Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Ramazan

Ramazan Bereketi

İnsanoğlu melek gibi değildir, hayatını devam ettirebilmesi için günlük ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar dünyevî olup; yeme, içme, uyku gibi vakit alan ve insanı dünyaya bağlayan, meylettiren ihtiyaçlardır. Ramazan ayı işte tam da bu noktada imdadımıza yetişen uhrevî yani âhirete dönük bir fırsattır.

Peygamberimiz (aleyhissalâtu vesselâm): “Allah rızâsı için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teâlâ, bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar.” (Buhârî, Cihâd 36) buyurmuştur.

İnsan oruç tutarak melekleşme evresine girer. Kulun Allah’a en yakın olduğu, Allah’ın da kulundan en hoşnut olduğu durumlardan biridir oruç. Zira oruç tutan kişi yemeden içmeden, eşiyle münasebetten, gıybet etmekten uzak durur ve bu durum insanı bir nevi melekleştirir. Efendimiz (aleyhissalâtu vesselâm): “Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân 28, Savm 6) buyurmuştur.

Ayrıca oruçlu iken kişi, yoksulların durumunu daha iyi idrak eder. Bu da muhtaç kimselere yardımda bulunarak, Allah’a daha da yakınlaşmayı sağlar. Allah Rasûlü (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurmuştur: “Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.” (Tirmizî, Savm 82)

Zaten Ramazan ayı diğer aylara göre yardımlaşmanın, iyilik yapmanın, ikramda bulunmanın çok daha fazla yapıldığı bir aydır. Bu ayda herkes bütçesine göre bir şeyler yapma derdine düşer. Zira sevabın kat kat verildiği büyük bir zaman dilimidir Ramazan.

Ramazan Paketi

Günümüzde gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerini bulmak, onlara ulaşmak çoğunlukla mümkün olamayabiliyor. İşte Şefkat Eli Derneği tam da bu noktada imdada yetişiyor. Bu kutlu zaman diliminde en çok muhtaç durumda olanları tespit ediyoruz. Sonra bağışçılarımızın yaptığı infaklarla hazırladığımız Ramazan paketlerini, bu ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Ramazan paketimizde, her aileye bir ay yetecek kadar erzak bulunmaktadır.

Ürünleri seçerken hem kaliteli hem de gıda ve üretim standartlarına uygun olmasına özen gösterdiğimiz gibi, ürünlerin yeni üretim olup son kullanma tarihlerinin de uzun olmasına dikkat ediyoruz. Böylelikle ihtiyaç sahipleri ürünleri istedikleri zaman tüketebileceklerdir. Ayrıca her ülkenin mutfak kültürü farklı olduğu için, Ramazan paketini dağıtılacak bölgeye özel bir şekilde hazırlıyoruz.

Peygamberimiz (aleyhissalâtu vesselâm): “Müslümanın verdiği sadaka ömrünü uzatır (bereketlendirir), kötü ölümü önler ve Allah Teâlâ onunla kibri, fakirliği ve övünmeyi giderir.” (Heysemî, 3/110) buyurmuştur. Allah Rasûlü (s.a.s.) böylesine güzel haberler verirken, biz mü’minlere de bu yolda çabalamak düşer.

Haydi, bu mübârek ayda; fitre, zekât ve fidye sadakalarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıralım. Böylelikle hem muhtaç kimselerin hayatlarını güzelleştirelim, hem hayatımıza iyilik tohumu ekelim, hem de tüm bunları yaptığımız için Allah tarafından mükâfâtlandırılalım...

Bağış yapmak isteyenler, sayfamızdaki “Bağış Yap” butonundan fitre, fidye ve zekât sayfalarına girip, istedikleri miktarda bağışta bulunabilirler.