Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Yetim Yardım

Yetim Yardım

Dünya genelinde yaşam sürdüren çok sayıda yetim bulunuyor. Ailelerini kaybetmiş olan bu çocuklar yaşamlarını sağlayacak imkanlara sahip olmadıkları için hayati tehlike altında bulunuyorlar. Onların yaşamaya devam edebilmeleri için insani yardım üzerine çalışmalar yapan Şefkat Eli Derneği yetim yardım çalışmalarını da gerçekleştiriyor. Türk halkından aldığı bağışları değerlendirerek yetimlerin daha iyi bir hayat sürmelerine yardımcı olmaya çalışıyor.

Yetimlere Neden Yardım Edilmeli?

Yetimler yardıma en çok ihtiyacı olan ve yardımı hak eden varlıklardır. Vatanlarında yaşanan zulüm, savaş, hastalık, doğal afet, susuzluk ve açlık gibi nedenlerden dolayı pek çok çocuk ebeveynlerini kaybederler.

Onların kayıpları yetimlerin savunmasız halde kalmalarına neden olur. Savunmasız kalmaları onların kötü insanların emellerine alet olmalarını sağlar, Aynı zamanda yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan gıdalar, kıyafetler ve sağlık malzemelerine sahip olmamalarına neden olur.

Yetimlerin yaşadıkları sorunlarından kurtulmaları yapılan ancak yardımlarla mümkün olur. Yapılan gıda yardımlarıyla açlıkları son bulurken sağlık yardımları hastalıklardan korunmalarına veya şifa bulmalarına yardımcı olur. Diğer yardımlar ise temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar.

Kur’an’da Yetimin Yeri Nedir?

Yetimler hayatta tek başına kalmış olan çocuklardır. Bu çocukların korunmaya ve bakıma ihtiyacı vardır. Yetimlere sahip çıkmak Kur’an’da yer alan emirleri yerine getirmek demektir çünkü kitapta 21 üzerinde yetimlerle ilgili ayete yer verilmiştir.

Ayetler yanı sıra rivayet edilen ve günümüze kadar gelen hadis-i şeriflerde bulunur. Bunlar yetimlere yardım etmenin ve yetimlerinin ne kadar önemli olduğunun insanlar tarafından anlaşılmasını sağlar.

Yetimlerle ilgili ayetler ve günümüze kadar gelen hadislerden bazıları şunlardır;

 • Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa buna karşılık elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır. (hadis)
 • Sofralarında yetim bulunduran kimselerin sofrasına şeytan asla yaklaşamaz. (hadis)
 • Halde yetime haksızlık yapma ve yüzünü ekşitme, yardım isteyeni de hangi çeşit olursa olsun boş çevirme (ayet)
 • Allah’a olan sevgileri için veya mala olan sevgilerine rağmen yemeklerini, yoksula, yetime ve tutsağa verirler, onları doyururlar.(ayet)
 • Bir kimse, akrabasından veya başkasından olan bir yetimi, yetim kendisini kurtarana kadar uhdesine alsa, o kimseye Cennet vacip olur. (hadis)
 • Allah'a en sevgili ev, içinde ikram gören yetim bulunan evdir. (hadis)
 • Erginlik çağına erişinceye kadar, yetimin mal varlığına onun iyiliği ve faydası için olmadıkça dokunmayın. (ayet)
 • Ben ve yetimi kollayıp gözetleyen kimse cennette şöyle beraberce bulunacağız. (hadis)

Bu ayet ve hadislerin yanı sıra Peygamber Efendimiz de bir yetim olduğu ve onun yetişmesi için dedesi ve amcası yardımda bulunduğu için Müslümanların da yetimlere yardım etmesi dinen önemlidir.

Yetimlere Nasıl Yardım Edilir?

Savaş, açlık, doğal afet ve diğer nedenlerden babalarını, annelerini veya her iki ebeveynini de kaybetmiş olan yetimlere sahip çıkmak her Müslüman’ın görevidir. Bu görevi yerine getirerek yetimlere yardımlarda bulunmak gerekir. Yetimlere yardım etmenin çeşitli yolları vardır. Yetimler için hazırlanan yardım kampanyalarına bağışta bulunmak yapılacak yardımların en kolayıdır.

Bunun yanı sıra ayni yardımların yetimlerin bulunduğu yerlere gönderilmesi gerekir. Bunlar dışında yetim sponsorluğu ve yetim evlat edinme şeklinde yardımlar yapılabilir. Yapılan yardımlar sıkıntıların ortadan kalkmasına ve onların kendilerini eksik hissetmemelerine yardımcı olur.

Şefkat Eli Derneği Yetim Yardım Çalışmaları

Kur’an’da bulunan yetime sahip çıkma öğüdünün gerçekleşmesi için insanlar Şefkat Eli Derneği’nin yetim yardım çalışmalarına katılabilirler. Çalışmalara ancak maddi desteklerle katılmak mümkün olur. Derneğin hazırladığı çalışmalara belirlenen bağış ücretleri yatırılır ve bu ücretler bir araya getirilerek yetim kalmış çocukların yiyecek, kıyafet, sağlık ve temizlik ürünlerine duydukları ihtiyaçların giderilmesi sağlanabilir.

Ayrıca yetimler için güvenli yaşam alanları ayarlanarak onların organ mafyası, çocuk işçisi, dilendirici, fuhuş ve istem dışı evlatlık verilme durumlarından kurtulmaları sağlanabilir. Eğer yetimlerin mutluluğunu hedefliyorsanız bağışınızı hemen yapabilirsiniz.

Yetim Yardımının Amacı Nedir?

Şefkat Eli Derneği’nin yetimler için gerçekleştirdiği yardım çalışmalarının temel amacı çocukların kendi imkanlarıyla yaşamlarını sürdürebilecekleri zamana kadar destek almalarını sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için dünyanın farklı yerlerinde yaşayan yetimler için gıda, giyim, sağlık ve eğitim alanında yardımlar düzenlenir.

Bu sayede çocukların eğitim fırsatını kaçırmamaları, açlıktan hayatlarını kaybetmemeleri, hastalıklarının tedavi edilmesi ve giyim ihtiyaçlarının karşılanması için uğraş verilir. Yapılan yardımlarla çocukların maddi ihtiyacının karşılamanın yanı sıra manevi anlamdaki ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli çalışmaları yapmaktır.

Yetim Yardımları Nelerdir?

Resmi olarak 7 yıldır yetimler adına çalışmalar düzenleyen dernek yetimlerin ihtiyaçlarını göz önüne alarak çalışmalarını sürdürmeye devam eder.

Dernek tarafından 7 yıldır sürdürülen yetim yardımları şunlardan oluşur;

 • Sağlık yardımları
 • Giyim yardımları
 • Gıda yardımları
 • Eğitim yardımları
 • Barınma yardımları
 • Yetim sofrası yardımları
 • Yetimhane yardımları

Bu yardımların tamamına ve yeni düzenlenecek yardım kampanyalarına derneğin bağış imkanlarını değerlendirerek katkı da bulunabilirsiniz. Seçtiğiniz yardım paketi için belirlenen tutarı yatırabilirsiniz.

Yetim Gıda Yardımı

Gıda ihtiyacı yetimlerin en fazla duydukları ihtiyaçtır. Gelirleri olmayan ve savaş bölgelerinde şiddete maruz kalan yetimlerin karınlarını doyurmaya ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyacın karşılanması onların daha dik durmalarına ve yaşam sevinci duymalarına yardımcı olur.

Yetimler için hazırlanan gıda yardım paketlerinde karın doyurmaya ve yemek yapmaya yarayacak gıda ürünleri bulunur. Paketlerde bulunun gıda ürünleri arasında çay, toz şeker, makarna, pirinç, sıvı yağ, kuru fasulye, bakliyat ve un vardır. Ayrıca paketler içerisine çocukları mutlu edecek abur cubur ürünleri de koyulabilir. Gıda yardımları için yapılması mümkün olan bağış tutarına bağış sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yetim Giyim Yardımı

Gıdadan sonra yetim çocukların en önemli ihtiyacı giyeceklerdir. Yetim çalışmaları kapsamında çocuklara dağıtılan giyim kolileri bu ihtiyacın karşılanmasını sağlar. Dernek vasıtasıyla yetimlere teslim edilen giyim kolilerinde şu eşyalara rastlamak mümkündür;

Kazaklar, montlar, ayakkabılar, pantolonlar, çoraplar, eşarplar, ceketler, etekler ve tişörtler yer alır. Şefkat Eli’nin yetim giyim çalışmalarına katkıda bulunmak isteyenler ise giyim paketi için para yatırabilirler.

Yetim Sağlık Yardımı

Yetim çocuklar için yapılabilecek önemli olan üçüncü yardım türü ise sağlık yardımıdır. Afrika ve Yemen gibi bölgelerde yaşamak zorunda olan yetimlerin salgın hastalıklara yakalanma oranları çok yüksektir. Sağlık malzeme ve imkanlarının yetersizliği nedeniyle bu bölgelerde her gün onlarca çocuk hayatını kaybeder.

Bu kayıpların yaşanmasını önlemek için dernek yetimlere sağlık yardımında bulunur. Bu yardım sayesinde çocukların tedavisi için gerekli araçlar sağlık kurumlarına ulaştırılır. Bu sayede malzemelerin olmaması nedeniyle yapılamayan tedaviler uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilerek yetim çocukların hayata dönmesi sağlanabilir.

Yetim Eğitim Yardımı

İyi bir eğitim almak her çocuğun hakkıdır. Ancak anne veya babasının kaybeden çocukların bu haktan yararlanması maddi yetersizlikler nedeniyle pek mümkün olmaz. Bunun için çocukların eğitimine katkıda bulunmayı hedefleyen Şefkat Eli Derneği eğitim alanında yardım kampanyaları düzenler. Bu kampanyalarla çocukların eğitim malzemeleri satın alınabilir.

Okula ihtiyaç duyulan bölgelerde okullar yapılabilir. Bunun yanı sıra doğal afet olaylarında hasar gören okulların tamiratının yapılması sağlanabilir. Ayrıca Kur’an öğrenmeleri engellenen çocuklar için Kur’an-ı Kerim dağıtımı yapılarak onların İslam dinini öğrenmeleri sağlanır. Çocukların dinlerini öğrenmeleri için alınacak Kur’anlara katkı sağlamak isteyenler bağışta bulunabilirler.

Yetim Yardımlarının Yapılma Sıklığı Nedir?

Afrika, Asya ve Türkiye topraklarında yaşayan yetim kalmış çocuklar için yapılan yardımlar titizlikle gerçekleştiriliyor. Gerekli araştırma ve izinlerin alınmasıyla da yetimlerin bulundukları yerlerde bağışların dağıtılması sağlanıyor. Bu yardımlar dönemsel ve düzenli yardımlar olmak üzere iki ana grupta değerlendiriliyor.

Dernek tarafından yetimlere ulaştırılan düzenli yardımlar sıklıkla tekrarlanmasını gereken yardımlardır. Böylelikle yetimlerin temel ihtiyaçları karşılanmış olur. Yetim çocuklar için düzenli olarak yapılan yardımlar gıda yardımı, sağlık yardımı, giyim yardımı ve barınma yardımlarıdır. Dönemsel yardımlar ise belirli bir dönemde yapılabilen yardımları kapsar. Bu yardımlar Ramazan yardımı, iftar yardımı ve kurban yardımlarıdır.

Kimler Yetim Yardımında Bulunabilir?

Yoksulluk, doğal afet ve savaşlar nedeniyle ailelerini kaybederek tek başlarına yaşamak zorunda kalan yetimlere yardım etmek Müslümanlık görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için tüm Müslümanların ve diğer dinleri benimseyen insanların ellerini taşın altına koymaları gerekir.

Bunun için yetim bağışlarının yapılabilmesi için kişilik şartları gerekli değildir. İçinde iyilik bulunan, yetimlerin mutlu olmasını ve sıkıntılarının ortadan kalkmasını isteyen herkes yetim yardımında bulunabilirler. Dernek tarafından yardım tutarlarının yüksek belirlenmemiş olması insanların birden fazla yetime yardım edebilmelerini de sağlar.

Hangi Çocuklar Yetim Olarak Değerlendirilir?

Şefkat Eli Derneği yetim çalışmalarını yaşadıkları şartlar ve durumlar nedeniyle yetim olarak kabul edilen çocuklar için gerçekleştirir. Bunun için yardımın dağıtılmasından önce hangi çocukların yetim olarak değerlendirildiği bilgisinin alınması gerekir. Buna göre savaş, kaza, doğal afet, zulüm, işgal, hastalık ve kronik yoksulluk durumlarını yaşayan çocuklar yetimdir.

Bu çocuklara yetim yardımları gönül rızasıyla ulaştırılır. Dernek pek çok ülkede yaşayan çocuklar için yetim çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir. Yardımlar sonucunda toplanan bağışları yetimhanelerde, mülteci kamplarında, çadırlarda, yurtlarda ve sokaklarda yaşayan çocuklara dağıtılır.

Yetim Yardımı Yapılan Ülkeler Hangileridir?

Yetim çalışmalarına katkıda bulunmak isteyen kişiler derneğin hangi ülkelere yetim yardımı ulaştırdığının araştırmasını yaparlar. Bu sayede yardım göndermek istedikleri ülkeye yardımın ulaşıp ulaşmadığını öğrenerek katkıda bulunabilirler.

Derneğin yetim yardımı yaptığı ülkeler arasında şunlar vardır;

 • Somali
 • Suriye
 • Yemen
 • Afrika
 • Türkiye
 • Gazze
 • Arakan
 • Çad
 • Kamerun
 • Gine

Bu ülkelerde bulunan yetimler yiyecekler, giyecekler, temizlik ürünleri, barınma ürünleri ve sağlık ürünleriyle mutlu edilebilirler. Ayrıca onlara sunulan barınma yardımlarıyla kendilerini güvenli bir yerde yaşıyor hissederler.

Yetimler İçin Yetimhane Kurulabilir Mi?

Yetimler için yapılan çalışmalar arasında yetimhane çalışmaları da vardır. Var olan yetimhanelerin tamirat ve tadilatının yapılmasıyla kullanıma açılmaları sağlanabilir. Bunun dışında dernek ekipleri toplanan bağışları değerlendirerek yetimhane yapılmasını sağlayabilir.

Bu bağışlar sayesinde çok sayıda yetim çocuk sokaklarda tehlikeyle iç içe yaşamak zorunda kalmazlar. Güven içinde konaklayabilecekleri, kış şartlarında üşümeyecekleri ve salgın hastalık kapmayacakları yetimhanelere sahip olabilirler.

Yetim Sponsorluğu Nedir?

Yetim sponsorluğu yetim çocuklar için bir kerelik değil tekrarlı yardımda bulunmayı sağlayan bir bağış türüdür. Bu çalışma sayesinde kişiler bir yetim çocuğun sponsoru olarak onlara her ay yardımda bulunabilirler.

Bu sayede çocukların aylık olarak gıda, giyim, eğitim veya sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlarlar. Bu yardım sayesinde yetim çocukların kısa süreliğine değil devamlı olarak mutlu olmasını sağlayabilirler. Yetim sponsorluğu çalışmaları için yapılacak bağış tutarları ise dernek yetkililerinden öğrenilebilir. Bunun için dernek adına açılmış olan web sitesi ve 444 33 50 numarasından dernek yetkililerine ulaşılabilir.