Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Bilinçlendirme

Bilinçlendirme

Bilinçlendirme bir konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin bilgi sahibi olmasını sağlama işine verilen isimdir. Zulüm veya insanların yaşadıkları felaketler konusunda bilinçli olmayan kişilerin bu olaylara tepki vermeleri mümkün olmaz. Bu durumda da düzenlenen yardım faaliyetlerine katılmaları pek görülmez. Bunun için insanlar için yapılan yardım faaliyetlerinin dışında insanların bilinçlendirilmesi yönünde çalışmaların da yapılması gerekir.

Derneğin Bilinçlendirme Çalışmaları Var Mı?

Şefkat Eli Derneği bağışlar ve yardım faaliyetleri dışında insanların bilinçlendirilmesini sağlama konusunda da çalışmaları vardır. Bu çalışmalarla mazlumların sesini Dünya’nın duymasına yardımcı olur. Ayrıca zulüm altındaki halkın veya dünyada bulunan diğer halkların zulme karşı ses çıkarabilmesini sağlar. İnsan haklarının korunması ve adaletin sağlanması adına çalışmalar yapar.

Suriye, Gazze ve Yemen gibi ülkelerde yaşayan insanların durumu hakkında bilgi edinen kişiler düzenlenen yardım kampanyalarına bağışlarla katılabilirler. Bu sayede daha çok yardımın insanlara ulaşmasını sağlayabilirler. Halkın bilinçlenmesi ve konunun dünya gündemini meşgul etmesi sayesinde büyük devletler de ellerini taşın altına koyarak mağdur durumdaki insanların kurtarılması için çalışmalar yapabilirler.

Derneğin Bilinçlendirme Çalışmaları Neler?

Savaşın ve kıtlığın hüküm sürdüğü bölgelerin dünya tarafından duyulmasını amaçlayan dernek bilinçlendirme çalışmalarını her mecrada yapmaya çalışır. Bu sayede iyiliğin, adaletin ve yardımlaşmanın dünyanın ortak gayesi olmasını sağlamaya çalışır.

Bu amaç doğrultusunda dernek insanların bilinçli hale gelmesi için şu çalışmaları yapar;

  • Konferanslar düzenler.
  • İnsani yardım, savaş ve doğal afet konulu seminerlere katılır.
  • Basın ve yayın organlarında yaptıkları çalışmalarla yer alır.
  • Bağış ve yardım projelerinin yer aldığı dernek dergisi çıkarır.
  • Yaptığı faaliyetlere dair görüntüleri web sitesi üzerinden kamuoyu ile paylaşır.
  • Sosyal medya hesapları aracılığıyla halka ulaşır.

Derneğin bu alanlarda yaptığı çalışmalar farkındalığın oluşması ve kamuoyunun durumdan haberdar olması yanı sıra gönüllülük faaliyetlerinin artmasına yardımcı olur. Bu sayede dernek faaliyetlere katılacak daha çok gönüllüye sahip olabilir.