla onların yaz veya kış aylarında kirli ya da eski kıyafetlerle sokaklarda kalmalarını engelleyebilirsiniz. Bu bağışı bir kişi için yapabileceğiniz gibi bütçenize göre birden fazla kişi için de yapabilirsiniz.

Gazze Kurban Bağışı İçin Neler Yapılır?

Gazze’ye yapılan yardımlar arasında kurban bağışı da vardır. Kurban bağışları sayesinde zulümle mücadele eden halkın sofralarında etin bulunması sağlanabilir. Bu yardım şükür, adak, vacip ve sadaka kurbanı bağışlamayı dileyen kişilerin yaptıkları yardımlar sayesinde halka ulaştırılır.

Yapılan bağışlarla kurbanlık alımı yapılır ve kurbanlıklar İslami şartlara uygun olarak belirlenen bölgelerde kesildikten sonra halka dağıtılır. Bu sayede aylarca et yememiş olan halkın et yemelerine yardımcı olunur. Bu sayede gıdasızlık nedeniyle yaşanan rahatsızlıklar engellenebilir.

Gazze İlaç Yardımı İçin Neler Yapılır?

Evlerinden atılarak sokakta yaşamaya mahkum edilen Gazze halkı sokakta kalma, açlık ve susuzluk gibi nedenlerle çeşitli hastalıklara yakalanır. Ancak imkanların kısıtlı olması onların hastalıklarının tedavi edilmesini engeller. Şefkat Eli Derneği’nin yaptığı ilaç yardımlarıyla halkın tedavi edilmesi sağlanabilir.

Bu sayede sağlıklarına kavuşan insanlar yaşadıkları ülkeyi savunmak için daha güçlü hale gelebilirler. Ayrıca ilaçlar sayesinde ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların engellenmesi ve bu hastalıklar nedeniyle yaşanacak can kayıplarının önlenmesi sağlanabilir.

Gazze Isınma Yardımı İçin Neler Yapılır?

Gazze’de İsrail ordusu tarafından evlerinden atılan halk sokakta yaşamaya mahkumdur. Yaz aylarında sokakta kalmak sorun olmasa da kış aylarında sokakta kalan insanlar zor duruma düşerler. Bu nedenle dernek tarafından toplanan bağışlarla Gazze’ye ısınma yardımında bulunur.

Bu yardım kapsamında halk için battaniye, kömür veya odun gibi ısınma ürünleri alınır. Bu ürünler halka eşit olarak dağıtılır ve kışın soğuğundan korunma sağlanır. Yapılan bağışlar sayesinde bu yardımlar belirli aralıklarla halka ulaştırılarak soğuk kaynaklı hastalanmaların ve kayıpların önüne geçilir.

Gazze’ye Yardım Süresi Ne Kadardır?

Gazze’ye yapılacak yardımların sınırlı süresi yoktur. Giyim, gıda, kışlık ve ekmek yardımları için 365 gün boyunca yardımda bulunabilirsiniz. Bölgede zulüm devam ettikçe yardım ihtiyacı da devam edeceğinden bütçenizin uygun olmasına bağlı olarak yardımlarınızı Şefkat Eli’yle iletebilirsiniz.

Gazze’ye Yardımın Dinen Önemi Nedir?

Dinimiz yardımlaşmanın önemini ayet, hadis ve havadislerle her an vurgulayan bir dindir. Zengin kişilerin fakirlere yaptıkları yardımın mallarının sadakası olduğu sıkça belirtilir. Ayrıca maddi durumu iyi olan kişilerin aç insanları doyurmasının öneminden bahsedilir.

Bu konuda Peygamber Efendimiz tarafından verilen öğütler de vardır. Bunun için Gazze’ye yardım etmenin dini açıdan önemi büyüktür. Yapılan yardımlar sayesinde öğütler ve ayetler dinlenmiş aynı zamanda da dinin gerekleri yerine getirilmiş olur.

Yapılacak yardımın Filistinlilere olması dinen farklı bir öneme de sahiptir. Kudüs şehri Filistin topraklarında yer alır ve İsrail’in zulmünün ana sebebi de Kudüs şehridir. Çünkü Hristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar için kutsal kabul edilen Mescidi Aksa Kudüs’te bulunur.

İsrail Kudüs’ü kendi toprağı kabul ettiği için Müslümanların ilk kıbleleri olan Mescidi Aksa’da ibadet etmesini engeller ve saldırılar düzenler. Kutsal mekanlarını korumak için evlerinden olan ve mücadeleden yılmayan Filistin halkına yardım etmenin bu nedenle sevabı daha büyüktür.

Gazze’de Yardım Yapılacak Kişiler Nasıl Belirlenir?

Gazze’de yardım yapılacak kişilerin nasıl belirlendiği önemli bir sorudur. Çünkü yapılan yardımların yerine ulaşması bağış sahipleri için son derece önemlidir. Yardımın yapılacağı kişiler dernek personelinin bölgede yaptıkları inceleme ve araştırmalar doğrultusunda belirlenir.

Toplanma kamplarında ve çadırlarda yaşayan halk genellikle yardımın ulaştığı kişilerdir. Erkekler mücadele içinde olduğu için yardımlar daha çok yaşlı, kadın ve çocukların bulunduğu alanlarda yapılır. Onların sorunlarından kurtulmalarına yardımcı olmaya çalışılır. Yardımın ulaştırıldığı kişiler kayıt altında tutulduğu içinde yardımın ulaşmasında herhangi bir aksama yaşanmaz.

Gazze’de İftar Sofrası Nasıl Kurulur?

Şefkat Eli Derneği Gazze’ye iftar sofraları kurar. Bu sofralar sayesinde oruç ibadetini yerine getiren Gazzelilerin oruçlarını birlik içinde açmalarına yardımcı olur. İftar sofralarının kurulmasını ise Türkiye’deki vatandaşların Ramazan ayında yaptıkları iftar bağışlarını kullanarak sağlar.

Bu yardımlarla kurulan sofralar halkın karınlarını doyurmalarını sağlarken aynı zamanda sıkıntılarından da bir süre uzaklaşmalarını sağlar. İftar sofralarında çorba, hurma, ana yemek, tatlı, salata ve içecek gibi ürün çeşitleri bulunur. Ayrıca dernek Gazze halkının iftar yapabilmeleri için gıda paketlerini Ramazan ayında da halka ulaştırıyor.

Gazze İçin Ne Kadar Yardım Yapılabilir?

Gazze için ne kadar yardım yapabileceğiniz seçtiğiniz yardım türüne göre belli olur. Halkın gıda ihtiyacı, giyim ihtiyacı, battaniye ihtiyacı ve ekmek ihtiyacı için bağışta bulunabilirsiniz. Ayrıca dernek sitesini takip ederek düzenlenecek yeni yardım kampanyalarına bağış yapabilirsiniz.

Kudüs İçin Yardım Göndermek Mümkün Mü?

Gazze yanı sıra dernek Kudüs içinde yardım kampanyası düzenler. Mescidi Aksa için İsrail’e karşı mücadele eden halk silahlarla vurulmakta zor duruma düşmektedir. Bu nedenle yapılan yardımlar Kudüs halkının ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamaktadır.

Derneğin Kudüs’e yardım etmek isteyenlerden topladığı bağış miktarını bağış sayfamızdan öğrenebilirler. Sizler de Kudüs kurtulsun ve Mescidi Aksa Müslümanların kalmaya devam etsin istiyorsanız Kudüs’e yardım edebilirsiniz.