Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Suriye Yardım

Suriye Yardım

Türkiye’nin komşusu olan Suriye uzun yıllardır iç savaşla mücadele etmektedir. Ülkedeki savaş nedeniyle pek çok insan hayatını kaybetmiş ve pek çok insanda evsiz kalmıştır. Bu da insanların büyük sıkıntılar çekmesine neden olur. Bunun için Türkiye çeşitli yollarla Suriye’ye yardım gönderir. Suriye’ye Türkiye adına yardım gönderen kurumlar arasında Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği de vardır. Derneğin gerçekleştirdiği yardımlar sayesinde savaştan kaçan ve mücadele eden insanlara destek sağlanmaktadır.

Suriye’ye Yardım Yapılmasının Sebepleri Nelerdir?

Türkiye’den Suriye’ye yardım gönderilmesinin sebepleri vardır. Bu sebepler sayesinde Suriyelilerin daha iyi şartlara kavuşması sağlanır.

Yapılan Suriye yardımlarının sebepleri şunlardır;

 • Suriye’nin iç savaşta olması
 • Suriye halkının evsiz kalarak sokaklara düşmesi
 • Mülteci kamplarında kısıtlı imkanlarla yaşamaya çalışmaları
 • Açlık sorunu yaşamaları
 • Yeni ve temiz kıyafet sorunu yaşamaları
 • Barınma sorunlarının yaşanması
 • Kış şartlarından etkilenmeleri
 • Temiz suya ihtiyaç duymaları
 • Suriyeli çocukların mutlu olmalarının istenmesi
 • Sağlık sorunu yaşamaları

Bu sebepleri göz önüne alan insanlar Suriyelilere imkanları doğrultusunda yardımda bulunurlar. Özellikle bu yardımlara kadınlar, bebekler, çocuklar ve yaşlılar ihtiyaç duydukları için onların şartlarının iyileşmesine yardımcı olurlar.

Suriye’ye Nasıl Yardım Edebilirim?

Suriye’ye yardım etmek istiyorsanız birden fazla yardım yolunu tercih edebilirsiniz. Yardım için devlet tarafından düzenlenen yardım kampanyalarına katkıda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğitim kurumlarının düzenlediği yardım kampanyalarına katılabilirsiniz.

Ayrıca insani yardım ve acil yardım gibi amaçlarla varlık sürdüren derneklere başvurarak Suriye’ye yardımlarınızın ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Suriye’ye yardım için güvenilir dernek bulmak isterseniz 10 yıldan uzun süredir yardım kampanyaları düzenleyen Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği’ni seçebilirsiniz.

Şefkat Eli Derneği Suriye Yardımları

Suriye’de iç savaş 2011 yılında başlamış olup 2017 yılında resmi hale gelen Şefkat Eli Derneği 2017 yılından beri Suriye’ye yardımda bulunmaktadır. Yaptığı yardımların sayesinde günümüze kadar çok sayıda çocuğun açlıktan kurtulmasını sağlamıştır.

Ayrıca soğuk hava şartlarından etkilenmemeleri için yaptığı yardımlarla çok sayıda Suriyeliyi ölmekten kurtarmıştır. 2017’ten beri aralıksız çalışan dernek günümüzde de Suriye için giyecek, yiyecek veya barınma yardımları yapmaya devam etmektedir.

Suriye’ye Hangi Konularda Yardım Yapılabilir?

Şefkat Eli Derneği’nin Suriye için yaptığı çok sayıda yardım bulunur. Bu yardımların sayısı bölgenin ihtiyacını göre artabilmektedir.

Derneğin Suriye için yaptığı yardım ve bağış kampanyalarının isimleri şunlardır;

 • Giyim paketi yardımı
 • Gıda paketi yardımı
 • Ekmek yardımı
 • Kurban yardımı
 • Battaniye yardımı
 • Bayramlık yardımı
 • Kışlık yardımı
 • Şefkat evi yardımı
 • Ramazan yardımı
 • Zekat ve sadaka bağışı

Suriye’ye yardımınız dokunsun istiyorsanız bu yardım türlerinden birisini tercih edebilirsiniz. Gönderilmesini sağlayacağınız giyim paketleriyle insanların temiz giysilere sahip olmalarını, gıda paketleriyle ise çocukların aç kalmamalarını sağlayabilirsiniz.

Suriye’ye Yardım Göndermenin Şartı Var Mı?

Suriye’ye yardım göndermek için Şefkat Eli Derneği şart ortaya koymamıştır. Yardım etme amacı güden tüm Türkiye halkının Suriye’ye yardım etme imkanı vardır. Dernek ülkenin her yerinden gelen bağışları bir araya toplayarak ihtiyaç sahiplerine yapılan tüm bağışların zamanında ulaşmasını sağlar. Ayrıca Suriye’ye yardım Türkiye dışında yaşayan vatandaşlar tarafından da gönderilebilir. Bunun için yabancı ülke vatandaşlarının EFT veya havale ile gönderim yapmaları gerekir.

Suriye’ye Neden Giyim Paketi Gönderilir?

Suriye’ye yapılacak yardımların ilk sıralarında giyim paketi yardımı gelir. Savaş altında olan Suriye’de evlerini terk etmek zorunda kalan halk giyim sıkıntısı yaşarlar. Çünkü canlarını kurtarmak için kaçmak zorunda kalırlar. Bu nedenle kış veya yaz aylarında giyebilecekleri yeni ve sağlam kıyafetleri bulunmaz.

Bu durumda halkın yırtık veya kirli kıyafetlerle zorluk yaşamalarına neden olur. Bu zorlukların başında vücutlarının görünmesi ve kirli kıyafetler nedeniyle hastalanmaları yer alır. Ancak yapılan giyim paketi bağışlarıyla Suriyelilerin yeni kıyafetlere sahip olmaları sağlanır.

Suriye’ye Neden Gıda Paketi Gönderilir?

Suriye’ye yapılacak yardımların en önemlisi gıda yardımıdır. Yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan Suriyeliler yiyecek ekmeğe ve yemeğe ulaşma zorluğu çekerler. Mülteci kamplarında veya korunaklı gördükleri yerlerde yaşadıkları için yiyecek satın alma imkanları yoktur. Bu da açlık sorunuyla baş başa kalmalarına neden olur.

Açlık bir süre sonra onların hayatlarını kaybetmelerine neden olur. Özellikle açlık nedeniyle çok sayıda çocuk hayatını kaybeder. Bu nedenle gıda paketleri Suriye’ye gönderilir ve halkın yiyeceğe kavuşmaları sağlanır. Gıda paketleri halkın karınlarını doyurmasına yardımcı olur.

Suriye’ye gönderilen gıda paketleri salça, sıvı yağı, bakliyat, tuz, bebek maması, çay ve toz şeker gibi ürünlerden oluşur. Bu sayede bölge halkının yemek yaparak açlık sıkıntısından kurtulmaları sağlanır.

Suriye’ye Neden Ekmek Bağışı Yapılır?

Ekmek insanların karınlarını doyuran en önemli gıdadır. Ancak Suriye’de savaş şartlarında insanların ekmek bulmaları oldukça güçtür. Bu nedenle Şefkat Eli Derneği Suriyelilere ekmek bağışı yapar.

Bağış yardımsever insanların gönderdikleri paralarla un alınması ve fırınlarda urun hamur haline getirilerek ekmeğin üretilmesi şeklinde gerçekleşir. Yapılan ekmekler kamplarda yaşayan insanlara dağıtılır. Bu sayede onların sabah, öğle ve akşam yemeklerinde ekmek yemeleri sağlanmış olur.

Suriye’ye ekmek bağışı yapmak isteyenler 1 ekmek için bağış yapabilirler. Ayrıca arzu etmeleri durumunda bir çuval un parası da bağışlayabilirler. Bir çuval un için ödemeleri gereken tutarı bağış sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Suriye’ye Neden Battaniye Yardımı Yapılır?

Suriye kışın soğuk geçtiği ülkeler arasında bulunur. Kış şartları nedeniyle çadırlarda yaşamak zorunda kalan insanlar soğuk nedeniyle üşürler. Bu üşüme de hastalığa neden olur. Ancak Suriye’nin başta İdlib olmak üzere halkın bulunduğu yerlere yapılan battaniye yardımı halkın soğuk havalarda üşümelerini engeller. Bağışlanan battaniyeler sırasıyla çadırlarda kalan insanlara dağıtılır ve not alınır. Bu sayede kimlere yardımın teslim edildiği bilinir ve aynı yardımın battaniye hakkını kullanmayan kişilere ulaştırılması için çalışılır.

Suriye’ye Neden Kurban Bağışı Yapılır?

Suriye kurban bağışının yapıldığı ülkeler arasında bulunur. Kurbanının kendisi yemeyip bağışlamayı tercih edenler Suriye’yi tercih edebilirler. Çünkü burada yaşamak zorunda olan halkın et yemeleri mümkün değildir.

Bağışlanan kurbanlar sayesinde çoluk çocuk fark etmeksizin kamplarda yaşayan halkın et yiyebilmeleri sağlanır. Kesilen kurban etleri ailelere eşit şekilde paylaştırılır ve ailelerin birkaç öğününün etle olması sağlanmış olur. Bu sayede aileler gerçekten karınlarını doyurma şansı elde ederler.

Suriye İdlib Şefkat Evi Yardımı Nedir?

Şefkat Eli Derneği’nin Suriye ve İdlib için yaptığı projeler arasında şefkat evi projeleri vardır. Bu evler briketten yapılan evler olup Suriye halkının çadırlar yerine evlerde konaklamalarına imkan tanır. Bu evler soğuktan korunmayı ve güvenli yapılarda barınmayı sağlar.

Gönderilen bağışlar sayesinde yapılan şefkat evleri oda, mutfak, lavabo ve banyo gibi alanlardan oluşur. Bu sayede halkın ihtiyaçları için ev dışına çıkmasına gerek kalmaz. Ayrıca şefkat evleri yaşanabilecek sel baskını felaketlerine karşılık yüksek inşa edilmiştir. Bu sayede suyun evlere girmesi engellenir.

Dernek şefkat evlerini şu an için İdlib’te yapar. İdlib’in teröristlerden kurtarılmış bir bölge olması nedeniyle evler için burası tercih edilir. İdlib’te derneğin yapmış olduğu 60 üzerinde şefkat evi vardır ve bu evlerde ihtiyaç sahibi aileler yaşam sürer.

Yapılan bağışlar ile derneğin şefkat evi inşaatları ise devam etmektedir. Sizlerde hisseli bağış yaparak şefkat evlerinin yapılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca isterseniz hisseli bağış yerine tüm evin yapımını üstlenebilirsiniz.

Suriye Bayramlık Yardımı Nedir?

Bayramlar çocukların en mutlu olduğu zamanlardan birisidir. Suriye’de de çok sayıda çocuk kamplarda yaşarlar. Savaş mağduru olan bu çocuklara Şefkat Eli Derneği bayramlık yardımı yaparak onların savaşın etkilerinden kısa bir sürede olsa uzaklaşmasını sağlar.

Yeni bayramlıklara sahip olan çocuklar çok mutlu olurlar ve bayramı eksikte olsa mutlu geçirirler. Suriye bayramlık yardımı ise Kurban ve Ramazan Bayramı zamanlarında yapılabilir. Bu sayede çocukların bayramlıklara kavuşmaları sağlanabilir. Eğer sizlerde çocukları sevindirmek isterseniz bayramlık yardımında bulunabilirsiniz.

Suriye’ye Zekat Ve Sadaka Bağışı Yapılır Mı?

İnsanların Suriye’ye zekat bağışı yapmaları mümkündür. Bunun için bağışçıların zekat yükümlülüğüne sahip olmaları gerekir. Bu yükümlülükleri varsa sahip oldukları malların türüne göre belirli oranda zekatlarını Suriye halkına yardım için bağışlayabilirler. Bunun dışında Suriye için sadaka bağışı yapmakta mümkündür.

Sadaka tutarı ise kişilerin maddi durumları dikkate alınarak belirlenebilir. Zekat ve sadakanın Suriye için bağışlanması 365 günde de yapılabilir. Ancak Ramazan ayı kazanılacak sevabın daha fazla olması nedeniyle zekat ve sadaka bağışı için tercih edilebilecek en ideal zaman dilimidir.

Suriye’ye Yardım Gönderme Zamanları Nedir?

Suriye yardım faaliyeti sürdüren dernek yılın tamamında bağışları kabul eder. Ancak tüm yıl kabul edilen bağışlar olduğu gibi yılın belirli dönemlerinde de yapılabilen bağışlar vardır. Bunun bağışçıların bu günleri beklemeleri gerekir.

Örneğin çocuklar için bayramlık bağışında bulunmak isteyenlerin Kurban veya Ramazan Bayramlarını beklemeleri gerekir. Ayrıca kurban bağışları için yine Kurban Bayramı seçilebilir. Battaniye ve kışlık yardımları içinse kış aylarının yaklaşması beklenebilir.

Suriye’ye SMS İle Yardım Gönderilir Mi?

Suriye’ye bağış için SMS yolunun kullanılması şu an için mümkün değildir. Ancak dernek tarafından kısa süre içerisinde SMS kullanılarak bağışların gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. SMS yerine havale, EFT ve online bağış yollarının kullanılması mümkündür. Ayrıca dernek merkezine gitmek suretiyle de Suriye’ye yardım göndermek mümkündür.

Suriye’ye Yardım İçin Ödenecek Tutarlar Nelerdir?

Suriye’ye yardım için ödeyeceğiniz tutarlar tercih ettiğiniz yardım türüne bağlı olarak belirlenir. Bunun yardım türünü belirleyerek tutar bilgisini öğrenebilirsiniz.

Suriye’ye yardım için ödenecek tutarların bir kısmı şunlardır;

 • Ekmek bağışı tutarı
 • Gıda paketi bağışı tutarı
 • Giyim paketi bağışı tutarı
 • Battaniye bağışı tutarı
 • Un bağışı tutarı
 • Şefkat evi bağışı tutarı
 • Kömür bağışı tutarı
 • Bayramlık bağışı tutarı
 • Fitre bağışı tutarı
 • Mont ve bot bağışı tutarı
 • Bunlar dışında Suriye için yapılacak kurban bağışlarında kurbanın deve olması durumunda , büyükbaş olması durumunda ve küçükbaş olması durumunda ise ödeme yapılması gerekir. Bu tutarlar yıllık olarak değiştirilir.

Suriye Yardımlarını Tekrarlı Olarak Nasıl Yapabilirim?

Suriye’ye yapacağınız giyim paketi, gıda paketi ve battaniye yardımların tekrarlı olarak yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bağış türünü belirlemek ve bağış yap butonu aracılığıyla ödeme bölümüne geçmek. Bu sayfada kişisel ve kart bilgilerinizi girdikten sonra tekrarlı bağış için ayrılmış bölümü onaylamanız gerekir.

Bu onay sayesinde bağışınız her ay tekrarlanacak şekilde sisteme kaydedilir. Bu onayı verdiğinizi unutmanız göz önüne alınarak her ay SMS vasıtasıyla bilgilendirmeniz ve bağış için onay vermeniz sağlanır. Böylelikle her ay bağışınız ilgili yardımlar için aktif hale getirilir.