Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Briket Ev

Briket Ev

10 yıldan uzun süredir savaş içerisinde olan Suriye’de halk büyük zorluklar yaşar. Türkiye tarafından ulaştırılan yardımlarla çadırlara yerleştirilen insanlar sokakta kalmaktan kurtulur. Ancak çadırlar yağmur ve soğuk havalarda insanların yeterince korunmalarını sağlamaz.

Bu nedenle Şefkat Eli Derneği Suriye’de zorluk içinde yaşamaya çalışan halk için briket ev projesi yapmaya başlamıştır. Bu proje ile insanların çadırlar yerine daha güvenli ve daha sıcak briket evlerde yaşamalarını sağlamak amaçlanmaktadır. Dernek bu projeyi yardım ve bağışları için kendisini seçen hayırseverlerin sayesinde yapabilmektedir.

Briket Ev Nedir?

Briket volkanik hareketler sonucunda oluşan ponza (bims) isimli yapı malzemesinin çimento, kum, çakıl, kiremit, tuğla ve tüf ile karıştırılmasıyla elde edilen malzemedir. Briket ismi verilen yapı malzemesinden üretilen evler briket ev ismini alırlar. Normal evlerden daha kısa sürede yapılması sayesinde sokakta kalanlar için hızla inşa edilerek insanların bu evlere yerleşmeleri sağlanabilir.

Briket Ev Niçin Yapılır?

Briket evlerin yapılmasının en önemli amacı savaş mağdurlarının, mazlumların ve yoksulların sokakta kalmalarını önlemektir. Bu evler sayesinde insanlara sıcak yuva verilir. Ayrıca bu evler üretim malzemeleri nedeniyle ısı yalıtımına sahip oldukları için soğuk havadan insanların korunması için yapılır.

Bu sayede soğuk kaynaklı hastalıkların önüne geçilebilir. Bunun yanı sıra briket evler ses geçirmediğinden bomba seslerinden insanların etkilenmemesi amacıyla da yapılır. Dernek tarafından inşa edilen briket evler donanımlı oldukları için insanların evlerinde tüm ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur.

Briket Ev Nerede Yapılır?

Şefkat Eli Derneği’nin projesi kapsamında yapılan briket evler Suriye’nin İdlib kentinde inşa edilir. Çünkü İdlib düşman işgalinden kurtarılmış bir bölgedir ve savaştan kaçan halk burada mülteci kamplarında çadırlar içerisinde yaşamaya çalışmaktadır.

Briket evlerin İdlib’te yapılması sayesinde Suriyeli halkın kış aylarında çadırlarda zor şartlar altında yaşam savaşı vermelerinin önüne geçilir. Evler yaşanabilecek felaketler göz önüne alınarak yapıldığı için insanların felaketlerden etkilenmeden evlerinde yaşayabilmeleri amaçlanmıştır.

Briket Ev Nasıl Yapılır?

Briket evlerin yapımı bağışlar sayesinde alınan briket duvarlar ve yapı malzemeleriyle mümkün olur. Bağışları bir araya getiren dernek evlerin yapılması için malzeme teminini yapar. Malzemelerin hazırlanması sonrasında inşaatta çalışacak usta ve işçileri belirler.

İşçiler ve ustalar zaman kaybetmeden inşaat çalışmasına başlarlar ve zaman kaybetmeden evlerin yapılmasını sağlarlar. Briket evlerin yapımının tamamlanmasıyla da uzun yıllardır çadırlarda yaşayan aileler evlere yerleştirilir. Evlere yerleştirme içinse dernek detaylı araştırma yapar ve ihtiyaç oranına göre bir liste oluşturarak hazırlanan evlere sırayla ailelerin yerleştirilmesini sağlar.

Briket Ev Sağlam Mı?

Savaş mağduru olan yaşlı, çocuk ve kadınların yaşam sürmeleri için hazırlanan briket evler sağlam yapılardır. Evlerin yapımında kullanılan briket sayesinde ağır duvarlar inşa edilir. Bu duvarlar ağır olmasına karşın diğer yapı malzemelerine oranla daha sağlamdır. Bu da evlerin darbelere karşılık dayanıklılık sağlamasına neden olur.

Ayrıca bu evler hava şartlarından etkilenmeyi önler ve çadırda yaşamaya alışkın olan halkın daha sıcak ortamlarda yaşamasına yardımcı olur. Hava şartlarına dayanıklılık yanı sıra evler sese karşı da dayanıklılık gösterirler.

Briket Ev Kimler İçin Yapılır?

Bims veya ponza isimli malzemelerin diğer yapı malzemeleriyle harç yapılması sonucu ortaya çıkan briket malzemeli evler genel olarak Suriyeli halk için yapılır. İç savaş yüzünden sokaklarda kalan çocuk, kadın, yaşlı ve hasta bireylerden oluşan aileler briket evlerin yerleştirildiği kişileri oluşturur.

Bu kişiler ısınma sorunu yaşamayacakları briket evlere yerleştirerek savaştan bir nebze olsun uzak bölgelerde yaşamlarına devam ederler. Evler içerisinde mutfak ve tuvalet gibi bölümlerin bulunması sayesinde gerekmedikçe evlerinden dışarı çıkmalarına gerek kalmaz. Bu sayede de dışarıda olan savaş tehlikesinden korunabilirler.

Briket Ev Bağışı Ne Kadar?

Bütçesi briket ev yaptırmak için uygun olan kişiler Şefkat Eli Derneği briket ev bağışlarından yararlanabilirler. Dernek yardımsever insanların Suriyeli vatandaşların ev sahibi olmalarını istemeleri durumuna karşılık inşa edilecek briket evler için geçerli olan maliyeti ortaya koymuştur.

Briket Ev İçin Hisseli Bağış Mümkün Mü?

Briket ev bağışı için derneğe hisseli bağış yapmak mümkün değildir.

Briket Evin Özellikleri Nelerdir?

Şefkat Eli Derneği’ne yapılan bağışlar sayesinde inşa edilen briket evlerin sahip oldukları özellikler bağışçıların merak ettiği konudur. Çünkü onlar yaptıkları bağışlarla hazırlanacak evlerin gerçekten ihtiyacı karşılayıp karşılamayacağını merak ederler.

Derneğin yapımını sağladığı briket evlerin özellikleri arasında şunlar bulunur;

 • Briket evler İdlib bölgesinde inşa edilir.
 • Briket malzemelerin sahip oldukları özellikler sayesinde evler normal şartlarda yapılan evlere göre daha kısa sürede inşa edilebilir. Bu sayede işçilik yönünden avantaj sağlar.
 • Evler sel felaketinden insanların etkilenmesini önlemek için yerden yaklaşık 3-4 metre yüksekliğe yapılır.
 • Evler 1+1 50-55 m² ölçüsüne sahip olan evlerdir.
 • Evlerde konaklama için kullanılacak odaların dışında mutfak, banyo ve lavabo gibi bölümler bulunur.
 • Evlerin yapımında briket sayesinde ısı yalıtımı vardır. Böylelikle soğuk havanın evlerin içine girmesi engellenmiş olur.
 • Briket evlerde ses yalıtımı da vardır. Savaşın sürdüğü yerlerde bombardıman devam ettiği için briket evlerde yaşayanlar bombardıman seslerinden briket sayesinde etkilenmezler.
 • Evlere yerleşen kişiler kapılarını kilitleyerek güvenliğini sağlayabilirler.
 • Evin yapımı için kullanılan briket duvarlar diğer yapı malzemelerine göre daha ekonomiktir. Bu sayede ekonomik ev yapımı gerçekleşmiş olur.

Suriye’de savaş ortamında zorlu yaşam savaşı veren insanların güvenli ve sıcak ortamlarda yaşamalarını istiyorsanız hemen bağışta bulunabilirsiniz.

Briket Ev İçin Bağışlar Ne Zaman Yapılır?

Suriyeliler 11 yıldır süren savaş nedeniyle uzun yıllardır çadırlarda yaşamaya çalışırlar. Onlara yapılacak en ufak yardım onların hayatlarını kurtarır. Bölgenin mevsimlere göre yağmur, sel ve soğuktan etkilenmesi mümkündür. Bu nedenle briket ev bağışları kış aylarının girişi göz önüne alınarak yapılabilir. Böylelikle kış gelmeden insanların sıcak ve korunaklı evlere yerleşmeleri sağlanır.

Evlerin yapımı belirli bir süreyi aldığı için yaz bitmeden bağışın yapılması ailelerin kışa hazırlıklı olmasını sağlayabilir. Ancak derneğin bağış için kesin tarih bilgisi yoktur.

Briket Ev Bağışını Kimler Yapabilir?

İdlib’te hava şartlarından insanların etkilenmemesi ve hasta olmamaları için briket ev bağışında bulunulabilir. Bağışın yapılması için derneğin belirlemiş olduğu kesin şartlar yoktur. Suriye için yardımda bulunmak isteyen bireylerin tamamı derneğin hesap numara ve bağış yollarını kullanarak briket ev yapımına destek olabilirler. Bağış için yaş, din ve cinsiyet gibi şartlar yoktur. Tek şart bağış için yeterli tutarı ödeyebilecek mali duruma sahip olmaktır.

Briket Ev Bağışı İçin Hesap Numaraları Nedir?

İdlib’te yapımı devam eden briket ev projesine bağış yapmak mümkündür. Bağış için dernek adına açılmış olan banka hesaplarına ait hesap numaraları kullanılabilir.

Bağış yapacak kişilerin kullanabilecekleri hesap numaraları şunlardır;

 • Kuveyt Türk Bankası Dolar hesabı hesap numarası 94454482-101
 • Ziraat Bankası Dolar hesabı hesap numarası 87864636-5003
 • İş Bankası Dolar hesabı hesap numarası 0234612
 • Kuveyt Türk Bankası TL hesabı hesap numarası 94454482-1
 • Ziraat Bankası TL hesabı hesap numarası 87864636-5001
 • İş Bankası TL hesabı hesap numarası 0460763
 • Kuveyt Türk Bankası Euro hesabı hesap numarası 94454482-102
 • Ziraat Bankası Euro hesabı hesap numarası 87864636-5002
 • İş Bankası Euro hesabı hesap numarası 0234626
 • PTT TL hesap numarası 15107776

Briket ev bağışı yapmak istiyorsanız Türkiye’den Euro, TL ve Dolar hesap numaralarını yurt dışından ise Euro ve Dolar hesap numaralarını kullanarak bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınız için istediğiniz bankayı tercih edebilirsiniz.

Briket Evin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Yapılan bağışlarla hazırlanan briket evler, evlere yerleştirilen ailelere, bağış sahibine ve derneğe birçok avantaj sağlar.

Briket evlerin sağladığı en belirgin faydalar şunlardır;

 • Ailelerin kış şartlarında çadırlarda kalarak soğuk nedeniyle hastalanmalarını engeller.
 • Isı yalıtımının bulunması sayesinde ısı değişikliğinin ev içerisine girmesini önler.
 • Yapı malzemelerinin geneline göre ekonomik olduğu için bağışçıların bütçesine hitap eder.
 • Briket malzemelerinin kolay bir şekilde kullanılabilmesi ve kısa sürede tamamlanması derneğin işçi bulma maliyetinin düşmesine yardımcı olur.
 • Derneğin briket evleri 3-4 metre yüksek olarak tasarlaması sel felaketine karşı Suriye halkının korunmasını sağlar.
 • Ses yalıtımı briket duvarlarda %50 oranında fazla olduğu için insanların silah ve bomba seslerinden etkilenmesini önler.
 • Briketin elde edilmesi için bims, çimento, kum ve tuğla parçaları dışında bilinmeyen madde kullanılmadığı için insan sağlığı için tehlike oluşturmaz.
 • Briket duvarlar gözenekli oldukları için nem tutmaz ve rutubet gibi sorunları ortaya çıkarmaz. Böylelikle rutubet kaynaklı rahatsızlıkları ortadan kaldırır.
 • Briket duvarların pürüzsüz yüzeyde olması sıva ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Bağış sahiplerine iyilik ve yardım etme imkanı tanır.

Bu faydaların elde edilmesi için ve insanlara iyilik yapmak için briket ev bağışında bulunabilirsiniz. Böylelikle İdlib halkının kendiniz gibi kış aylarında sıcak evlerinde konakladıklarından emin olabilirsiniz.

Tamamlanan Briket Ev Projesi Var Mı?

Şefkat Eli Derneği tamamlanan briket ev projesi vardır. Proje kapsamında tamamlanan ev sayısı 1500 adettir. Yapılan bağışlar sayesinde tamamlanan briket evler 1500 aileye verilmiş ve onların soğuk hava şartlarından yaşam sürmeleri sağlanmıştır. Ayrıca dernek briket evler tamamlandıkça sıradaki ailenin yerleşmesini sağlayarak çadırda kalmaya son vermektedir.

Tamamlanan Briket Ev Görüntülerine Ulaşmak Mümkün Mü?

Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği briket ev projesi kapsamında bağış sahiplerine tamamlanan briket evlerin görüntülerini gönderir. Böylelikle Suriyeli kardeşlerine yardımda bulunan kişiler bağışları sayesinde yapılan evleri görebilirler. Dernek bu proje kapsamında 1500 evi tamamlamış olup ailelerin yerleşmesini sağlamıştır. Bu evlerin yapılmasına katkı sağlayan Türk veya yabancı vatandaşlarına briket evlerin görüntülerini göndermiştir.

Briket Ev Bağışı Yapmak Sünnet Mi?

Briket ev bağışı yapmak sünnet olarak belirlenen bir bağış değildir. Bu bağışın sünnet olmaması insanlar tarafından yapılmaması gerektiğini ortaya koymaz. Ayrıca sünnet olmasa da bağış yapmanın büyük sevabı vardır. Bu nedenle savaş mağdurlarının çadırlarla yaşamasını önleme amacıyla hazırlanan briket ev projesine bağış yapabilirsiniz.