Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Arama Kurtarma

Arama Kurtarma

Türkiye yangın, sel ve deprem felaketleriyle sıklıkla karşılaşan ülkeler arasında bulunur. Bu felaketleri yaşayan insanlar için zamanla yarış başlar ve insanların en kısa sürede kurtarılması hedeflenir. İnsanlara ulaştırdığı yardımlar ve bağışlarla ismini duyuran Şefkat Eli Derneğimiz arama kurtarma çalışmalarına da katılır. Bu sayede felaketi yaşayan insanların kurtarılarak yaşamaya devam etmelerine yardımcı olunur.

Şefkat Eli Derneği Arama Kurtarma Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği’mizin arama kurtarma çalışmalarına katılması bu çalışmalar için gerekli eğitimleri almış olan ekipleri aracılığıyla gerçekleşir. Ekipler sel, deprem ve yangın esnasında yapmaları gerekenlerin bilinciyle hareket ederler. Felaketin duyulmasının ardından ilgili ekiplerimiz adrese yönlendirilerek çalışmalara başlarlar. Hedefleri göçük, yangın veya su altında kalan daha çok insanın sağ olarak kurtarılmasını sağlamaktır.

Şefkat Eli Derneği Arama Kurtarma Ekibi Eğitim Süreci Nasıl İşler?

Derneğimiz arama kurtarma ekipleri deprem, sel ve yangın gibi felaketler için ayrı ayrı eğitime tabii tutulurlar. Yangın için gerekli eğitimler yangın simülasyonlarından yararlanılarak verilir. Bu sayede ekibe katılan personellerimiz yangında kalan yaralıların tahliyesi, yangın ekipmanlarının kullanılması ve kurtarma çalışmalarının sorunsuz gerçekleşmesi için gerekli bilgileri alırlar.

Ülkenin deprem bölgeleri arasında bulunması ve yaşanan büyük ölçekli depremlerin etkisiyle göçük altında kalan insanların sayısı fazla olabilmektedir. Arama kurtarma ekibimiz deprem sonrası göçük altında kalan insanların bulunması ve çıkarılması için gerekli olan eğitimleri de alırlar. Telsiz eğitimi alan ekiplerimiz telsiz üzerinden haberleşmeyi sağlayarak yaralılara ulaşılmasını, haberleşilmesini ve yaralıların doğru şekilde çıkarılmasına yardımcı olurlar.

Arama kurtarma ekiplerine derneğimiz bünyesinde verilen üçüncü eğitim ise sel eğitimidir. Bu eğitim sel felaketine karşın yapılacak çalışmalarda başarı sağlamak amacıyla verilir. Sel eğitimlerinin açık havuzlarda verilmesi sağlanır. Bu sayede ekipte yer alacak personellerin gerçek bir deneyim yaşayarak felaket esnasında doğru müdahaleyi öğrenmesi ve müdahale edebilmesi sağlanır.

Ekiplerimize verilen eğitimler seviyelere bağlı olarak verilir. Temelden verilmeye başlayan arama kurtarma eğitimleri seviyenin artması ile ekiplerin uzmanlaşmasını sağlayana kadar devam eder. Bu sayede deprem, yangın veya sel felaketlerinde çalışmaların en iyi şekilde yapılması amaçlanır.