Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Şefkat Eli Afrika’da Okul İnşaatına Başladı

Şefkat Eli Afrika’da Okul İnşaatına Başladı

Şefkat Eli Derneği Afrika’da birçok projeyi hayata geçirmek için ara vermeden çalışmalarını sürdürmektedir. En son başlattığı proje ise Afrika’da okul projesi, Afrikalı çocukların en iyi eğitimleri alabilmeleri adına başlatılmıştır. Eğitim, toplumları ayakta tutan en önemli faktörlerden biridir. Eğitime erişim olmadığı toplumlar ekonomi, sağlık gibi önemli alanlarda çeşitli sorunlar yaşarlar. Afrika ülkeleri eğitime erişim konusunda çeşitli problemler yaşamaktadır. Bu sorunun ilk muhatabı da ne yazık ki çocuklardır.

Afrika’da yaşanan ekonomik yetersizlikler nedeniyle ülkede eğitime yatırımın gerçekleştirilemediği bir gerçek. Çocukların doğru ortamlarda eğitim alması son derece önemlidir. Pek çok Afrika ülkesinde çocuklar kalabalık, yıkık, dökük sınıflarda eğitim almaya çalışıyor. Bunun yanında okullarda içme suyu sıkıntıları da yaşanıyor.

Yeterli ders materyallerinin bulunmaması da eğitim önündeki en büyük engellerden biri. Bu eksikler çoğunlukla eğitimin temel ihtiyaçları olan kalem, ders tahtası, sıra, defter gibi ihtiyaçlardır. Çoğu okulda eski ve yıpranmış ders kitapları birden çok öğrenci tarafından paylaşılıyor. Öğrenciler yanında öğretmenler de materyal eksikliği sorunlarından olumsuz bir şekilde etkileniyor. Şefkat Eli Derneği Afrika’daki çocuklar eğitimlerinden çok geride kaldığı için okul projesini başladı.

Dr. Mehtap Vatansever Okulu İnşaatının En Kısa Zamanda Tamamlanması Planlanıyor

Afrika’da eğitim konusunda yaşanan yetersizliklere karşı Şefkat Eli okul projesi başlattı. Bu proje dahilinde inşaatına başlanan Dr. Mehtap Vatansever Okulu’nun en kısa zamanda tamamlanması amacıyla çalışmalar sürüyor. 6 ay gibi son derece kısa bir sürede okulun inşaatının tamamlanarak faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

225 m2 alana inşa edilen okul yaklaşık 150 kişilik bir kapasiteye sahip. Bunun yanında okulda toplamda 6 farklı sınıf bulunuyor. Okulda temel eğitimlerin yanında Kur’an-ı Kerim dersi ile Türkçe dersleri de verilecek. Her yönden eğitimin kusursuz olması adına çalışmaların sürdüğü okulda Afrikalı çocuklar eğitim alabilecek.

Kaliteli eğitim verilmesi adına tüm detayların düşünüldüğü okulun en kısa sürede bitirilmesi planlanıyor. Bu sayede Afrikalı çocuklar zaman kaybetmeden eğitimlerine başlayabilecek. İnşaatına başlanan okulun 6 ay gibi çok kısa sürede bitirilmesi planlanıyor.