Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Çad'da Bilal-i Habeşi Mescidi Açıldı

Çad'da Bilal-i Habeşi Mescidi Açıldı

Orta Afrika'da bir ülke olan Çad' ın resmi dini yoktur. Bununla birlikte halkın çok küçük bir bölümü birtakım yerel inançlara sahipken çoğunluğu Müslüman olan Çad da Türkiye’nin de desteğiyle Bilal-i Habeşi Mescidi açıldı.

Bilal-i Habeşi Mescidinin İnşa ve Açılış Süreci

Çad' da daha önce de birçok farklı projeye imza atmış olan Tika; Yaklaşık beş ay gibi bir süre önce Tika Çad Koordinatörlüğü, Türkiye Şefkat Eli Derneği ile birlikte başlanmış olunan Bilal-i Habeşi mescidi cemaatin yoğun katılımıyla ilk cuma namazını eda ederek ibadete açıldı. Açılışa devlet görevlisi Tika Çad Koordinatörü Mücahit Ateş' te katıldı.

Mescidin Kapasitesi ve Verilen İsmin Anlamı

Mescide islam tarihinin bilinen ilk imamı yani ezani ilk okuyan kişi olan Bilal-i Habeşi’nin adı verildi. Türkiye'den Şefkat Eli Derneği aracılığı ile yapılan mescidin cemaat kapasitesi 1000 kişi alacak şekilde imar edildi. Bilal-i Habeşi Mescidi inde İlk namazı Abdullah Ebubekir Nakkas kıldırdı.

Mücahit Ateş’in Açıklaması

Tika Koordinatörü Mücahit Ateş' in röportajında "Bilindiği gibi Türkiye ve Çad arasındaki Kardeşlik yüzyıllar öncesine dayanıyor bu iki ülke arasındaki Kardeşlik yüzyıllar boyu devam etsin." temennisinde bulundu.

Recep Karakaya’nın Açıklaması

Şefkat Eli Derneği Başkanı Recep Karakaya ise; Şu an da Bilal-i Habeşi Mescidimizin açılışının sevincini yaşıyoruz. İlerleyen günlerde daha büyük projelerimize devam edeceğiz.

Recep Karakaya bu cümleleriyle mescidin tamamlanması konusundaki mutluluğunu paylaşırken, farklı projelerin de olduğunu bunları gerçekleştirmek için yeni adımlar atılacağının da sinyalini vermiş oldu.

Bu projeden önce Çad'ın tarımsal kalkınmasına destek için uygulamalı tarım okulunun temelini atan Tika, Orta Afrika' da faaliyetlerine devam edecek gibi görünüyor.

Şeyh Algoni İbrahim Abdullah Muhammed in Mescidin Açılması İle İlgili Açıklaması

Yüksek Meclis Camiler İdaresi Sorumlusu Şeyh Algoni İbrahim Abdullah Muhammed: Türkiye buraya yakın değil çok uzak lakin onlar hayır işlerini yapmak üzere Çad'a, Çadlı kardeşlerine yardım etmeye geldiler. Uzaktan gelmelerine rağmen bize bu mescidi hediye ettiler onlara hediyelerinden dolayı teşekkür ediyoruz, cümlelerini sarf ederek minnet ve teşekkürlerini iletip mescidin tüm İslam alemine hayırlı olmasını dileyerek açıklamasını sonlandırmıştır.