Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Afrika Yardım

Afrika Yardım

Afrika yardım faaliyetlerinin en fazla yapıldığı kıtalar arasında bulunur. Kıtada yer alan ülkelerin yaşadıkları zorluklar insanların bu bölgelere yardım ulaştırmasını sağlar. Devletler, dernekler ve kişiler aracılığıyla pek çok yardım gönderilir. Şefkat Eli Derneği Afrika’ya yardım ulaştıran derneklerin başında gelir. Yapılan farklı türlerdeki yardımlar sayesinde Afrika’da bulunan insanların açlık, susuzluk veya diğer ihtiyaçları giderilmeye çalışır.

Afrika’ya Yardım Neden Yapılır?

Afrika maden kaynakları ve toprak bakımından dünyanın en zengin bölgeleri arasında bulunur. Ancak bu kaynaklara rağmen Afrika halkı kötü şartlar altında açlık, susuzluk ve savaş gibi sorunlarla yaşar. Bunda kıta topraklarının yabancılar tarafından sömürge amacıyla kullanılmasının etkisi vardır. Bu nedenle Afrika’nın yerli halkı madenleri ve diğer imkanları kullanamadıkları için içler acısı durumdadır. Kıtada bulunan ülkelerin içler acısı durumu diğer ülkelerin insanlarının üzülmesini ve bölgeye yardım götürmesine sağlar. Yapılan yardımlar sayesinde ülkelerdeki susuzluk, açlık ve hastalık sorunlarının ortadan kaldırılması amaçlanır.

Afrika’ya Yardım Eden Dernekler

Türkiye Afrika’ya en fazla yardım ulaştıran ülkelerin başında gelir. Ülkede varlık sürdüren yardım derneklerinin büyük bir bölümü bağışlarının neredeyse Afrika ülkelerine ayırmış durumdadır. Bu sayede çok sayıda insanın ilkel şartlar altında verdiği yaşam mücadelesine destek olmayı amaçlamaktadırlar. Şefkat Eli Derneği ise Afrika’ya yardım yapan derneklerden en önemlisidir. 2017’de resmen kurulmuş olan dernek topladığı bağışları Afrika’da bulunan ve yoksulluk sınırının altında olan ülkelerdeki halka ulaştırır. Bu sayede onların hayatlarını kaybetmelerini engelleyerek yaşam standartlarının iyileştirilmesine katkı sağlar.

Afrika’ya Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Afrika’da yardıma muhtaç insan sayısını milyonları aşması kıtaya yapılan yardımların sayısını da her geçen gün artırmaktadır. Sahip oldukları zenginlikleri yerli halkın kullanmaması ve sömürge altında olmaları nedeniyle her gün onlarca çocuk açlıktan veya susuzluktan hayatını kaybetmektedir. Yapılan yardımlar bu kayıpların bir ölçüde azalmasına yardım eder.

Şefkat Eli Derneği’nin Afrika için yaptığı yardımlar ise şunlardır;

 • Su yardımı
 • Gıda yardımı
 • Giyim yardımı
 • Katarakt ameliyatı yardımı
 • Sünnet yardımı
 • Süt keçisi yardımı
 • Bisiklet yardımı
 • Kurban yardımı
 • İftar yardımı
 • Cami yardımı

Bu yardımların büyük bir bölümü yıl boyu devam eden yardımlardır. Böylelikle kıtadaki hayatın olağan seyir etmesi sağlanmaya çalışılır.

Afrika Su Yardımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Dünya’nın susuzlukla mücadele eden ülkelerinin başında gelen Afrika su yardımı ülke topraklarından temiz su kuyularının açılmasını kapsar. Ülkedeki temiz su kaynakları yerin derinliklerindedir ve bu nedenle su kuyularının açılmasıyla temiz suya ulaşmak mümkündür. Ancak yöre halkının maddi imkansızlıklar içinde yaşaması su kuyularını açamamalarına dolayısıyla da kirli su içmelerine neden olur. Yapılan su yardımı kişilerin temiz suya ihtiyaçlarını ortadan kaldırır.

Afrika’ya su yardımı yapmak isteyenler derneğin hesabına TL ödeme yapmaları gerekir. Bağış yapmak isteyenler kişiler isterlerse su kuyusunun tüm giderlerini karşılayabilirler isterlerse de hisseli bağış yapabilirler.

Afrika Gıda Yardımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Afrika susuzluktan sonra en fazla açlıkla mücadele eder. İnsanların yiyecek ekmek bulmaları mümkün olmaz. Yiyecek bulunsa da aç insan sayısı fazla olduğu için yeterli gelmez. Ancak Şefkat Eli Derneği’nin gıda yardımları sayesinde Afrika’da pek çok aç insanın doyması sağlanır. Özellikle açlıktan ölmek üzere olan çocukların hayatları kurtarılabilir.

Afrika gıda yardımına katkı sağlamak isteyenler derneğin sitesinde yer alan Afrika gıda paketi projesine katılabilirler. Bu projede belirtilen bağış tutarını yatırarak katkı sağlayabilir ve ülkede bulunan aç çocukların ve yetişkinlerin yiyecek bulmalarına yardımcı olabilirler.

Afrika Giyim Yardımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Afrika giyim yardımı, Afrika’da bulunan çocuk, bebek, yaşlı ve yetişkin bireyler için giyim ürünlerinin alınmasını sağlayacak yardıma verilen isimdir. Giyim yardımı sayesinde kıta topraklarında bulunan halka pantolon, kazak, etek, hırka, çorap veya ayakkabı ürünler gönderilir. Bu sayede insanların temiz kıyafetler giymeleri sağlanır. Su bulamadıkları için kirli kıyafetleri giymek zorunda olan insanların hastalanmalarının önüne yapılan giyim yardımlarıyla geçmek mümkün olur.

Afrika Katarakt Ameliyatı Yardımı Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsanlarda yaygın görülen göz rahatsızlıkları arasında bulunan katarakt Afrika’da çok sayıda insanda görülen rahatsızlıktır. Genç veya yaşlı fark etmeksizin pek çok kişi katarakt olmakta ve tedavi olamadıkları için gözlerini kaybetmektedir. Dernek tarafından yapılan katarakt ameliyatı yardımı sayesinde ise Afrika’da bulunan insanların göz sağlıklarına kavuşmaları sağlanır.

Katarakt ameliyatı yardımı için Türkiye’nin her yerinden bağışlar toplanır ve bu bağışlar katarakt rahatsızlığı olan hastaların ameliyat edilmesi için kullanılır. Ameliyat kaliteli tıbbi malzemelerle steril ortamda yapılır. Bu sayede insanların karanlığa mahkum olmalarının önüne geçilir.

Afrika Sünnet Yardımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Sünnet erkek çocuklara yapılan dinin ve geleneğin bir getirisi olan operasyondur. Afrika’da ki şartların çok kötü olması ve yanlış operasyonlar pek çok çocuğun kısırlık sorunu yaşamalarına neden olur. Bu nedenle de aileler çocuklarını sünnet yaptırmak istemezler. Ancak derneğin hayata geçirdiği sünnet organizasyonlarıyla sünnet olmayan çocukların sünnet olmaları sağlanır. Kirvem Olur Musun? İsmini taşıyan sünnet projesiyle hayırseverlerin erkek çocuklarının sünnet masraflarını karşılamaları sağlanır. Yapılan bağışlar sayesinde çocukların doğru bir şekilde sünnet edilmeleri sağlanır.

Afrika Kurban Yardımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Şefkat Eli Derneği’nin Afrika’ya yaptığı yardımlardan birisi de kurban yardımıdır. Bu yardım yerli veya yabancıların kurban bağışlarıyla mümkün olur. Çeşitle nedenlerle kurban kesmesi gereken kişiler kurbandan kendileri istifade etmek yerine Afrika halkının istifade etmesini isteyebilir. Bunun için de bağışta bulunabilir. Yapılan bağışlar sayesinde Afrika’nın Çad, Arakan veya Senegal gibi ülkelerinde kurbanlar kesilir ve halka dağıtılır. Kesilen kurbanlar halkın et yemesine vesile olurken bağışı yapan kişilerin de ibadetlerini yerine getirmelerini sağlar.

Afrika İftar Yardımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Afrika Müslümanların çoğunlukla yaşadığı bir ülkedir. Bu nedenle Ramazan ayı geldiğinde pek çok kişi oruç tutar. Ancak ülkenin içinde bulunduğu açlık oruç tutan insanların iftar yapamamalarına neden olur. Şefkat Eli Derneği ise Afrika’ya iftar yardımları toplayarak oruç tutan insanların iftar yapmalarını sağlar.

İftar yardımları sayesinde bir kişinin bir günlük iftar masrafı karşılanabilir. Dernek Afrika’ya Ramazan ayında iftar yardımı dışında fitre, fidye, zekat ve kumanya yardımında da bulunur. Bu sayede halkın Ramazan ayını sıkıntısız geçirmesini sağlar.

Afrika Cami Yardımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Şefkat Eli Derneği Afrika’ya cami yardımında da bulunur. Bu yardım sayesinde Afrikalıların temiz camilerde namaz ibadetlerine yerine getirmelerini sağlar. Ayrıca yapılan camiler sayesinde dinini bilmeyen kişiler dinlerini öğrenme imkanı bulabilirler. Afrika cami yardımı için derneğin cami ve mescit projesine bağış yapmak yeterlidir. Bu bağışlar sayesinde camisi olmayan bölgelerde en kısa sürede camiler yapılır ve halkın 5 vakit namazlarını camilerde kılmaları sağlanır.

Afrika Süt Keçisi Yardımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Afrika’da ki halkın yaşamlarını sürdürebilmeleri için geçici çözümler yerine kalıcı çözümlere ihtiyaçları vardır. Bunun en kolay yolu da geçim kaynağına sahip olmalarıdır. Bu nedenle Şefkat Eli Derneği Afrika ülkelerine süt keçisi yardımı yapar. Keçiler sayesinde ailelerin süt üretmeleri ve sütleri satmaları sağlanır. Ayrıca bağışlar sayesinde ailelere 2’şer adet süt keçisi verilerek keçilerin çoğaltılması ve ailelerin hayvancılık yapmalarını sağlamak amaçlanır.

Afrika Bisiklet Yardımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Afrika’ya yapılabilecek geçim kaynağı yardımlarından birisi de bisiklet yardımıdır. Bisikletler Afrika halkının su kaynaklarına ulaşması ve bu kaynaklardan aldıkları suları satışına imkan tanır. Ayrıca bisikletler sayesinde gıda veya yük taşımacılığı gibi işler yapılarak kazanç elde etmek mümkün olur.

Bunun dışında bisikletler ulaşım sorununun da giderilmesini sağlar. Tüm bu detaylar doğrultusunda Afrika halkının bisikletle geçinmelerine yardım etmek isteyenler bisiklet bağışında bulunabilirler.

Afrika’ya Yardım İçin En Uygun Zamanlar Nelerdir?

Sömürge altındaki ülke sayısı çok fazla olan Afrika yıl boyunca zorluklarla mücadele eden bir kıtadır. Kıtadaki insanlar açlık, hastalık ve susuzluk başta olmak üzere çok fazla sorunla uğraşırlar. Bu sorunlardan bir kısmına yardımlarla çözüm bulmak mümkün olduğundan kıta ülkeleri için yapılacak bağışların belirli zamanı yoktur. Giyim, gıda, su veya katarakt ameliyatı gibi yardımların yıl boyunca gönderilmesi mümkündür.

İftar, fidye ve fitre yardımları içinse Ramazan ayı en uygun zamandır. Ayrıca kurban bağışlarında Kurban Bayramı zamanı tercih edilebilir. Bu nedenle kişilerin yapacakları bağışın türüne göre bağış yapma zamanlarını belirlemeleri daha doğru olacaktır.

Afrika’ya Yardım Bedelleri Nedir?

Afrika’ya yapılacak yardımların bedelleri bağışta bulunulacak yardımın türüne göre değişir. Bazı yardımların bedelleri oldukça düşükken bazı yardımlar için iyi bir bütçeye ihtiyaç duyulur.

Afrika’ya yardım çeşitleri ise şunlardır;

 • Katarakt ameliyatı yardım
 • Gıda yardımı
 • Giyim yardımı
 • Süt keçisi yardım bedeli
 • Bisiklet yardım
 • Su kuyusu açma
 • Kurban yardımı bedeli küçükbaş, büyükbaş ve deve
 • Sünnet yardımı
 • Fidye

Bu bedeller 2021’e ait bedeller olup yıl sonunda derneğin araştırmaları doğrultusunda güncellenir. Bunun için yeni yıl sonrasında bağışta bulunacak kişilerin güncel fiyatlar hakkında bilgi alarak bağışlarını yapmaları gerekir.

Afrika’ya Ayni Yardım Yapılabilir Mi?

İnsanlar Afrika’ya ayni yardımda bulunmak isteyebilirler. Ancak Şefkat Eli Derneği bağış üzerine çalışan bir dernektir ve bu nedenle ayni yardımları kabul etmez. Kişilerin belirlenen tutarı hesap numaralarına göndermelerini talep eder.

Afrika Yardımlarında Makbuz Almak Mümkün Mü?

Afrika yardımlarında makbuz almak elden teslim şeklinde yapılan bağışlarda mümkündür. Bunun için Afrika yardım faaliyetleri için bağışta bulunacakların derneğin İstanbul’da ki merkez binasına gitmeleri gerekir. Burada bağış işlemlerini gerçekleştirdiklerinde kendilerine makbuz takdim edilir. Bağışın havale, online veya EFT ile yapılması durumunda ise onay mesajları makbuz yerine geçer. Bunlar dışında makbuz verilmesi mümkün olmaz.

Afrika’ya Yardım Etmenin Önemi Nedir?

Afrika’ya yardım etmek büyük öneme sahip bir konudur. Afrika ülkelerine yapılan yardımlar sayesinde çok sayıda aç doyurulmuş olur. Açılan su kuyuları insanların temiz suyu içmelerine ve temizlik amacıyla kullanmalarına yardımcı olur. Süt keçisi ve bisiklet yardımları sayesinde insanların geçim sıkıntıları ortadan kalkar. Bu da geçim sıkıntısı kaynaklı sorunları giderir. Giyim yardımlarıyla çocuklar ve yetişkinler temiz aynı zamanda da yeni kıyafetler giyebilirler.

Sünnet projesi sayesinde erkek çocukları sünnet olmadıkları için yaşayabilecekleri sağlık sorunlarından kurtulurlar. Afrika’nın çeşitli ülkelerine ulaşması için bağış yapan insanlar ise sadaka vermez ve insanlara iyilik yapmış olurlar. Bu sayede Allah’ın yardımlaşma ve paylaşma öğütlerini yerine getirerek Müslümanlığın gereğini yerine getirmiş olurlar.

Afrika Yardımı Alacaklar Nasıl Belirlenir?

Afrika yardımından yararlanacak aileler Şefkat Eli Derneği’nin gönüllü personellerinin yaptıkları çalışmalarla belirlenir. Personeller Afrika ülkelerine giderek halkın durumunu araştırırlar ve durumu en kötüden iyiye olacak şekilde halka yardımların ulaşmasını sağlarlar. Yapılan yardımlar kayıt altına alındığı için sorun çıkması mümkün olmaz ancak sorun yaşansa da tutulan kayıtlar sayesinde olası sorunlar kısa sürede çözülür. Yardım alacak kişiler belirlenirken çocuk, hasta, yaşlı ve kadınlara öncelik tanınır.