Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Gıda Paketi

Gıda Paketi

Açlık, susuzluk ve yoksullukla mücadele eden ülkeler için hayırseverlerin yapabilecekleri bağışlar arasında gıda paketi bağışı vardır. Bu bağış sayesinde yiyecek bulmakta zorluk çeken insanlar karınlarını doyurarak açlıktan kurtulurlar. Şefkat Eli Derneği insanların hayır işleyerek yoksul kişilere gıda paketi yardımında bulunmasını sağlar. Kapsamlı araştırmalarla tespit ettiği kişilere yapılan bağışlar sayesinde elde ettiği gıda paketlerini teslim eder.

Gıda Paketi Nedir?

Gıda paketi içerisinde insanların yiyecekleri besinleri bulunduran pakete verilen isimdir. Bu paketler sayesinde yiyecek bulma konusunda zorlanan kişilerin 1 günlük, 1 haftalık veya 1 aylık yiyecek sıkıntıları ortadan kaldırılabilir. Gıda paketinde bulunan ürünler sayesinde insanlar sıcak yemek yapabilecekleri gibi paketin içeriğine göre kahvaltılarını da yapma imkanı bulabilirler.

Ramazan ayında veya diğer günlerde yiyecek ekmek, bakliyat veya çorba gibi ürünleri bulamayanlar bu gıda paketlerini alarak yiyecek bulma sorunlarını kısa bir sürede olsa ortadan kaldırabilirler. Gıda paketinin ya da kolisinin içerisinde bulunan ürünler ise yardımı yapan kişiler ve kuruluşlara göre farklı olabilir.

Gıda Paketi Neden Dağıtılır?

İnsanların bir sürelik gıda ihtiyacını karşılamalarını sağlayan gıda paketleri gönlü zengin insanlar tarafından çeşitli nedenlere bağlı olarak dağıtılabilir. Bu nedenlerin başında açlıkla mücadele eden insanların yiyecek sıkıntısını ortadan kaldırmak gelir.

Bunun dışında gıda paketleri Suriye ve Arakan gibi ülkelerde insanların gıda arama ihtiyacını ortadan kaldırmak için dağıtılır. Çalışmayan ve evine yiyecek getiremeyen kişilere yardımcı olmak için gıda paketleri dağıtılır.

Gıda paketleri açlıkla mücadele eden ülkelerdeki kişiler yanı sıra deprem ya da doğal afet mağdurlarının sabah, öğle ve akşam yemeklerini aç geçirmemeleri için dağıtılır. Ayrıca gıda paketleri yardımlaşmak ve hayır yapmak içinde dağıtılır.

Gıda Paketi İçinde Neler Bulunur?

Gıda paketlerinin içerisinde insanların ihtiyaç duydukları temel gıdalar yer alır. Mazlum ve mağdur coğrafyalardaki mutfak kültürü, maalesef bizlerin zengin içerikli mutfağımızla kıyaslanamaz. Hayat şartları ve imkânsızlıklar sebebi ile, az çeşitle yetinmek zorunda olan bu mağdur insanların günlük ihtiyacı, birkaç madde ile sınırlıdır. Bu sebepten “Gıda Paketi” içeriği; temel gıda maddeleri olan un, şeker, yağ ve pirinçten oluşmaktadır. Tedariki mümkün olan bazı bölgelerde paket içeriğine yumurta ve hurma da ilave edilmektedir.

Genellikle ürün çeşitliliği fazla olan gıda paketlerinin Ramazan ayında dağıtılması durumunda paketi alan kişilerin Ramazan ayında ihtiyaç duyacakları ürünleri içerir. Bu nedenle bir aya yetecek miktarda ürün yerleştirilir.

Bunların dışında paketler 1 ay yerine daha kısa süreli ihtiyacı giderek şekilde de hazırlanabilir. Burada bağış yapan kişinin bütçesi ile bağışı sağlayan kurumun kriterleri önemlidir. Gıda paketlerinde yer alan gıda ürünlerinin çeşitliliği ise dağıtım yapılacak coğrafyanın ihtiyacına göre belirlenebilir.

Kimlere Gıda Paketi Dağıtılır?

Gıda paketlerinin dağıtılma amacı insanların aç kalmalarını önlemek ve onların yiyecek bulma sıkıntılarını sona erdirmektir. Bu nedenle gıda paketleri ilk olarak açlık sorunu olan ülkelerin vatandaşlarına dağıtılır. Bu ülkelerde açlığın nedeni nüfus yoğunluğu, yoksulluk, işsizlik ve savaş olabilir. Bu nedenlere bakılarak ve ihtiyacın aciliyeti göz önüne alınarak bağışlanan gıda paketleri bu kişilere dağıtılır.

Gıda paketleri yoksul ve aç ülkelerde yaşayanlar yanı sıra kimsesi olmayanlara, öksüzlere, yetimlere ve maddi geliri olmayan yaşlı ve dul kişilere de dağıtılır. Böylelikle onların kısa süreli de olsa midelerine lezzetli yiyeceklerin girmesi sağlanabilir. Paketlerde yer alan ürünlerle yemek yapılarak kişilerin sıcak yeme imkanı bulmaları sağlanabilir.

Gıda Paketleri Nerelere Gönderilir?

Açlar, kimsesizler, yoksullar, dullar, savaş mağdurları, yaşlılar, yetimler, öksüzler ve maddi geliri olmayan kişilere gönderilen gıda paketlerinin gönderileceği yerlerde önceden belirlenir. Bunda Şefkat Eli Derneği’nin belirli ülkelere bağışta bulunmasının etkisi vardır. Derneğin deneyimli ve titiz çalışan ekibinin yaptığı geniş araştırmalarla gıda paketine ihtiyaç duyduğu tespit edilen ülkelere paketlerin gönderilmesi sağlanır.

Şefkat Eli Derneği’ne bağışlanan gıda paketlerinin gönderildiği yerler arasında şu ülkeleri görmek mümkündür;

 • Türkiye
 • İdlib
 • Arakan
 • Afrika
 • Gazze
 • Somali
 • Suriye
 • Yemen
 • Bangladeş
 • Tanzanya
 • Etiyopya
 • Filistin

Gıda paketi bağışı yapmak isteyen kişiler bağışlarının iletileceği adresi kendileri belirleyebilirler. Bunun için bağış esnasında istedikleri ülkeyi not olarak düşmeleri gerekir. Ülkenin dernek tarafından belirlenmesi istendiği zaman da ise herhangi bir nota gerek yoktur. Bu yolun kullanılması yapılan gıda paketi bağışının en çok ihtiyaç duyan insanlara ulaşmasını ve yoğunluk olmamasını sağlar.

Ramazan Gıda Paketi Nedir?

Ramazan gıda paketi Ramazan ayında insanların iftar ve sahur yapmalarını kolaylaştırmak için hazırlanan gıda paketidir. Böylelikle yoksul ülkelerdeki genç, yaşlı ve çocukların oruçlarına sponsor olunmuş olur.

Ramazan gıda paketi içerisinde de genel gıda paketinde yer alan ürünler bulunur. Bu paketlerde farklı olan tek ürün hurmanın bulunmasıdır. Ramazan’da orucun açılması hurmayla sağlandığından paketler içerisine bu mübarek ayda yetecek kadar hurma koyulur.

Arakan, İdlib veya Afrika gibi yerlere Ramazan ayında gıda paketi göndermek isteyenlerin Ramazan girmeden bağışlarını yapmaları insanların mübarek ayı yiyecekle beklemelerini sağlar. Ancak bu bağışın Ramazan ayı başladıktan sonra da yapılması mümkündür.

Gıda Paketi Ne Zaman Gönderilir?

Arakan, Afrika ve İdlib gibi yerler yiyecek sıkıntısının sene boyunca bitmediği yerlerdir. Bu nedenle gıda paketleri bu bölgelere yılın 12 ayında da gönderilebilir. Bunun için gıda paketi bağışı yapmak isteyenlerin bütçelerinin yeterli olduğu her an bağışı yapmaları mümkündür.

İdlib savaşın yoğun geçtiği bir yer olduğundan insanların savaştan kaçma ve hayatta kalma mücadelesine açlıkta eklenince daha zor duruma düşebilirler. Yapılan gıda paketi bağışları savaşla yaşamak zorunda olan bu kişilerin yemek yeme imkanı bulmalarına yardımcı olur. Arakan ve Afrika’da ise susuzluk ve açlık sürekli olan bir durum olduğundan gıda paketleri bazı insanların ya da çocukların açlık nedeniyle hayatlarını kaybetmesinin önüne geçer.

Gıda Paketleri Kimler Tarafından Gönderilir?

Şefkat Eli Derneği’ni vekil kılarak gıda paketi gönderebilecek kişilerin sınırlaması yapılmamıştır. İnsanlara yardım etmek ve onların sıcak yemek imkanı bulmalarını isteyen her hayırsever bağışta bulunabilir ve yaptığı bağışların doğru kişilere ulaşmasının mutluluğunu yaşayabilir.

Zengin olarak ifade edilen kişiler gıda paketi bağışı yapabilecek en ideal kişilerdir. Bütçelerini zorlamayacak tutardaki bağış ücretleriyle yardım ederken aynı zamanda da fakirlere sadaka verme imkanını elde edebilirler.

Gıda Paketi Zekat Olur mu?

Zekat insanların sahip oldukları malların nisap miktarına ulaşmasıyla malları üzerinden vermeleri gereken parayı ifade eder. Zekat vermekle yükümlü hale gelen kişiler zekatlarını gıda paketi bağışlayarak verebilirler.

Çünkü zekatın para olarak verilmesi mümkün olduğu gibi dernekler vasıtasıyla gıda paketi, erzak paketi veya diğer yardım paketleri şeklinde verilmesi de mümkündür. Zekatınızı gıda paketi aracılığıyla vermek isterseniz Şefkat Eli Derneği’nin gıda paketi çalışmaları hakkında bilgi alarak bağışınızı yapabilirsiniz.

Gıda Paketi İçin Para Gönderilebilir mi?

Gıda paketleri insanlar tarafından hazırlanarak gıdaya ihtiyacı olan insanlara bizzat dağıtılabilir. Bunun olması için insanların kimlerin yiyecek sıkıntısı yaşadığını bulmaları ve gıda paketi için gerekli ürünleri temin ederek koli hazırlamaları gerekir.

Bu aşamanın ardından ise tespit eden kişilere gıda paketinin teslim edilmesi sağlanır. Ancak bu insanların zaman ayırması gereken bir işlemdir ve bunun yerine gıda paketi için para verilerek bağışın yapılması sağlanabilir.

Gıda paketi bağışları sayesinde dernek gıda paketini hazırlar ve yaptığı araştırmalar sonucunda tespit ettiği kişilere paketlerin teslim edilmesini sağlar. Böylelikle insanların zaman harcamadan yardımda bulunmalarını sağlar.

Gıda Paketi Ücretleri Nelerdir?

Gıda paketi bağışı için hayırsever insanların yaptığı bağışlar sayesinde ayakta kalan Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği belirlenebilir. Derneğin yardım için belirlenmesiyle gıda paketi bağışlarının dernek bünyesinde ne kadar olduğu soruyu ortaya çıkar.

Buna göre dernek İdlib, Afrika, Arakan veya Gazze gibi ülkelere gıda bağışında bulunmak isteyenlerin online bağış sayfamız üzerinden bağışta bulunmalarını ister. Bu bağış bir kişiye veya bir aileye verilecek gıda paketini temsil eder. Bütçesi iyi olan kişiler bir kişi yerine daha çok kişinin gıda ihtiyacının karşılanmasını gerekli miktardaki ödemeyi yaparak sağlayabilirler.

Gıda Paketi Bağışı Yapmak Sünnet mi?

Gıda paketi bağışı yapmak Müslümanlara sünnet veya farz olarak kılınan bir ibadet değildir. Aslında gıda paketi bir yardım çeşidi olduğu için ibadet olarak ifade edilemez ve insanları bir zorunluluğa tabi tutmaz.

Bunun yerine yiyecek bulamadığı için açlıktan hayatlarını kaybeden insanları önemseyen ve bu insanların sayısını artmasını istemeyen kişiler kendi gönül rızalarıyla gıda paketi yardımı yapabilirler. Yaptıkları yardım sayesinde insanların karınları doyacağından bağışta bulunan kişiler de kendilerini fakirleri doyurdukları için mutlu hissederler. Bu kişilerin yaptıkları iyilik iki cihanda onların şefaatçisi olur.

Gıda paketi yardımı sünnet veya farz değildir. Ancak “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.” Şeklinde hadisin olması gıda yardımının ne kadar önemli olduğunu gösteren en önemli kanıttır. Bu paketler sayesinde kişiler komşusu veya komşu ülkelerinde aç olan insanların tok olmalarını sağlayabilirler.

Yurt Dışından Gıda Paketi Bağışı Yapılabilir mi?

Gıda paketi bağışında bulunmak isteyenler Türkiye’nin her yerinden Şefkat Eli Derneği hesaplarına bağış tutarını yatırabilirler. Böylelikle iyilikte pay sahibi olurlar ve aç insanların dualarını kazanırlar. Türkiye dışında dernek yurt dışından yapılacak gıda bağışlarını da kabul eder. Yurt dışında yaşayan Müslümanlar dernek tarafından kullanımda olan siteye girerek istedikleri miktarda bağış yapabilirler. Bu kişiler bağış için isterlerse online bağışı isterlerse kredi kartlarıyla EFT ile bağış yolunu tercih edebilirler. Bağışın tamamlanmasıyla kendilerine gönderilen onay bağışlarının tamamlandığını gösterir ve bağış makbuzu görevi görür.

Gıda Paketi Yardım Görüntüleri Alınabilir mi?

Gıda paketi yardımında bulunan kişiler yaptıkları bağışın sonucunu merak ederler. Bunun için de dernekte görüntü veya resim talebinde bulunurlar. Bu nedenle 2017 yılından beri yardım faaliyetlerinin içinde yer alan dernek bağışçıların isteklerinin farkında olarak yapılan bağışlara dair görüntüleri gönderir. Gıda paketi yardımı görüntülerinin gönderimi de derneğin yaptığı bağış gönderimleri arasında bulunur.

Bağışın muhtaç kişilere ulaştırıldığı ana ait görüntüler paket bağışında bulunan kişilerin iletişim adreslerine gönderilir. Bu görüntüler sayesinde yardımsever vatandaşlar bağışlarının ne işe yaradığını görme imkanı bulurlar. Bağışlara dair görüntüler bağışın gerçekleşmesinden bir süre sonra kişilere gönderilir. Bu nedenle kişilerin bir süre görüntülerin kendilerine teslim edilmesi için beklemeleri gerekir.

Gıda Paketi Bağışının Bir Sınırı Var mı?

Gıda paketi bağışının herhangi bir sınırı yoktur. Kişiler gönüllerin istediği miktarda bağışta bulunabilirler. Bağış tutarının artması daha çok açın doymasına yardımcı olacağından bağış sahiplerinin daha çok sevap kazanmasını da sağlar. Bu nedenle eğer açları doyurmak istiyorsanız istediğiniz sayıdaki gıda paketini derneğe bağışlayabilir ve Suriye, Arakan veya Afrika’ya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.