Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Vacip Kurban

Vacip Kurban

Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Allah’a ulaşacak olan ancak sizin O’nun için yaptığınız gösterişten uzak amel ve ibâdettir. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı O’nu tâzimle anasınız. İyilik edenleri müjdele.” (Hac sûresi, 22/37)

Kurban, kelime olarak “yaklaşmak, Allah’a (c.c.) yakınlaşmaya vesile olan şey” anlamlarına gelir. Dinî manası ise; Allah’a yakınlık sağlamak, yani ibâdet ederek O’nun (c.c.) rızasına ermek amacıyla belli cinsten hayvanları Allah (c.c.) yolunda kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbana “Udhiyye”, hacda kesilen kurbana ise “Hedy” denir.

Birkaç çeşit kurban türü olduğundan, insanlar zaman zaman kurban çeşitlerini karıştırabilmektedir. Vâcip kurban ile Adak, Akîka, Şükür, Şifâ ve Sadaka kurbanları arasındaki fark ayırt edilemeyebiliyor. Hâlbuki vâcip kurban dediğimiz, yalnızca Kurban Bayramı zamanında kesilen “Udhiyye” de denilen kurbandır. Diğer beş çeşit kurban ise, Kurban Bayramı haricinde istenilen zamanda kesilebilmektedir.

Allah Rasûlü (aleyhissalâtu vesselâm), Allah’ın emrinden sonra kurban kesmeyi hiç bırakmamış ve şöyle buyurmuştur: “Ey insanlar! Her sene her bir ev halkına kurban kesmek vâciptir.” (İbni Mâce, Edâhî, 2) Peygamberimiz (aleyhissalâtu vesselâm) bir başka hadiste ise şöyle buyurmuştur: “Kim imkânı olduğu hâlde kurban kesmezse, bizim mescidimize yaklaşmasın!” (İbn-i Mâce, Edâhî, 2)

Akıl sağlığı yerinde, hür, ikamet eden ve dinî ölçülere göre maddî durumu iyi olan mü’min kişi, Allah’ın rızasını kazanmak gayesiyle kurban kesmekle hem Allah-u Teâlâ’ya yaklaşmakta, hem de maddî durumunun yetersiz olması nedeniyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır.

Ayrıca insanlar, kurban bayramında kesilen bu vâcip kurbanın tamamını, fakir ve muhtaç durumdaki kişilere bağışlayabilirler. Bunun için ilk etapta yapılması gereken; kurbanın hisse bedelinin derneğimize ödenmesidir. Bu bedel ile muhtaç durumdaki ülkelerde kurbanlık hayvanlar tedarik edilip kesilerek, dernek görevlilerimiz vasıtasıyla o bölgedeki ihtiyaç sahibi insanlara bu kurban etlerinin dağıtımı gerçekleştirilir.

Vâcip Kurban Bedelleri Ne Kadardır?

2024 yılı itibarıyla Kurban bayramı için vâcip kurban bedelleri şöyledir:

ÇAD: 3,500₺

SOMALİ: 3,500₺

AFGANİSTAN: 4,500₺

ARAKAN: 5,000₺

YEMEN: 5,000₺

Vekâlet ve Video Gönderimi

Bağış tarafımıza ulaştıktan sonra Çağrı Merkezi numaramız 444 33 50 üzerinden arkadaşlarımız bağışçımızı arayarak kurban vekâletini alırlar. Daha sonra kurbanın kesim işlemleri videoya çekilerek, bağışçımızın cep numarasına SMS olarak iletilir.