Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Şefkat Eli Derneği Elazığ Deprem Bölgesinde

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği Elazığ Deprem Bölgesinde

Elazığ da 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 15 km derinlikte 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Sivrice olan deprem bölgede ciddi hasarlara yol açtı. Yaşanan bu afetin ardından çok fazla artıcı sarsıntılarla sallanmaya devam eden Elâzığ’ın yaralarını sarmak yanlarında olmak için Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği' de deprem bölgesindeydi.

Başta Malatya olmak üzere birçok çevre il ve ülkeden hissedilen deprem özellikle Çevrimtaş köyü civarında büyük hasar ve can kaybına yol açtı. Depremde kırkın üzerinde kişi hayatını kaybederken binin üzerinde insan yaralandı. Türkiye'nin gözü kulağı bir anda Elazığ a çevrildi bu deprem nedeniyle ve çok sayıda arama kurtarma ekiplerin katıldığı çalışmalarda 45 kişi enkazdan sağ çıkarıldı.

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği Elazığ’da Neler Yaptı

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği, Elazığ’daki depremin yaşandığı anda olabilecek en hızlı şekilde bölgeye ulaştı ve felaketin ilk dakikalarından itibaren depremzedelerin yanındaydı. Artık evleri olmayan ve hala devam eden sarsıntılar yüzünden evlerine giremeyen depremzede vatandaşların olumsuz şartlardan korunması için ihtiyaç duyulan gerekli yardım malzemelerini sokaklarda, camilerde, çadır kentlere sığınan ailelere ulaştırdı.

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği Ekipleri yaşanan bu doğal felaket sonrası bölge halkının yaralarını sarmak ve temel insani ihtiyaçlarını karşılayabilmek için AFAD ekipleri ile koordineli bir şekilde çalışma yürüterek tespitlerde bulunup, beraber depremin hissedildiği köylere yardımların ulaşması konusunda ortak çalışma yürüttü.

Şefkat Eli Derneğinin Çalışmaları

Çetin hava şartlarının hâkim olduğu Elazığ da Şefkat Eli Ekipleri depremzedelere soba, battaniye, atkı, eldiven, bere bot, çizme gibi gerekli temel ihtiyaç malzemesi dağıtımlarını gerçekleştirdi. Uzun süre artçı depremlerin devam ettiği Elazığ ve Malatya çevresinde vatandaşlarımız tehlikenin bitmediği korkusu ile birlikte duvarlarında oluşan çatlak ve hasarlardan dolayı evlerine giremedi.

6.8 şiddetiyle Türkiye'nin yaşadığı en büyük depremler arasında yer alan Elazığ Depreminin yaralarını sarmak kolay olmadı. Şefkat Eli Derneği afetten günler sonra bile geceleri sıcaklığın -6 ile -7 dereceye düştüğü zorlayıcı hava şartlarından görülecek zararı en aza indirebilmek adına vatandaşlarımızın yanında olabilmek için çalışmalarına devam etti.