Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Ramazan Paylaşınca Güzel

Ramazan Paylaşınca Güzel

Paylaşmak insanlara kendilerini mutlu hissetme yolu sunan bir kavramdır. İnsanlar tarafından yapılabilecek paylaşımlar farklı türlere ayrılır. Özellikle bir yetimin sevindirilmesi veya bir yoksulun ihtiyacını giderilmesi paylaşmanın insanları manen daha mutlu olmalarına yardımcı olur. Ramazan ayı ise paylaşmanın insanlar için en önemli hale geldiği zamanlardan birisidir. Zekat, fitre ve iftariyelik yardımlarıyla yüreklere dokunmalarına yardımcı olur. Şefkat Eli Derneği ise insanların Ramazan ayında Müslüman kardeşlerine çeşitli yardımlarda bulunarak dini vazifelerine yerlerine getirmelerine yardımcı olur.

Ramazan Nedir? Ramazan’ın Müslümanlar İçin Önemi Nedir?

Ramazan insanlar tarafından 11 ayın sultanı olarak bilinen ve İslam dünyasında mübarek kabul edilen aylardan birisidir. Bu ayın Müslümanlar için önemli olmasının sebebi İslam dininin kutsal kitabı olan Kur’an’ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olmasıdır. Bunun dışında Müslümanlar için farz kılınan oruç ibadetinin bu ayda yerine getiriliyor olması Ramazan’ın insanlar için önemli olmasının diğer sebebidir. Ramazan ayı boyunca oruç tutan bir insan yoksul ülkelerde yaşayan ve gününü aç olarak geçiren insanların yaşadıklarını anlayabilir. Bunun yanı sıra bir gün boyunca aç kalarak nefsine hakim olmayı öğrenir. Ramazan ayının diğer özelliği ise insanların günahlarının diğer aylara göre affının daha kolay olması ve bu ayda yapılacak ibadetlerin sevabının daha fazla olmasıdır. Bu nedenle Ramazan’da hem yardımlaşma daha fazla yaşanır hem de insanlar tarafından yapılan ibadetlerin sayısı artış gösterir.

Paylaşmanın En Önemli Sembolü Ramazan

Ramazan ayı paylaşmanın en önemli sembolüdür. Bu mübarek ayda insanların paylaşım ve yardımlarda bulunmasının önemi hem ayetlerle hem de hadislerle belirtilmiştir. Ayet ve hadislerde genel olarak maddi açıdan iyi durumda olan insanların bu kutsal ayda yemeklerini ihtiyaç sahipleriyle paylaşması rızıklarının paylaştıkça çoğalacağı ifade edilir. İslam peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V.) bu mübarek ayda Müslümanların insanlarla iftar yapmasını ve yiyeceklerini insanlarla paylaşmalarını önermiştir. Bu önerilerin yerine getirilmesi tok olan insanların aç insanların halinden anlamasını ve onlara merhamet göstermelerine yardımcı olur. Bu nedenle Ramazan’da paylaşma ve yardımlaşma daha fazla yaşanır. Şefkat Eli Derneği ise insanların Ramazan ayında yardımlarda bulunmasına yardımcı olmak adına Ramazan Paylaşınca Güzel sloganıyla yola çıkar. Bu yolda da insanların yaptığı bağışları hem yurt içi hem de yurt dışında yardıma ihtiyaç duyan insanlara ulaştırır.

Paylaşmanın En Güzel Yolu Ramazan Yardımları

Ramazan’da paylaşmak isteğine sahip olan insanların bu ayda yapabilecekleri birden fazla yardım vardır. Yapılacak yardımların miktarları insanların maddi durumlarına ve isteklerine bağlı olarak değişebilir. Paylaşmanın en güzel yolunu arayan insanların Ramazan’da yapabilecekleri yardımlardan bazıları şunlardır;

 • İftariyelik bağışı
 • Kumanya bağışı
 • Sadaka bağışı
 • Fitre bağışı
 • Zekat bağışı

Bu yardımlar yanı sıra Ramazan ayında sınırlı olmamak kaydıyla gıda paketi yardımları, su kuyusu yardımları ve Kur’an’ı Kerim hediyesi gibi bağışlarda da bulunmak mümkündür. Şefkat Eli Derneği insanların bu yardımları zorluk yaşamadan yapabilmesi adına yıllardır profesyonel olarak çalışmalar yürütür. Yaptıkları çalışmalarla hem ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarına kavuşmalarına hem de yardımda bulunmak isteyen insanların sevap işlemelerini sağlar.

Ramazan’ın Bereketini Artıran İftar Bağışları

İftar bağışları Ramazan ayında yapılabilecek yardımlarda ilk sırada yer alır. Hayırsever kişilerin yaptıkları iftar bağışları Ramazan’ın bereketini artıran yollardan birisidir. Yokluk içerisinde olan ülkelerde yaşayan insanlar, dul, yetim ve kimsesizler yapılan iftariyelik bağışları sayesinde oruç tuttuktan sonra iftar yaparak karınlarını doyurabilirler. Bunun yanı sıra kalabalık iftar sofrasında diğer ihtiyaç sahipleriyle birlikte bulunma şansı elde edebilirler. Yardımsever insanlar tarafından yapılan iftar bağışları sayesinde iftariyelikler, sıcak yemekler ve tatlı gibi iftar sofrasının ruhunu yansıtacak yiyecekler hazırlanarak iftar zamanlarında sofralar kurulur. Böylelikle oruç tutanların sofrada bir araya gelmeleri sağlanır. Şefkat Eli Derneği bu iftar sofralarını Suriye, Afrika, Yemen, Gazze ve Arakan gibi ülkelerde kurar. Bunun dışında Türkiye topraklarında iftar yapamayacak durumda olan insanlara da iftar yardımlarının ulaşmasını sağlar.

Ramazan’a Özel Kumanya Bağışları

Ramazan’da yapılabilecek yardımlar arasında kumanya bağışları da vardır. Kumanya bağışı ihtiyaç sahibi bir ailenin Ramazan ayı boyunca yemek ihtiyacını karşılamasını sağlayacak bağıştır. Bu bağışlar sayesinde alınan kumanya paketleri muhtaç durumdaki kişilere ulaştırılır. Kumanya paketlerinde bulunan ürünlerden bazıları ise şunlardır;

 • Salça
 • Pirinç
 • Ayçiçeği yağı
 • Şeker
 • Çay
 • Makarna
 • Kuru fasulye
 • Zeytin
 • Un
 • Tuz
 • Nohut
 • Bulgur

Bu ürünler sayesinde muhtaç durumda olan kişiler sahur ve iftar sofraları hazırlayarak karınlarını doyurabilirler. Şefkat Eli Derneği tarafından kumanyaya ihtiyaç duyan kişiler ve bölgeler tespit edilerek dağıtım gerçekten muhtaç durumda olanlara ulaştırılır. Kumanya bağışında bulunmak isteyenler online/havale/EFT yolu ile bağışlarını ulaştırabilirler.

Kardeşlik Bağlarını Artıran Zekat Bağışları

Zekat Müslümanların yerine getirmeleri gereken en önemli ibadetlerden birisidir. Ancak Müslümanların zekat vermesi için zekat vermek için uygun olmaları gerekir. Zekat vermek için bir kişinin ergenlik çağında olması, akli dengesinin yerinde olması ve zekat için belirlenmiş mal miktarına sahip olması gerekir. Zekat için gerekli mal miktarı ise 595 gram gümüş, 80,18 gram altın veya bu ikisine denk durumda olan ticaret malıyla paraya sahip olmaktır. Verilecek zekatın oranı ise sahip oldukları mal ve altın gibi ürünlerin miktarı göz önünde bulundurularak 40/1 oranındadır. Zekat vermekle yükümlü olan kişiler Şefkat Eli Derneği aracılığıyla zekatlarının gerekli yerlere ulaşmasını sağlayabilirler. Dernek yapılan zekat bağışlarını Yemen, Suriye ve Afrika gibi ülkelerde bulunan yetimlere, doğal afet mağdurlarına ve savaş mağdurlarına giyecek, yiyecek ve barınma yardımı olarak ulaştırır.

Ramazan’da Yapılabilecek Fitre Bağışları

Fitre bağışı ramazanda paylaşmak isteyen kişiler tarafından yapılabilecek bağış paylaşımlarındandır. Fitre aynı zamanda fıtır sadakası olarak da bilinen bir sadaka türüdür. Bu sadaka ihtiyaç dışında mala sahip olan kişilerin Ramazan’da vermesi vacip olan sadakadır. Bu sadakanın miktarı bir kişinin günlük yemek ihtiyacını karşılamasına yetecek şekilde belirlenir. Fitrenin miktarı her yıl diyanet tarafından belirlenir ve insanların Ramazan ayı bitmeden ihtiyacı olan kişilere ulaştırılması önerilir. Yıllardır insanların bu mübarek ayda bağışlarda bulunmasına yardımcı olan Şefkat Eli Derneği fitre bağışlarını da kabul eder ve yapılan bağışların hem yurt içinde hem yurt dışında insanlara ulaşmasını sağlar.

Şefkat Eli Derneği Bağışlarının Yapılacağı Yeri Seçmek Mümkün Mü?

Ramazan ayı için yapılacak iftariyelik, kumanya, fitre ve zekat bağışlarının yapılacağı yeri seçmek mümkündür. Bunun için bağışta bulunulurken bağışın yapılacağı yer şartının belirtilmesi gerekir. Yapılan iftar veya kumanya bağışlarının yurt içine ulaşması için yurt içi yurt dışına ulaşması içinde yurt dışı belirtilmesi gerekir. Bunun dışında yer belirtilmeksizin yapılan bağışların mutlaka ihtiyacı olan coğrafyalarda yaşayan kişilere ulaştığı bilinmelidir.

Ramazan’da Paylaşmaya Ne Zaman Başlanabilir?

Ramazan ayında insanların iftar yapabilmeleri ve günlük yemek ihtiyaçlarını karşılamaları için yapılacak bağışlara Ramazan’ın yaklaşmasıyla başlamak mümkündür. Mübarek ay girmeden bağışta bulunmaya başlanabileceği gibi bu ay içerisinde de bağışta bulunulabilir.

Ramazan’a Özel Bağışlar Yurt İçinde Geçerli Mi?

Şefkat Eli Derneği’ne yapılacak Ramazan’a özel bağışlar yurt içinde de geçerlidir. Dernek tarafından kabul edilen bağışların ulaştırılacağı yerler ihtiyaç durumuna göre araştırılır ve en kısa zamanında yerine ulaşması sağlanır. Derneğin bağış ulaştırdığı yerler dünya geneli olarak ifade edilebilir.

Şefkat Eli Derneği Ramazan Bağışları Nasıl Yapılır?

Ramazan ayında Şefkat Eli Derneği’nden yararlanarak bağış yapmak isteyen kişilerin bağış için kullanabilecekleri birden fazla yol bulunur. Derneğin banka hesap numaralarından yararlanarak Türkiye’nin her yerinden bağışta bulunmak mümkündür. Bunun yanı sıra web sitemiz üzerinden bağışta bulunmak mümkündür. Bu bağış yolları dışında derneğin İstanbul’da bulunan ana binasına gidilerek bizzat bağışı makbuz karşılığında gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Ramazan İçin Yurt Dışından Bağışta Bulunmak Mümkün Mü?

Şefkat Eli Derneği’ne yurt dışından Ramazan için bağışta bulunmakta mümkündür. Bunun için bağışta bulunmak isteyen kişilerin iftar, fitre, zekat veya kumanya bağışında bulunacaklarını belirterek EFT ile bağışta bulunmaları mümkündür. Bunun yanı sıra derneğin web sitesinden yararlanarak online bağışta da bulunulabilir.