Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Süt Keçisi

Süt Keçisi

Süt keçisi süt verme görevini yerine getiren keçiye verilen isimdir. Keçiden elde edilen süt insanlar tarafından tüketilebileceği gibi keçi sütü satışı da gerçekleştirilir. Süt keçisi projesi ise Şefkat Eli Derneği’nin hayata geçirdiği bir projedir. Yoksullukla mücadele eden Afrika için hayata geçirilen bu proje sayesinde zenginlerin ya da maddi durumu yerinde olanların bağışta bulunmaları hedeflenir.

Süt Keçisi Bağışı Nedir?

Süt keçisi bağışı dernek tarafından yoksullara yardım edilmesi amacıyla hazırlanan bir bağış projesidir. İslam’ın yardımlaşma ve açın halinden anlama öğretisini yerine getirmek isteyen kişilerin yaptıkları ödemelerle sürdürülebilen bir projedir. Bu projeye yatırılan paralar sayesinde dişi ve erkek keçiler satın alınarak yardıma muhtaç ailelere yetiştirmeleri için teslim edilir.

Süt Keçisi Bağışının Amacı Nedir?

Şefkat Eli Derneği tarafından hayata geçirilen süt keçisi bağışının iki temel amacı vardır. Bu amaçlardan ilki yoksul ailelerin geçim sıkıntılarını gidermelerini sağlamaktır. Bağışlanan keçilerin süt vermesi ailelerin keçilerden aldıkları sütleri satmalarını sağlar. Böylelikle süt satarak para kazanabilirler.

Bağışın ikinci amacı ise ailelerin keçilerin üremesini sağlayarak küçükbaş hayvancılık yapmalarını sağlamaktır. Hayvancılık sayesinde gelir elde etmeleri ve yoksulluktan bir nebze olsun kurtulmaları mümkün olur.

Süt Keçisi Kimlere Bağışlanır?

Maddi durumu yerinde olan kişiler tarafından yapılan süt keçisi bağışları geçim sıkıntısı çeken kişilere yapılır. Bunun için en uygun yer Afrika ülkeleridir.

Afrika ülkesinde yaşam savaşı veren şu kişiler süt keçisi bağışının yapıldığı kişiler arasında bulunur;

 • Fakir aileler
 • Dullar
 • Yetimler
 • Kimsesizler
 • Geçim kaynağı olmayanlar

Keçilerin teslim edileceği aileler dernek tarafından önceden belirlenir. Bu sayede keçi bağışı için para gönderiminin yapılmasıyla belirlenen listede yer alan ailelere sırasıyla keçilerin teslim edilmesi sağlanır.

Süt Keçisi Bağışı Hangi Ülkelere Yapılır?

Şefkat Eli Derneği’ni kullanarak süt keçisi bağışlamayı düşünürseniz bağışlarını Afrika kıtası ülkelerine yapabilirsiniz. Bu ülkelerde yoksulluğun çok olması geçici bağışlarla yaşamayı sağlamaz. Afrika’da otlak alanların geniş olması keçilerin rahatça beslenmesine yardımcı olur. Bunun için süt keçileri bağışlanarak yoksul ailelerin keçilerden süt elde etmesi, sütü satması ve keçileri çoğaltarak satış gerçekleştirmesi sağlanabilir

Süt Keçisi Bağışı Nasıl Yapılır?

Afrika’ya süt keçisi bağışında bulunmak isteyenler bağış için 3 farklı yoldan birini tercih edebilirler.

Süt keçisi bağışlamanın yolları şunlardır;

 • Derneğe ait internet sitesini kullanarak online bağışta bulunmak
 • Derneğin İstanbul Beykoz semtinde bulunan ana binasına gelerek elden bağışta bulunmak
 • Dernek hesap numaralarını kullanarak EFT ya da havale yapmak

Bu yollardan birisini seçerek Şefkat Eli Derneği’miz ile iletişim kurabilirsiniz. Yaptığınız ödeme sayesinde alınan keçileri Afrika’da ki insanların yetiştirmesini ve keçilerin sütünden aynı zamanda da keçilerin çoğalmalarını sağlayarak etinden yararlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Süt Keçisi Bağışı Ne Zaman Yapılır?

Afrika’da bulunan Müslümanlara yetiştirmeleri için süt keçisi vermek isteyenler yardım zamanını merak ederler. Bu yardımın yapılabilmesi için yılın tüm günleri müsaittir. Bu nedenle kişiler 365 gün içerisinde istedikleri bir günü belirleyerek online bağışta bulunabilirler. Böylelikle gönderdikleri paralarla süt keçisi alınarak keçi sahibi olması gereken ve kendi geçimini sağlamaya ihtiyaç duyan ailelere teslim edilir.

Süt Keçisi Bağışı İçin Ne Kadar Ücret Ödenir?

Afrika’da yaşayan kişilerin kendi sütlerini elde etmelerini sağlamak için süt keçisi bağışında bulunabilirsiniz. Bu tutarı ödeyen kişiler süt keçilerinin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayabilirler. Proje kapsamında ailelere iki keçi verildiği için iki adet keçiyi birden bağışlamaları da mümkündür. Ayrıca gönderilen paranın süt keçisi bağışında kullanılmasının istendiği ödeme bölümünde not olarak belirtilmelidir.

Süt Keçisi Bağışının Ulaşma Durumu Nasıl Öğrenilir?

Şefkat Eli Derneği hesap numaraları aracılığıyla yapılan süt keçisi bağışlarının ulaşma durumu bağışta bulunan kişilere gönderilen video kayıtları ve SMS mesajları sayesinde öğrenilebilir. Video kayıtları süt keçisinin dağıtım aşamasının görülmesini sağlar ve böylelikle bağışta bulunan kişiler gönderdikleri paranın kimlere ulaştığını öğrenebilirler. Bağışın ulaşıp ulaşmadığı derneğin telefon numarası üzerinden de öğrenilebilir.

Bağışlanan Süt Keçilerinin Özellikleri Nelerdir?

Yoksulların daha iyi şartlarda yaşaması ve geçim sağlamasını amaçlayan Şefkat Eli Derneği olarak Afrika’da bulunan ailelere süt keçisi bağışı yapıyoruz.

Bağışladığımız süt keçilerinin özellikleri arasında şunlar bulunuyor;

 • Bir aileye iki keçi bağışlanıyor.
 • Bağışlanan keçilerin birisi dişi birisi ise erkek oluyor.
 • Dişi keçiler sütü için kullanılabiliyor. Elde edilen süt tüketilebileceği gibi satılarak kazanç elde edilebiliyor.
 • Keçilerden birinin erkek olması sayesinde keçi üretiminin yapılması sağlanabiliyor.
 • Ailelere verilen keçilerin süt verebilen ve besili keçiler olması tercih ediliyor.

Bu özelliklere sahip keçiler belirlenen ailelere derneğimizce teslim edilir. Keçilerin kayıtları yapıldığı için belirli aralıklarla takibi yapılır ve ailelerin keçilere bakıp bakamadıkları tespit edilir.

Süt Keçisini Yurt Dışından Bağışlamak Mümkün Mü?

Süt keçisi bağışını Türkiye’nin tüm bölge ve şehirlerinden yapmak mümkün olduğu gibi yurt dışından bağışta bulunmak ta mümkündür. Bunun için bağışta bulunmak isteyen kişilerin Kuveyt Türk, İş Bankası ve Ziraat Bankası’nda yer alan Dolar ve Euro hesaplarına bağış ücretini göndermeleri gerekir.

Gönderim esnasında şube kodu belirtilerek EFT yapılabilir. Bunun yanı sıra kredi kartı sahibi olan ve yurt dışında bulunan kişiler online bağış avantajımızı kullanarak süt keçisi bağışlayabilirler.

Bağışlanan Süt Keçileri Nasıl Teslim Edilir?

Bağışlanan süt keçilerinin teslim edilmesi dernek görevlilerince gerçekleştirilir. Görevliler daha önceden belirlenen adrese 2 adet keçiyi götürerek aileye yetiştirmeleri ve süt elde etmeleri için bağışlandığı bilgisi verilir.

Teslim esnasında aileye ve teslimata dair gerekli bilgiler kayıt edilir. Bu kayıttan yararlanarak keçilerin bağışlandığı aileler belirli aralıklarla kontrol edilir ve keçilerin yetiştirilmesi ya da geçim kaynağı olarak kullanılmasında sıkıntı olup olmadığı araştırılır.

Süt Keçisi Bağışının Dini Hükmü Nedir?

İslam’ı benimseyen kişilerin yardımlaşmaları ve ihtiyaç sahiplerine bağışta bulunmaları dinin gerekleri arasında bulunur. Süt keçisi bağışı ise Hz. Muhammed tarafından öğütlenen kırk iyilik arasında yer alır. Hz. Muhammed bir hadisinde sağmal keçi bağışlamanın öneminden bahsetmiştir.

Yapılan bu bağışla büyük sevap kazanılacağı belirtilmiştir. Ayrıca bir aileye eti ve sütünden faydalanması için keçi bağışlanmasının büyük sevap kazandıracağı Ebu Hureyre hadisleri arasında da bulunur. Bu nedenle sevap kazanmak ve yoksullara yardımda bulunmak isteyenlerin süt keçisi bağışlamaları gerekir.