Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Bizim İlk Kıblemizdir Mescid-i Aksa

Bizim İlk Kıblemizdir Mescid-i Aksa

Günlerden bir gün, Meymune, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e gelerek şöyle der: ‘’Ya Rasulallah! Beytu'l-Makdis'e (Mescid-i Aksâ'ya) gidip gitmeme hususunda siz bize ne buyurursunuz?"’’ şeklinde bir soru yöneltir. Bunun üzerine Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle bir cevap verir: ‘’Oraya gidin ve orada namaz kılın.’’ şeklinde yanıt verir.

Ancak o zamanın koşullarında bu bölgede Persler ve Bizanslar arasında savaşlar yaşanmaktaydı. Bunu da göz ardı etmemiş olan Allah Resulü Hz. Muhammed, söylediklerinin hemen arkasına şunu da eklemeyi ihmal etmez: ‘’Ola ki oraya gidemezseniz ve orada namaz ibadetinizi yerine getiremezseniz, hiç değilse oranın kandillerini aydınlatabilecek bir yağ gönderin.’’ şeklinde buyurur. (Ebû Davud, Salat 14, No: 457)

Kandiller de Hayatlar da Sönüyor!

Yıllardan öncesinden günümüze doğru baktığımızda bu mevcut durumun asla değişmediğini, hala bu bölgede savaş ve esaretin hüküm sürdüğünü çok net bir şekilde görebiliyoruz. Bugün de hala oraya gitmek için can atan insanların gidemediğini görebiliyoruz. Hala oraya gidebilmek neredeyse imkânsız.

Yardıma İhtiyaç Büyük!

Ancak gelin görün ki uzunca zaman önce Peygamber Efendimiz’in bahsetmiş olduğu, Gazze’de sönmüş olan bu kandillerin tekrar yanması için gerekli olan maddi yardımların gönderilmesi hala imkânsız değil. Fakat bu bölgede sönmüş olan şey sadece kandiller değil ne yazık ki. Bir süredir esir hayatı yaşatılmakta olan bu Gazze bölgesinde suya, ekmeğe bile muhtaç çok büyük kesimler var. İlaca ihtiyaç da tahmin edilenden fazla.

İhtiyaç büyük, desteğe gereksinim büyük. Dolayısı ile Gazze halkı yardım bekliyor. Bütün bu yaşanılanlar ve anlatılanlar çerçevesinde aslında herkes insanlık vazifesini hatırlayarak nasıl ki tarihte her türlü yardım yapılıp hiçbir de göz ardı edilmediyse bu sefer de yüce milletimizden aynı seferberlik beklenmekte. Yardıma ihtiyacı olan çok fazla insan var. Her biri, bir yardım, bir destek bekliyor. Rabbimizden, burada şehit olmuş insanlarımıza rahmet diliyor, yaralanmış kişilere bir an önce acil şifalar diliyoruz. Bu bölgede yaşayan bütün halka bol sabırlar diliyoruz. Yardımları lütfen esirgemeyelim.