Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu Şefkat Eli Arama Kurtarmayı Ziyaret Etti

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu Şefkat Eli Arama Kurtarmayı Ziyaret Etti

Bakanımız Süleyman soylunun ziyaretin de şefkat Eli Derneğinin bir deprem felaketine her daim hazır olduğunu görmüştür. Özellikle geçtiğimiz dönemde beklenen büyük depreme karşı özel arama kurtarma çalışmalarımızın olduğu konuşulmuştur. Hazırlığımız depremden sonra olabilecek her şeye uygundur. Her an müdahaleye hazır arama kurtarma ekiplerimiz, depremin zorluklarında size yardımcı olmaya hazırdır. Gibi konuşmalara da yer verilmiştir.

Şefkat eli ekibi olarak Afet durumunda ekiplerimiz en kısa sürede toplum merkezimizden olay yerine sevk edilecektir. Ayrıca yaptığımız tatbikatlarda lokasyonlara en hızlı şekilde nasıl ulaşılacağını da planlıyoruz. Yani herhangi bir talep olması durumunda gecikme sorunu yaşamıyoruz. Haberi alırsak, felaket bölgesine acele etmek için ellerin den geleni her şeyi yapacakları hakkında konuşulmuştur.

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu Tatbikata Katılımı

Bakanımız Süleyman soylunun Tatbikatın başında, AFAD’ın geliştirdiği AFADRED sisteminde oluşturulan senaryoya göre, İstanbul'un 39 ilçesini farklı seviyelerde etkileyecek simülasyona göre, tatbikat Kâğıthane' de gerçekleştirildi.

Kâğıthane’de başlayan tatbikatta, tahliye yollarının ve alanlarının belirlenmesi, toplanma alanlarından sorumlu personelin tecrübesi, toplanma alanlarının tahliyesi ve güvenli hareketi, mağdurların geçici barınma alanlarında, karada, denizde düzenlenmesi sağlandı. Deprem sonrası İstanbul'dan tahliye edilecek kişilere hava ve hava kargo hizmetleri. Demiryolu geçiş noktalarını etkinleştirmeyi amaçlamaktadır.

Tatbikatın yanı sıra, ulusal ve il afet müdahale planlarının fizibilitesini incelemeyi ve Türkiye'deki afet planlama çalışma grupları arasındaki koordinasyonu güçlendirmeyi de hedefliyor.

Tahliye, Yerleştirme Ve Planlama Tatbikatı

İç işleri bakanımız Süleyman Soylunun da bulunduğu "Tahliye, Yerleştirme ve Planlama Tatbikatı" kapsamında İstanbul'da ilk kez gerçekleştirilecek 4 tatbikat şöyle;

  • AFAD Anlık Görüntü İletim Sistemi"nin devreye alınmasıyla birlikte araç ve yaka kameraları, JİKU, İHA, drone, helikopter, yıldız haberleşmesi ve kamera görüntüleri Şehir güvenliği, afet bölgesinin tüm boyutlarını anlık olarak görebilmek ve anında müdahale edebilmek için kullanılıyor.
  • Tatbikat kapsamında 5 bin çadır kapasiteli geçici barınak kurulum alanları hazırlanırken, 2 bin çadırın kurulumu tamamlandı. Geçici barınma merkezlerinde idari birimler, psikososyal destek, ibadethaneler, yemekhaneler, çocuk dostu mekanlar gibi sosyal yaşam birimleri de yer almaktadır.
  • Afet Yönetim Bilgi Altyapısı kullanım sonuçlarının takibi için yeni Yerleşim ve Tahliye Modülü, Konaklama Modülü, Araç Manevra ve Takip Modülü ve Modül Muhtar'ın ayni yardım dağıtımı Afet Yönetim Karar Destek Sistemi'nde (AYDES) test edilmiştir.
  • Tatbikat alanında AFAD acil durum mobil uygulamasını aktif hale getirerek vatandaşlara "acil arama" yapma imkanı sağlandı.