Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Arama Kurtarma

Arama Kurtarma

Arama Kurtarma Çalışmalarımız

Şefkat Eli Derneği yalnızca bağışlarla değil, âfet ve felaketler sonucu hayatı tehlike altında olanlar için arama kurtarma çalışmaları yaparak da insanlığın imdadına koşmaktadır.

Ülkemiz, deprem başta olmak üzere yangın, sel, fırtına gibi çeşitli âfet ve felaketlerle sık sık boğuşmaktadır. Özellikle fay hatlarının yoğun olduğu bir ülke olarak deprem sonucu yıkıntılardan, insan başta olmak üzere her canlıyı kurtarmak için arama kurtarma çalışmaları yapılmaktadır. Şefkat Eli Derneği ise; âfet ve felaketlerde mağdur olup ölümle burun buruna gelen her canlıya yardım elini uzatıp can suyu olmak için çabalamayı ilke edinmiştir.

Derneğimizin arama kurtarma çalışmaları; gerekli eğitimleri almış uzman ekipler tarafından yürütülmektedir.

Arama kurtarma ekiplerimiz; deprem, yangın ve sel gibi felaketler için ayrı ayrı özel eğitime tâbi tutulurlar.

Deprem

Ülkemiz önemli ve aktif deprem bölgeleri arasındadır. Yaşanan depremlerin etkisiyle göçük altında kalan insanların sayısı da fazla olabilmektedir. Arama kurtarma ekibimiz deprem sonrası göçük altında kalan insanların bulunması ve kurtarılması için gerekli olan eğitimleri alırlar. Bunların en önemlisi telsiz eğitimidir. Telsiz eğitimi alan ekiplerimiz, telsiz üzerinden haberleşmeyi sağlayarak yaralılara ulaşılmasını, haberleşmeyi ve yaralıların doğru şekilde çıkarılmasını hedeflerler.

Yangın

Yangın için gerekli eğitimler yangın simülasyonlarından yararlanılarak verilir. Bu sayede ekibe katılan personelimiz; yangın ekipmanlarının kullanımı, yangının ortasında kalan yaralıların kurtarılması ve kurtarma çalışmalarının problemsiz ve en başarılı şekilde gerçekleşmesi için gerekli eğitimi alırlar.

Sel

Arama kurtarma ekiplerine derneğimiz bünyesinde verilen bir diğer eğitim ise sel eğitimidir. Sel eğitimleri açık havuzlarda verildiği için, ekipte yer alacak personelin gerçek bir deneyim yaşayarak felaket esnasında doğru müdahaleyi öğrenmesi ve müdahale etmesi sağlanır.

Ekiplerimize verilen bu eğitimler, temelden başlayıp ileri seviye eğitime doğru gider. Böylelikle Şefkat Eli Derneği arama kurtarma eğitimlerinde ekiplerin uzmanlaşması sağlanır.

Amaç, Hayat Kurtarmak!

Âfet ya da felaketin meydana gelmesinin hemen akabinde uzman ekiplerimiz olay mahalline en hızlı bir biçimde ulaşarak gerekli çalışmalara başlarlar. Amaç ise, daha çok insanın hayatını kurtarmaktır. Profesyonel ekiplerimiz bunun için olanca güçleriyle çalışmaktadır.