Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Mobil Aşevi

Mobil Aşevi

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği’nin hayırsever insanların bağışlarıyla gerçekleştirdiği yardımlaşma projeleri arasında mobil aşevi projesi bulunur. Bu proje sayesinde derneğimiz ihtiyaç sahiplerinin sıcak yemeğe, ete ve iftarlık yiyeceklere ulaşmasını sağlamayı amaçlar.

Mobil Aşevi Nedir?

Mobil Aşevi, doğal afet, savaş ve yoksulluk nedeniyle yiyecek ihtiyacı olan kişilerin yiyecek ihtiyacını karşılayabilmek adına Şefkat Eli Derneğimizin hazırlamış olduğu bir yardımlaşma projesidir. Bu projenin hayata geçirilmesi tam donanımlı olarak hazırlanmış olan mobil aşevi araçlarıyla mümkün olur.

Bu araçlarda yemek pişirme üniteleri, sıcak üniteleri, soğuk hava deposu, jeneratör sistemi, gıda deposu, iç ve dış elektrik sistemleri, güvenlik sistemi, ısıtma soğutma ve havalandırma sistemleri, arıtma deposu, yakıt ve su tankı ve buzdolabı sistemi vardır.

Üniteler mobil aşevlerinin ulaştırılacağı bölgede yer alan insanların ihtiyaçlarına göre artırılabilirler. Bu kadar çok ünitenin araçlarda bulunma sebebi ise yemeklerin sıcak kalması ve bozulmadan insanlara ulaştırılabilmesidir.

Mobil Aşevi Ne İşe Yarar?

Mobil aşevi yoksulluk çeken, durumu olmayan ve yiyecek yemeğe ulaşamayan kişilerin yardıma ulaşmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu nedenle mobil aşevi sayesinde insanların çorba ve diğer sıcak yemeklere sahip olması sağlanır. Böylelikle karınlarını doyurma imkanı bulan insanlar zor şartlara dayanma gücü bulabilirler.

Mobil aşevi yoksulluk ve kimsesiz yanı sıra doğal afetlerde de insanlara ulaşır. Bu nedenle deprem veya sel felaketi yaşadığı için evinden uzaklaşan kişilerin aç kalmamalarını sağlar. Bu sayede karınlarını doyurma imkanı bulan kişiler felaketin etkileri ile baş etme imkanı bulabilirler. Mobil aşevi Ramazan ayında iftar yapamayacak kişilere ulaşır. Bu sayede oruç tutan kişilerin oruçlarını yemekle açmalarına yardımcı olur.

Mobil Aşevi Niçin Planlanıyor?

Mobil aşevi projesi denilince akla deprem ve sel gibi doğal afetlere maruz kalarak evlerini terk eden insanlara verilen yemek ulaştırma projesi akla gelir. Şefkat Eli Derneği olarak bağışlarla sürdürdüğümüz bu proje sadece doğal afetlerle sınırlı değildir.

Proje için yaptığımız plana göre mobil aşevi araçlarımız şu yardımları yerine getirecek; Yurt içinde gerekli araştırmalar sonucunda tespit ettiğimiz ailelere belirli aralıklarla gıda yardımında bulunacak. Ülkemize savaştan kaçarak gelen muhacirlere sıcak çorba ikramı yaparak onların karınlarını doyurmayı sağlayacak. Ayrıca İstanbul’da zor şartlarda yaşamaya çalışan mağdur aileler için Ramazan ayında iftar yemeği verecek. Özel günler ve gecelerde yemek dağıtımı yaparak yoksulları mutlu edecek.

Mobil Aşevi Amacı Nedir?

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği olarak mobil aşevi projesini belirli amaçları gerçekleştirmek için hayata geçirdik. Mobil aşevi projemizin temel amaçları şunlardır;

Mobil aşevi projemizin temel amaçlarından ilki kimsesiz, hasta, engelli, yaşlı ve yoksul bireylere sıcak yemeklerin ulaşmasını sağlamaktır. Kimsesiz, yoksul ve sokakta yaşam süren kişilere aşevi araçlarımızla ulaşarak onların karınlarını doyurmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Belirlediğimiz bölgelerdeki insanlara desteğimiz yıl boyunca sürerek onların yılı aç kalmayarak geçirmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Ayrıca yaptığımız mobil aşevi sıcak yemek yardımıyla bu kişilerin yalnız olmadıklarını hissetmelerini de sağlıyoruz.

Derneğimizin mobil aşevi projesini hayata geçirmekteki ikinci amacı ise sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik açıdan sıkıntı içerisinde yaşayan insanlara iş imkanı sağlamaktır. Mobil aşevi projesinin sürekliliğini sağlamak için insanlara ulaştırılacak sıcak yemekleri yapacak ve yemekleri insanlara dağıtacak insanlara ihtiyacımız vardır. Bunun için gönüllü olarak bizimle çalışmak isteyen vatandaşları bekliyor ve onlarla yemek yardımlarımızın daha hızlı şekilde insanlara ulaşacağına inanıyoruz. Ayrıca ekonomik durumu iyi olan kişiler gönüllü olarak mobil aşevi projesinde yer almak istediklerinde gönüllü olarak yanımızda yer almalarını sağlıyoruz.

Mobil aşevi projesindeki üçüncü temel amacımız ise deprem, yangın ve sel gibi doğal afetlerde sokakta kalan insanlara yardım ulaştırmaktır. Gerek kayıplar gerekse korkuları nedeniyle evlerine giremeyen insanların sıcak yemek yiyebilmelerini sağlıyoruz. Ayrıca yaşanan doğal afetlerin ardından hızla o bölgeye ulaşarak vatandaşlarımızın yalnız olmadıklarını onlara hissettirmeye çalışıyoruz.

Mobil Aşevi Aracı Nedir?

Mobil aşevi aracı insanlar için sıcak yemeklerin yapılması, ulaştırılması ve dağıtılması için kullanılan bir araçtır. Bir aşevi için ihtiyaç duyulan ünite, ekipman ve sistemler bu araç içerisinde yer alır. Araçta yer alan yemek pişirme ünitesi ve sıcak ünitesi gibi ünitelerin tamamı izolasyonludur. Ayrıca araç monoblok kompozit panellere sahiptir.

Araç içerisinde yer alan donanımların tamamı hijyenik özelliklere sahip olup tüm hava şartlarına da dayanıklılık gösterir. Böylelikle araçların ulaştığı her yerde ekipman ve donanımların sorunsuz kullanılması mümkün olur. Mobil aşevi için kullanılan araçlar ve araçlarda kullanılan materyallerin tamamı ASTM, TSE, DİN ve İSO standartlarına uygundur. Ayrıca aracın dizaynında da standartlara uygunluk söz konusudur.

Mobil Aşevinin Araç Donanımı Nelerden Oluşuyor?

Mobil aşevinin insanlara ulaşması mobil aşevi araçları ile mümkün oluyor. Bu araçlar tam donanımlı olarak hazırlanıyor ve bu sayede yapılan yemeklerin taze ve sıcak şekilde insanlara ulaşması sağlanıyor. Mobil aşevinin araç donanımı ise şu ünitelerden oluşuyor;

 • Soğuk hava deposu,
 • Yemek pişirme üniteleri,
 • İç ve dış elektrik sistemleri,
 • Güvenlik sistemi,
 • Gıda deposu,
 • Sıcak üniteleri,
 • Jeneratör sistemi,
 • Isıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri,
 • Yakıt, su tankı ve arıtma deposu,
 • Buzdolabı,

Mobil aşevi araç donanımı yukarıda sağdığımız maddelerin yanı sıra ihtiyaca bağlı olarak çok sayıda ekipmana ve sisteme sahiptir.

Mobil Aşevi Kimlere Destek Veriyor?

Mobil aşevi temel olarak muhtaç ve ihtiyaç sahibi olan kişilere hizmet verir. Hizmet verilen kişiler ise şunlardan oluşuyor;

 • Yoksullara
 • Muhacirler
 • Kimsesizler
 • Yaşlılar
 • Engelliler
 • Sokakta yaşayanlar
 • Hastalar
 • Öksüz ve yetimler

Mobil aşevinin hizmet verdiği kişilere sıcak yemekler bir öğün olarak ulaştırılıyor. Desteğin verilmesi ise yıl boyunca devam ediyor. Mobil aşevinin afet bölgelerine ulaşması durumunda ise kişilerin mağduriyeti ortadan kalkana kadar sıcak yemeğe ulaşmaları sağlanıyor.

Mobil Aşevi Giderleri Kim Tarafından Karşılanıyor?

Doğal afetzede, muhacir, kimsesiz ve yoksulların sıcak yemeğe ulaşmasını sağlayan mobil aşevinin giderleri hayırseverler tarafından karşılanıyor. Hayırsever kişi ve kurumların yaptıkları bağışlar ile aşevinde hazırlanan yiyecekler için gerekli malzemelerin temini yapılıyor. Ayrıca mobil aşevi tam donanıma sahip olması gereken araçlarla insanlara ulaştığı için gerekli ünitelerin kullanılabilir şekilde olması için yapılan yardımlardan yararlanılabiliyor.

Mobil Aşevi Kaç Kişilik Hizmet Veriyor?

Şefkat Eli Derneği mobil aşevinin hizmet vereceği kişi kapasitesi 1000 kişi ile sınırlandırılmıştır. Bu sayede muhtaç durumda olduğu belirlenen 1000 kişinin sıcak yemeklere sahip olmaları sağlanır. Mobil aşevinin ulaştığı bölgelerde bulunun 1000 kişinin belirlenmesi ile hijyen kurallarına uygun şekilde hazırlanan yemeklerin dağıtımı gerçekleşir. Yemeklerin dağıtımı bölgede bulunan tüm kişilere aynı oranda olacak şekilde gerçekleştirilir.

Mobil Aşevine Nasıl Bağış Yapılır?

Mobil aşevi yapılan bağışlar sayesinde hayatta kalabilecek bir projedir. Şefkat Eli Derneği web sitesinden yararlanarak mobil aşevi bağışı yapılabilir. Bağışın yapılması için web sayfasında yer alan bağış sayfası kullanılabilir.

Bağış için ödeme yapmadan önce bağış sahiplerinin kişisel bilgilerini vermeleri gerekir. Böylelikle derneğimiz kimlerden mobil aşevi bağışı aldığını bilme imkanı yaşar. Mobil aşevini derneğimiz yıl boyunca muhacir, yoksul, afetzede ve kimsesiz kişilere ulaştırmak istediği için yılın her döneminde bağış yapılması mümkündür.