Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Büyük Külliye Projesi

Büyük Külliye Projesi

Afrika’da yer alan Çad ülkesi açlık, susuzluk ve yoksulluk gibi imkansızlıklarla mücadele eden bir ülkedir. Bu imkansızlıklar nedeniyle halk sağlık imkanlarından yararlanamamakta, eğitim alamamakta ve yiyecek yemek bulamamaktadır.

Bunun farkında olan Şefkat Eli Derneği yardım projelerine Çad için Büyük Külliye Projesi’ni eklemiştir. Bu proje ile halkın farklı konulardaki ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlar. Bu nedenle de hayırsever kişilerin projeye bağışta bulunarak kısa sürede tamamlanmasını sağlamalarını talep eder.

Külliye Ne Demektir?

Külliye Arapça kökenli bir kelimedir. Külliyenin kelime anlamı ise mektep, imaret, medrese, hamam, cami, kütüphane, aşevi, sağlık ocağı ve okul gibi yapıların bir arada bulunduğu yapı topluluğudur. Külliyenin en önemli yapısı camidir ve diğer yapılar cami etrafında sıralanmış şekilde tasarlanarak inşa edilir.

Külliye Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Külliyeler sahip oldukları yapılar sayesinde insanlar tarafından farklı amaçlarla kullanılırlar. Külliye içerisinde yer alan cami veya mescit gibi yapılar ibadetlerin yerine getirilmesini sağlar. Aşevi veya yemekhane ismi verilen yapılar sayesinde yoksulların doyurulması sağlanır.

Külliyede yer alan sağlık ocağı ya da hastane yapıları ise hastaların tedavi edilmesi için kullanılır. Bunun dışında okul, medrese ve mektep isimli yapılar dini eğitimin alınması amacıyla kullanılır.

Büyük Külliye Projesi Nedir?

Büyük Külliye Projesi Şefkat Eli Derneği’nin Çad’da hayata geçirmeyi planladığı bir projedir. Bu projenin tamamlanmasıyla yoksulluk ve imkansızlık içinde yaşam mücadelesi yaşayan Çad halkı pek çok imkanı elde edecektir. Bu imkanlar eğitim, sağlık, barınma, beslenme ve su imkanlarıdır. Külliye sayesinde insanlar İslamiyet’i tüm detaylarıyla öğrenecek ve uygulama imkanı bulacaktır.

Büyük Külliye Projesinin Özellikleri Nelerdir?

Derneğin Çad ülkesinde yapacağı külliyenin özellikleri insanlar tarafından merak edilmektedir.

İnsanların sağlık, eğitim ve barınma gibi imkanlara sahip olacakları Büyük Külliye Projesi’nin özellikleri şunlardır;

 • Külliye 9 dönümlük bir arazi üzerine yapılacak
 • Külliye içerisinde cami başta olmak üzere su kuyusu, sağlık ocağı, yatakhane, derslik, mutfak, aşevi ve şadırvan gibi yapılar bulunacak
 • Sağlık ocağı sayesinde külliye çevresinde yaşayan insanlar sağlık imkanlarından yararlanabilecek
 • Cami ve mescit sayesinde insanlar temiz yerlerde namaz kılma imkanı bulabilecek
 • Çocukların Kur’an-ı Kerim eğitimleri külliye içerisinde yer alan derslik bölümlerinde verilecek ve eğitimler sayesinde hafızlar yetiştirilecek
 • Yetim çocukların Kur’an-ı Kerim eğitimi almaları ve barınmaları külliye içerisinde yer alacak yatakhane ile karşılanacak
 • Yemekhane ve aşevi bölümleri külliyeden yararlanan kişilerin yemek yemelerine imkan tanıyacak
 • Aşevinde aşçılar tarafından yapılan yemekler aç vatandaşlara dağıtılacak
 • Külliye içerisinde bulunacak su kuyusu sayesinde çevrede bulunan vatandaşlar temiz su bulma imkanı elde edebilecek
 • Su kuyusu içme, abdest ve temizlik gibi amaçlarla suyun kullanılmasını sağlayacak
 • Külliyede bulunacak yapılar için alanında deneyimli ve titiz personeller bulundurularak ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanması sağlanacak

Bu özelliklere sahip olacak külliyenin açılabilmesi içinse inşaattın devam edilmesini sağlayacak bağışların yapılması gerekir. Aksi takdirde halkın bu muhteşem ve faydalı yapıya sahip olması zaman alır. Bu nedenle tüm hayırseverler Büyük Külliye Projesi’ne bağış yapması için dernek tarafından davet edilir.

Büyük Külliye Projesi Ne Zaman Hayata Geçirilecek?

Büyük Külliye Projesi’nin hayata geçirilmesi yapılan bağış miktarına kısa veya uzun süreli olabilir. Bağışlar aracılığıyla yapılacak olan bu külliyenin ne kadar çok bağış olursa o kadar kısa sürede tamamlanması mümkün olur.

Çünkü Çad’da maddi imkanların yetersiz olması halkın böyle bir projeyi kendi imkanlarıyla hayata geçirmesini imkansız kılar. Büyük Külliye Projesi’nin yapımına 20 Eylül 2020 tarihinde başlanmış ve yapım bağışların gönderilmesiyle devam etmektedir. Projenin tamamlanma tarihine dair ise kesin bir bilgi yoktur.

Büyük Külliye Projesinin Amacı Nedir?

Şefkat Eli Derneği Büyük Külliye Projesi’ni belirli bir amaç doğrultusunda hayata geçirmek ister. Projenin amacı külliye sayesinde İslam’ın öğrenilmesi, İslam’a göre yaşanması, kültürel değerlerin öğrenilmesi ve külliye aracılığıyla ileri ki nesillere bu değerlerin aktarımını yapmaktır.

Külliyenin tamamlanması sayesinde dini eğitim alamayan çocuklar eğitim alacak ve külliyede bulunan aşevi sayesinde aç insanların doyurulması sağlanacaktır. Ayrıca külliyede bulunan yatakhaneler sayesinde çocukların veya yetimlerin yatılı eğitim görme imkanları olacaktır. Su sorunları için su kuyusu, sağlık imkanları için sağlık ocağı ve ibadet için cami külliye projesinde yer alarak halkın ihtiyacının karşılanmasını sağlama gibi amaçları vardır.

Büyük Külliye Projesine Bağış Yapılabilir Mi?

Şefkat Eli Derneği’nin Çad halkı için hazırladığı Büyük Külliye Projesi bağışlar sayesinde tamamlanacak bir projedir. Bu nedenle Afrika vatandaşlarının yararına olacak bir proje için bağış yapmayı arzu edenler Büyük Külliye Projesi’ni tercih edebilirler.

2020 itibariyle yapımına başlanan külliyenin malzeme ihtiyacının kısa sürede karşılanması ve projenin tamamlanmasını sağlayabilirler. Projenin tamamlanmasıyla İslami bilgisi eksik olan kişilerin doğru bilgileri alarak İslam’a uygun yaşam sürmelerine yardımcı olabilirler.

Büyük Külliye Projesine Ne Kadar Bağış Yapılabilir?

Büyük Külliye Projesi’ne bağışla katkı sağlamak isteyenler tuğla veya çimento olarak belirlenen tutarlarda ödeme yapabilirler.

Çimento bağışını seçmeleri durumunda ise ödeyecekleri tutar ile bu bağışla proje için çimento alınmasını sağlayabilirler. Bunlar dışında projeye genel bağış yapmakta mümkündür. Bu bağış ile külliyenin yapılması için gerek duyulan diğer malzemelerin alınması ve giderlerin karşılanması gibi amaçlarla bağış kullanılabilir.

Büyük Külliye Projesine Bağış Ne Zaman Yapılabilir?

İnsanların İslam dinini en iyi şekilde öğrenmelerini sağlamak için yapımına başlanan projeye bağış için Şefkat Eli Derneği tarafından bir tarih aralığı belirtilmemiştir. Bu nedenle Çad’a yardım etmek isteyen kişilerin diledikleri zamanlarda projenin bitebilmesi için gerekli bağışı yapmaları mümkündür. Bağışın yapılması için EFT ve havale yapılabilmesi için işlem zamanlarının takip edilmesi gerekir. Online bağış işlemi derneğin sitesinden yapılabildiği için 24 saat yapılması mümkündür. Bağışın derneğe elden teslim edileceği durumlarda ise hafta içi ve hafta sonu mesai saatlerinin dikkate alınması gerekir.

Büyük Külliye Projesine Bağış Yapma Şartı Var Mıdır?

Büyük Külliye Projesi, Çad’da insanların İslamiyet’i en iyi şekilde öğrenmelerini sağlamak için tasarlanan bir projedir. Bu projeye bağış yoluyla katılmak isteyenler için aranan bir şart yoktur. Projeye bağış yapmayı isteyen hayırsever tüm insanların bağış yapması mümkündür. Tek şart bağış için çimento veya tuğla alınmasını sağlayacak bağış miktarının hesap numaralarına yatırılmasıdır.

Büyük Külliye Projesine Bağış Nereden Yapılır?

Çad’da hayata geçirilecek Büyük Külliye Projesi’ne bağış Şefkat Eli Derneği’nin bağış kabul etme yollarından birisi tercih edilerek yapılır. Derneğin külliye projesi için bağış kabul etme yolları ise dörde ayrılır. Bunlar EFT ile bağış, havale ile bağış, elden bağış ve online bağıştır.

 • Online bağış: Derneğe yapılan bağışlar için en çok tercih edilen bağış yolu olup sefkatelidernegi.org.tr linki kullanılarak bağış gerçekleştirilebilir. Bu yöntemin kullanılması durumunda doğru bağış türünün tercih edilmesi gerekir.
 • Havale ile bağış: Dernek hesap numaralarını kredi kartı üzerinde havale ödemesi yaparak gerçekleştirilen bağıştır. Havale yapılacağı zaman ise doğru Dolar, TL veya Euro olmak üzere üçe ayrılan hesap numaralarından birisini tercih etmek gerekir. Havale ile külliye bağışını Ziraat, İş ve Kuveyt Türk Bankası’na ait kart veya hesap sahibiyseniz yapabilirsiniz.
 • EFT ile bağış: Derneğe ait hesap numaralarını kullanarak kredi kartından EFT yaparak bağış yapılabilir. Ancak bu işlemin havaleden farkı farklı banka hesap numarasına külliye projesine gönderim yapmanın mümkün olmasıdır. Kısacası Yapı Kredi Bankası’na ait kredi kartı sahipleri Ziraat Bankası’na ait bir hesaba para transferi yapabilirler.
 • Elden teslim bağış: Son bağış ise elden teslim ederek külliyeye çimento ve tuğla bağışlamaktır. Bu bağış yolunun kullanılması için Beykoz ilçesi Kavacık semtinde bulunan dernek binasına gidilmesi gerekir.

Bu bağış türlerinden uygun gördüğünüzü kullanarak külliyenin inşaatı için çimento ve tuğla alımına katkıda bulunabilirsiniz.

Yurt Dışından Külliye Projesine Bağış Nasıl Yapılır?

Külliye projesine yurt dışında yaşayan vatandaşların bağışta bulunmaları da mümkündür. Bağış için Şefkat Eli Derneğinin Ziraat, İş, Kuveyt Türk ve PTT hesap numaralarından yararlanılabilir. Ancak yurt dışından bağış yapacak kişilerin bankalara ait olan Dolar ve Euro hesap numaralarını kullanmaları gerekir. Yaptıkları ödemeler derneğin hesaplarına ulaşır ve projede kullanılmak üzere değerlendirilir.

Borç Alarak Külliye Projesine Bağış Yapılabilir Mi?

Külliye projesine katkı sağlamak isteyenler arkadaş veya yakınlarından borç alarak bağış yapabilirler. Ancak bu borçların insanları zorlaması mümkündür. Bu nedenle bağış yapmak isteyen kişilerin kendi imkanları doğrultusunda çimento veya tuğla bağışında bulunmaları daha doğrudur. Ancak borçlu bağış yapmak yasaktır şeklinde bir kural olmadığının da bilinmesi gerekir.

Büyük Külliye Projesi İçin Çimento Göndermek Mümkün Mü?

Büyük Külliye Projesi için çimento göndermek mümkün değildir çünkü dernek bağış sahiplerinin ayni yardımlarını kabul etmeyen bir politika izler. Bunun yerine çimento para tutarı bağış olarak derneğin hesaplarına gönderilebilir.

Gönderilen paralar külliyenin ihtiyacı olan çimento, tuğla, demir veya diğer yapı malzemelerinin alınmasında kullanılır. Buna rağmen çimento gönderiminde ısrar ederseniz dernekle görüşme yapabilir ve yetkili isimlerden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Külliye Projesine Bağış Yapmak İnsanlara Ne Kazandırır?

Çad’da hayata geçirilecek külliye projesine yardım etmek insanlara iyilik yaparak Çad vatandaşlarının gönüllerini kazanmalarını sağlar. Yaptıkları tuğla veya çimento yardımları sayesinde projenin tamamlanma süresi kısalır.

Çünkü maddi yetersizlikler projenin uzun süreye yayılmasına neden olmaktadır. Bağış yapmak ayrıca insanlar tarafından bağış yapan kişilerin hayır dualarıyla anılmasını sağlar. Bunun da ahrette insanlara sağlayacağı kazanç çok büyüktür. Ayrıca din eğitimi, sağlık ve barınma gibi ihtiyaçların karşılanacağı külliyeye yardım etmek Allah’ın takdirini kazanmalarına yardımcı olur.

Büyük Külliye Projesine Bağış Yapılmazsa Günah Olur Mu?

Şefkat Eli Derneği’nin Çad’da yapacağı Büyük Külliye Projesi’ne bağış yapmak insanların gönül rızalarıyla yapabilecekleri bir yardımdır. Bu nedenle projeye bağış yapılmadığı durumlarda insanlar günaha girmiş olmazlar. Ancak eğitim, ibadet ve pek çok amaç için yapılacak külliyeye yardım etmeleri hem onlara iyi hissettirecek hem de projenin tamamlanması için destek sağlayacaktır.