Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Şefkat Eli Arama Kurtarma AFAD Akreditasyon Sertifikasını Aldı

Şefkat Eli Arama Kurtarma AFAD Akreditasyon Sertifikasını Aldı

Etkinliğe Türkiye'nin afete hazırlık planı kapsamında yerel olarak faaliyet gösterecek gönüllü ve ekiplerin yanı sıra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Yunus Sezer ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı. Bu toplantıda Şefkat Eli Derneği olarak arama kurtarma faaliyetlerindeki katkılarımız için sertifika aldık. Türkiye yangın, sel ve deprem felaketlerinden en sık etkilenen ülkelerden biridir. Bu afetleri yaşayanlar için yarış zamanında başlıyor ve bir an önce kurtulmalarını hedefliyor. İnsanlara yardım etmeyi hedef etmiş bir dernek olarak arama kurtarma faaliyetlerinde bulunuyoruz.

Bu sayede afet yaşayan insanlar kurtarılmakta ve hayatlarına devam edebilmektedir. Bu sene düzenlenen tatbikatlarda tüm bu faaliyetlerimiz ile sertifika alarak yardımlarınızı daha çok güçlendirecektir. Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği, arama kurtarma çalışmalarına bu operasyonlar için eğitim almış ekipler aracılığıyla katılmaktadır. Ekip; sel, deprem veya yangın durumunda ne yapacağını bilir ve harekete geçer. Bir felaket meydana geldikten sonra, işe başlamak için ilgili ekip o adrese gönderilecektir. Amaçları, çökmelerde, yangınlarda veya su altında mahsur kalan daha fazla insanın canlı olarak kurtarılmasında yardım sağlamaktır. Arama kurtarma ekiplerimiz deprem, sel ve yangın gibi afetler için özel olarak eğitilmiştir.

Ülkenin deprem kuşağında olması ve büyük deprem nedeniyle yıkılan insan sayısının fazla olması nedeniyle, arama kurtarma ekiplerimiz de deprem sonrası çöküntü altında kalan kişileri bulmak ve çıkarmak için gerekli eğitimlere sahiptir. Yaralıların emniyete alınmasına, ulaşılmasına, iletişim kurulmasına ve yaralıların uygun şekilde uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Derneğimiz bünyesinde arama kurtarma ekiplerine yönelik üçüncü eğitim ise sel eğitimidir. Bu eğitim, sel hasarına karşı operasyonların başarısını sağlamak için yapılır. Bu, ekibin bir parçası olan kişilerin gerçek dünya deneyimine sahip olmalarını ve bir felaket durumunda uygun şekilde öğrenip müdahale edebilmelerini sağlar.

Ekibimizin eğitimleri seviyelere göre yürütülmektedir. Arama kurtarma eğitimi temelden başlar ve seviye yükseldikçe ekip daha da uzmanlaşana kadar devam eder. Bunu yaparak deprem, yangın, sel gibi afetlerde bile optimum koşullarda çalışabilirsiniz. AFAD Sertifikasyon Sistemi ve AFAD Gönüllü Sistemi standartlarına göre eğitim alan ekipler ve gönüllüler sertifika aldı. Böylece Türkiye'nin afet yönetiminde müdahale alt sistemi güçlendirilmiş ve müdahale ağı genişletilmiştir. AFAD İstanbul Arama Kurtarma Müdürlüğü'nün Yeşilköy'de düzenlediği törene yoğun katılım oldu. Törende, Bakan Soylu, AFAD Başkanı Sezer ve Vali Yerlikaya ile birlikte akredite ekiplerine AFAD Arama Kurtarma armaları verildi.

1999 Depremi’nin 23. Yıl Dönümünde, “AFAD Akreditasyon Sistemi ve AFAD Gönüllülük Sistemi Sertifika Töreni” Yapıldı

17 Ağustos 1999 depreminin 23. yıl dönümü vesilesiyle, ülkemizin yaşadığı felaketlerde bir dönüm noktası olan "AFAD Sertifikasyon Sistemi ve AFAD Gönüllü Sisteminin Akreditasyon Töreni" düzenlendi. Bu alanda görev alacak 2 akredite kurum ve kuruluşun 63 üyesi ve 500 AFAD destek gönüllüsü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan sertifika aldı.