Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Katarakt Ameliyatı

Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatı Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği’nin yardım projeleri arasında yer alır. Derneğimize başvuran bağışçılarımız sayesinde yurt dışında katarakt tedavisi olamayacak durumda olan genç ve yaşlı bireyler ameliyat edilir. Böylelikle kişilerin yaşadıkları görme sorunlarından kurtulmaları ve bu nedenle kör olarak hayatlarına veda etmemeleri sağlanır.

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz merceğinin sahip olduğu saydam yapıyı kaybederek mat hale bürünmesi nedeniyle ortaya çıkan göz rahatsızlığıdır. İnsanlarda yaygın olarak görülen bu rahatsızlık genellikle yaşlılarda görülen hastalık olarak bilinir ancak hemen her yaş grubunda katarakt rahatsızlığını görmek mümkündür.

Katarakt Nasıl Ortaya Çıkar?

Göz rahatsızlıkları arasında yaygın bir yere sahip olan kataraktın ortaya çıkması farklı şekillerde gerçekleşir. Katarakt en yaygın olarak yaşlılık nedeniyle ortaya çıkar. Yaşın ilerlemesi gözün eski işlevini yerine getirememesine ve göz merceğinin matlaşmasına neden olur. Bu nedenle bulanık görme gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Katarakt doğuştan olabilir. Doğuştan kataraktta genellikle belirli bir neden yoktur. Bunlar dışında kataraktın ortaya çıkması fazla ilaç kullanma ve ilaç yan etkisiyle olabilir. Diyabet ilaçları ve kortizon ilaçları katarakt riskini artıran ilaçlar arasında yer alır.

Bunlar dışında ise katarakt rahatsızlığı insanların kaza ve yaralanmaya bağlı olarak göz travması yaşamasıyla ortaya çıkabilir. Yapacağınız katarakt ameliyatı bağışları ile yaşlanma kaynaklı, doğuştan, ilaç kaynaklı ve travmaya bağlı katarakt rahatsızlıklarından insanların kurtulmalarını sağlayabilirsiniz.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda yaygın olarak görülen katarakt rahatsızlığının çeşitli belirtileri vardır. Bu belirtiler sayesinde katarakt rahatsızlığının ameliyatla tedavi edilmesi ve görme kaybının önüne geçilmesi mümkün olur.

Katarakt hastalığının en yaygın belirtileri şunlardır;

 • İnsanları veya çevreyi bulanık görme
 • Renkleri gerçek halinden daha soluk halde görme
 • Gözlerin parlamaya karşı hassasiyet kazanması
 • Karanlıkta ve gecelerde görme zorluğu yaşama
 • Kitap okurken parlak ışığa ihtiyaç duyma
 • Nesneleri çift görme
 • Gözlük numarasının sık değişmesi

Afrika gibi yoksulluk içinde olan ülkelerde yaşayan kişiler kataraktın bu belirtilerini görseler de yoksulluk nedeniyle hastalığın teşhisi ve tedavisi mümkün olmaz. Ancak derneğimiz aracılığıyla yapacağınız katarakt ameliyatı bağışı ile onların göz kaybı yaşamamasını ya da göz kaybı olan kişilerin yeniden görmeye başlamalarını sağlayabilirsiniz.

Katarakt Riski Yüksek Olan Kişiler Kimlerdir?

Katarakt rahatsızlığı günümüzde yaş grubu fark etmeksizin görülebilen göz hastalıklarındandır. Ancak bazı kişiler katarakt olma riski yüksek olan kişiler listesinde bulunur. Katarakt riski yüksek olan kişiler arasında şeker hastaları, yüksek tansiyon hastaları, obezite rahatsızlığı olanlar, sigara kullananlar, göz ameliyatı geçirenler, kortizon kullananlar ve ailesinde katarakt olan kişilerdir. Bunun yanı sıra yaşam alanlarındaki iklim özellikleri ve hijyenik olmayan ortamlarda yaşam sürülmesi gözde katarakt oluşumuna neden olabilmektedir.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Katarakt ameliyatı gözde meydana gelen kataraktın tedavi edilmesi için kullanılan cerrahi yöntemine verilen isimdir. Kataraktın ilaç ve diğer tedavi yöntemlerinin bulunmaması nedeniyle göz ameliyat edilir. Böylelikle gözdeki katarakt temizlenerek kişilerin görme kaybının önlenmesi ve sorunların düzeltilmesi sağlanır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Şefkat Eli Derneği bünyesinde çalışan uzman doktorlar katarakt hastalığı olan kişilerin ameliyatını yaparlar. Ameliyat göz için üretilmiş olan tıbbi cihazlar kullanılarak steril ortamda yapılır. Katarakt ameliyatı için uzman göz doktorları damla anestezi yöntemini kullanılır.

Damla anestezi yönteminde hastanın gözü damla ile uyuşturulur. Ardından göz üzerinde lazer cihazı kullanılarak bir kesi açılır. Göz içerisinde ortaya çıkan katarakt parçalara ayrılarak fako isimli cihaz yardımıyla temizlenir. Böylelikle gözde bulunan katarakt alınmış olur. Bu işlemlerin tamamı Afrika’da derneğimiz tarafından hazırlanan steril ortamda yapılır. Yapılan işlem sayesinde gözdeki katarakt sorunu ortadan kalkar. Aynı zamanda işlemin steril ortamda gerçekleşmesi gözün enfeksiyon kapmasının önüne geçer.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Katarakt ameliyatı uzun süreli olmayan ameliyatlar arasında bulunur. Uzman ekiple gerçekleşen ameliyat ortalama olarak 15 dakikada tamamlanır. Ancak bağış olarak yapılan katarakt ameliyatlarında Afrika’da ki katarakt hastalarının yoğunluğu kişilerin ameliyat için daha uzun süre beklemelerine neden olabilir.

Katarakt Ameliyatı Gecikirse Ne Olur?

Gözde farklı nedenlerle ortaya çıkan katarakt zaman içerisinde ilerleme kaydeden bir rahatsızlıktır. Katarakt olan gözün ameliyatının zamanında yapılmaması kişilerin görme becerilerini kaybetmelerine neden olur. Görmenin kaybıyla da karanlığa mahkumiyet ortaya çıkar. Ayrıca katarakt ameliyatının yapılmaması göz tansiyonu rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olur ve bu rahatsızlık nedeniyle insanlar göz ağrısı çekmeye başlarlar.

Katarakt nedeniyle gözün kapanması ve bunun uzun süreli yaşanması göz kaymasına neden olabilir. Bu sorunların yaşanması ameliyat yapılsa dahi katarakt rahatsızlığının ve etkilerinin devam etmesine neden olabilir. Bu rahatsızlıklar Afrika gibi yoksul ülkelerde insanların yaşam mücadelesinin daha zorlu hale gelmesine neden olur. Bu nedenle Şefkat Eli Derneği’ne katarakt ameliyatı bağışında bulunarak genç ya da yaşlı kardeşlerinizin görme sorunu yaşamasını engelleyebilirsiniz.

Katarakt Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Katarakt rahatsızlığı görmede bulanıklık ve karanlık görme gibi belirtilerle ortaya çıkar. Tıbbın ilerlemesi sayesinde rahatsızlığın ameliyatla ortadan kalkması mümkündür. Ancak tıbbi ameliyatların genelinde olduğu gibi katarakt ameliyatında da belirli riskler vardır.

Katarakt ameliyatının en belirgin riskleri şunlardır;

 • Ameliyatta kullanılan solüsyonlar enfeksiyona neden olabilir.
 • Gözde bulanıklaşma artabilir.
 • Ameliyat edilen gözün karanlık görmesi sorunu yaşanabilir.
 • Nesneleri çift görme olayı yaşanabilir.
 • Renkler soluk görülebilir.

Bu risklerle karşılaşılma oranı 10 bin kişide 1 kişi şeklindedir. Ayrıca ameliyatların başarısız olması ve riskin ortaya çıkması uzman olmayan doktorlar aracılığıyla ameliyatın yapılmasıdır. Ancak Şefkat Eli Derneği bünyesinde bulunan göz doktorları katarakt ameliyatı konusunda uzmandır ve rahatsızlığın ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca titiz çalışmalara yürütmeleri ve ameliyat öncesi her türlü önlemi almaları istenmeyen komplikasyonların ortaya çıkmasını önler.

Şefkat Eli Derneği Neden Katarakt Ameliyatı Yardımı Yapar?

Şefkat Eli Derneği katarakt ameliyatı yardımı yapar çünkü insanların karanlığa mahkum olmalarını istemez. Afrika gibi yoksul ülkelerde açlık ve sefalete ek olarak insanların gör olmaları yaşamlarının iyice zorlaşmasına neden olur. Bu nedenle dernek hayırsever kadın ve erkeklerden bağış yaparak insanların ameliyat olmalarını sağlar.

Dernek doktorları aracılığıyla yapılan ameliyatlar sayesinde insanların katarakt nedeniyle kör olmaları engellenir. Bunun yanı sıra bağışlarla kör olan kişilerin yeniden görmeye başlamaları sağlanır. Ayrıca yapılan bağışlar sayesinde insanların kör ya da göz sorunuyla ölmeleri engellenir.

Şefkat Eli Derneği Katarakt Ameliyatı Bağışı Nasıl Olur?

Şefkat Eli Derneği'ni aracı yaparak katarakt ameliyatı bağışında bulunmak oldukça kolaydır. Bunun için insanların görme problemi yaşamasını önlemek ve hayır yapmak isteyenlerin dernek tarafından belirlenen bağış ücretini ödemeleri gerekir. Bu ücretin derneğe ulaştırılması sonrasında katarakt ameliyatı olması gereken hastalar belirlenir ve ameliyat uzman doktorlar aracılığıyla yapılır. Böylelikle hastaların katarakttan kurtulmaları ve daha iyi görmeleri sağlanır.

Kişilerin bağış yaptıktan sonra ameliyatın gerçekleşme durumuna dair bilgi alması ise 3 ile 5 ay arasında değişir. Çünkü katarakt ameliyatı olması gereken kişi sayısının ve bağışların fazla olması ile Afrika’da ki sıkıntılar ameliyatın zorlu şartlarda gerçekleşmesine neden olabilir.

Şefkat Eli Derneği İle Katarakt Ameliyatı Hangi Ülkelerde Yapılır?

Yardımlarını mazlum, yoksul ve muhtaç durumda olan insanların bulunduğu ülkelerde hayata geçiren dernek katarakt ameliyatını Afrika geneli için gerçekleştirir. Bunda Afrika’da yaşayan kişilerin büyük çoğunluğunun katarakt rahatsızlığı yaşamasının etkisi vardır. Dernek aldığı bağışlarla Afrika’nın hemen her yerinde bulunan ve katarakt ameliyatı olması gereken insanların gözlerini kaybetmeden ve hastalıkları ilerlemeden ameliyat olabilmelerini sağlar. Hayır yapmak isteyenlerin gönderdikleri bağış paralarıyla her yaş grubundan hastanın katarakt ameliyatı olması sağlanır.

Katarakt Ameliyatı Bağış Ücreti Ne Kadar?

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği’ni aracı kılarak katarakt ameliyatı bağışı yapmak isterseniz cüzi bir miktar ödeme yapmanız gerekir. Ödemenizi hesap numaralarını kullanarak veya online şekilde site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Katarakt İçin Ameliyat Dışında Bağış Yapmak Mümkün Mü?

Afrika’da katarakt rahatsızlığı bulunan kişiler ameliyat dışında bağışta bulunmak ta mümkündür. Şefkat Eli Derneği katarakt ameliyatı yanı sıra ameliyatlar için gerekli olan tıbbi malzemelerin bağışını da kabul eder. Çünkü Afrika gibi bölgelerde tıbbi malzeme sıkıntısı da vardır.

Ayrıca ameliyat ücreti dışında katarakt hastalığı için yardımda bulunmak isteyenler ameliyata katılma imkanı da bulabilirler. Bunun için doktor olmaları ve katarakt ameliyatını yapabilecek bilgi ve tecrübeye sahip olmaları gerekir. İnsanların katarakt nedeniyle görme yetilerini kaybetmelerini istemiyorsanız ameliyat veya tıbbi malzeme bağışında bulunabilirsiniz.

Katarakt Ameliyatı Olan Kişinin Görüntüleri Alınabilir Mi?

Katarakt ameliyatı bağışı yapan kişiler ameliyat olan kişiye ait bilgileri öğrenmek isteyebilirler. Bunda bağışın yerine ulaştığını öğrenmek ve katarakt ameliyatı ihtiyacı olan kişinin kim olduğunu bilmek gibi sebepler vardır. Derneğe bağış yaptığınızda ameliyata dair görüntüler 3-5 aylık süre içerisinde bağış sahiplerine gönderilir. Ancak ameliyat görüntülerinin ulaştırılabilmesi için bağış sahiplerinin iletişim bilgilerini derneğe iletmeleri gerekir.