Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Bisiklet

Bisiklet

2010 yılında insani yardım sağlamak amacıyla kurulan Şefkat Eli Derneği insanların barınma ve gıda gibi ihtiyaçlarını karşılar. Ayrıca Allah rızasını kazanmak ve hayır işlemek isteyen kişilerin bağışlarını kabul ederek farklı kıtalardaki muhtaçlara ulaştırır. Derneğin hayırsever bağışçılardan kabul ettiği bağış çeşitleri arasında bisiklet bağışı da bulunur.

Bu bağış sayesinde bisiklet kullanmak zorunda olan ancak bisikleti olmadığı için zorluk yaşayan insanların bisiklete sahip olmalarını sağlar. Derneğin bağış yoluyla dağıttığı bisikletler gençler ve çocuklar için eğlence ve geçim kaynağı görevi görür.

Bisiklet Nedir?

Bisiklet insanlar tarafından kullanılan motorsuz ulaşım aracıdır. Katlanır, yol, dağ ve hibrit gibi türlere sahip olan bu bisikletler genellikle iki tekerleklidirler. Motorsuz olan bisikletlerin çalışması ise insan gücüne bağlıdır.

Bisiklete binen kişiler bisiklette bulunan iki adet pedalı çevirerek bisikletin hareket etmesini sağlarlar. Böylelikle bisikleti sürerek istedikleri yere ulaşma imkanı bulabilirler. Genellikle iki tekerlekli bisiklet çocukların kullanımı için 3 veya 4 tekerlekli şekillerde de üretilebilirler.

Bisiklet Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Bisiklet insanlar tarafından farklı amaçlar için geçmiş tarihlerden beri kullanılan bir araçtır.

Günümüzde de yaygın kullanıma sahip olan bisikletlerin en önemli kullanım amaçları şunlardan oluşur;

 • Bisikletin en önemli kullanım amacı bir yerden bir yere ulaşımı sağlamaktır. Bir yere gitmesi gereken kişiler yürümek yerine bisikleti kullanabilirler.
 • Spor yapmak amacıyla kullanılır.
 • Geçim kaynağı olarak kullanılır. Bisikletler sayesinde yük taşınarak para kazanmak mümkün olur.
 • Hobi olarak bisiklet kullanılabilir.
 • Bisiklet spor vermek amacıyla kullanılır.
 • Kasların güçlenmesini sağlamak için kullanılır.
 • Stresten uzaklaşmak amacıyla kullanılır.
 • Çocuklar tarafından eğlence amacıyla kullanılır.

Genellikle bu amaçlarla kullanılan bisikletler bazı coğrafyalar için önemli geçim kaynağıdır. Ulaşımı kolay bir şekilde sağlaması ve yüksek fiyatlı olmaması nedeniyle geçim sıkıntısı bulunan kişiler tarafından edinilerek kullanılır.

Bisiklet Bağışı Yapmak Mümkün Mü?

Ulaşım, spor ve geçim kaynağı olarak kullanılan bisikletler için bağış yapmak mümkündür. Bunun için insanların bisiklet bağışında bulanabilecekleri kurum veya kuruluşları bulmaları gerekir. Yaptıkları bağışlar ile çocukları ve yetişkinleri mutlu edebilirler.

Ayrıca bisikletlerden geçim için faydalanan kişilerin geçim sıkıntılarından kurtulmalarına yardımcı olabilirler. Bisiklet bağışında bisiklet alımı için gerekli tutarın dernek veya kuruluş hesaplarına yatırılması yeterli olur. Bağışlar sayesinde satın alınan bisikletler, bisiklete ihtiyacı tespit edilen kişilere verilir.

Bisiklet Bağışı Nereye Yapılır?

Genel bağışlar yerine bisiklet bağışı yapmayı düşünenler nereye başvuru yapacakları konusunda kararsızlık yaşarlar. Şefkat Eli İnsani Yardım Derneği bisiklet bağışı için seçilebilecek güvenilir bir dernektir. Bu derneğin bisiklet bağışında bulunma amacı geçim kaynağı olarak kullanılmasını sağlamaktır.

Bu sayede bisiklete sahip olan insanların para kazanmaları veya bisikletle ulaşım sorununu ortadan kaldırarak geçim sağlamaları mümkün olur. Şefkat Eli’ne başvurarak bisiklet bağışında bulunmak isteyenler derneğin iletişim numarası ve adreslerinden bağışa dair tüm detayları öğrenebilirler.

Bisiklet Bağışı Ücreti Nedir?

Bisikletler fiyatı çok yüksek olmayan motorsuz ulaşım araçlarıdır. Ancak fakirlik çeken ülkelerde yaşayan kişiler geçimlerini sağlamak için bisiklet alabilecekleri o yüksek olmayan miktardaki parayı bile bulma zorluğu yaşarlar. Bu nedenle de açlıktan, susuzluktan ve bakımsızlıktan hastalanarak hayatlarını kaybedebilirler. Bunun farkında olan Şefkat Eli Derneği bisiklet bağışının yapılmasını sağlar. Bu amaçla da bisiklet bağışı için talep ettiği ücreti belirler.

Bisiklet bağışında bulunmak isteyen kişiler dernek hesabına bağışta bulunabilirler. Bu sayede bir kişinin bisiklete sahip olmasını ve bisikleti kullanarak ulaşım veya geçim sorunlarını biraz olsun gidermesine yardımcı olurlar.

Bisiklet bağışı yapmak istiyorsanız dernek görevlileriyle iletişime geçerek bağışın detaylarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca dernek adına açılmış olan web sitesini kullanarak direkt bağışta bulunabilirsiniz. Yaptığınız bağışla Afrika ülkelerindeki yoksul, yetim ve öksüz kardeşlerinizin mutluluğuna vesile olabilirsiniz.

Bisiklet Bağışının Bağış Sahiplerine Yararı Nedir?

Bisiklet bağışı bağış sahipleri açısından yararlıdır. Bisiklet bağışının bağış sahipleri için en önemli yararı bağışın iyilik kapısını açmasıdır. Ayrıca yaptıkları bağışlar kişilerin bisiklete kavuşan insanların dualarını kazanmalarını sağlar.

Bunun dışında yaptıkları bağışlar sayesinde yüce Allah’ın rızasını kazanmalarını sağlar. Bisiklet bağışları sayesinde mallarının sadakasını vermiş olurlar. Ayrıca yaptıkları bu bağış onların belalardan ve kazalardan korunmasına yardımcı olur.

Bisiklet bağışı sayesinde Afrika topraklarında yaşayan insanların geçim sıkıntılarına destek sağlayabilirler. Yaptıkları bisiklet bağışları mallarında bereketi ve rızkın helal olmasına da yarar sağlar.

Bisiklet Bağışının Yoksullar İçin Yararı Nedir?

Şefkat Eli Derneği vasıtasıyla yapılan bisiklet bağışları bağış sahibinden çok bağışı alan yoksul kişilere yarar sağlar.

Bisiklet bağışının yoksullar için sağladığı yararlar arasında şunlar vardır;

 • Afrika’da yaşayan insanların ulaşım sorununa çözüm sağlar.
 • Bisiklet sayesinde yoksullar ihtiyaçları olan su kaynaklarına ulaşabilirler.
 • Bisikletler sayesinde içme veya kullanma sularını evlerine taşıyabilirler.
 • Bisikletler su veya diğer ürünlerin satışını yaparak para kazanmalarına yardımcı olur.
 • Bisikletler sayesinde kişi taşımacılığı da yapabilirler. Bu da para kazanmalarını sağlar.
 • Bisiklet su dışında yiyecek bulmak veya satın almak için uzak mesafelere gitmelerini sağlar.
 • Bağışlanan bisikletler çocukların okula gitmesine yardımcı olur.

Yaptığınız bisiklet bağışlarıyla Afrika ülkelerinde geçim sıkıntısı içinde yaşayan insanların hayatlarını kolaylaştırmalarını sağlayabilirsiniz. Bu bağışı isterseniz bir aile için isterseniz birden fazla aile için yaparak daha çok insanın duasını kazanabilirsiniz.

Kimler Bisiklet Bağışında Bulunabilir?

Geçim kaynağı olarak bisiklet bağışı isteyen her insanın yapabileceği bir bağış türüdür. Bisiklet alınmasını sağlayacak tutarda ihtiyacından fazla parası bulunan her birey bu bağışı yapabilir.

Bağışı öğrenciler, çalışanlar, yetişkinler ve yaşlılar yapabilirler. Bisiklet bağışının yapılması için yaş sınırı yoktur ancak bağış için kredi kartına ihtiyaç duyulduğundan ergenlik çağına ulaşmamış kişilerin kendi başlarına bağış yapmaları mümkün değildir. Bu durumdaki kişiler aileleri aracılığıyla bisiklet bağışında bulunabilirler.

Hangi Ülkeye Bisiklet Bağışı Yapılır?

Bisiklet Afrika ülkesi için önemli geçim kaynağıdır. Bu nedenle dernek bağışları Afrika’da yaşayan insanlara ulaştırmak amacıyla toplar. Bağışların tamamlanmasının ardından ise Afrika’da yer alan ülkelere ve ülkelerde belirlenmiş birden fazla bölgeye bisikletlerin teslim edilmesini sağlar.

Bisikletlerin teslim işlemi bizzat derneğe bağlı çalışan kişiler tarafından gerçekleştirilir. Bisikletlerin teslim edileceği kişiler ise ihtiyaç durumuna göre dernek tarafından belirlenir. Bu sayede geçim sıkıntısı nedeniyle açlık ve sağlık sorunu yaşayana kişilerin zorluklardan kurtulmaları sağlanabilir.

Bisiklet bağışının yapıldığı Afrika ülkelerinden bazıları ise şunlardır; Mozambik, Kamerun, Kongo, Gabon, Nijer, Somali, Gana, Etiyopya, Nijerya, Arakan, Gine, Zambiya, Eritre, Kenya, Çad ve Senegal gibi ülkelerdir.

Bisiklet Bağışı Zamanı Nedir?

Bisiklet bağışı zaman sınırlaması bulunmayan bağış türleri arasında bulunur. Bu nedenle bağışı yapabilecek yeterliliğe sahip olan kişiler istedikleri yıl, ay ve günde bağışlarını yapabilirler. Böylelikle dernek bağışların gerekli çoğunluğa ulaşmasıyla bisikletlerin alınmasını ve hak sahiplerine dağıtılmasını sağlar.

Bisiklete Afrika halkının her dönem ihtiyacı olduğu için yardım ne zaman yapılmış olursa olsun insanlara ulaşmasında bir sıkıntı yaşanmaz. Ayrıca bağışı yapan kişilere bağışın gerçekleştiği SMS ile gönderildiği için bisikletlerin verilip verilmediği yönünde soru işaretleri yaşanmaz.

Bağış İçin Bisiklet Alınıp Dağıtılabilir Mi?

İnsanlar bağış için bisiklet alıp insanlara dağıtma yolunu tercih edebilirler. Bu yöntem bazı dernekler tarafından kabul ediliyor olsa da Şefkat Eli Derneği ayni bisiklet bağışlarını kabul etmez. Onun yerine bisikletin bağışlanması için belirlemiş olduğu bağış tutarının yatırılmasını ister.

Bu sayede bağışların bir havuzda toplanması ve derneğin proje için belirlediği bisiklet sayısına ulaşılmasıyla bisikletlerin alımı gerçekleştirilir. Alımı tamamlanan bisikletler ise gerekli hazırlık ve organizasyonlar sonucunda geçim kaynağına ihtiyacı olan ailelere dağıtılır. Bu aileler bisikletleri istedikleri gibi kullanarak geçinebilirler.

Bisiklet Bağışının Afrika İçin Önemi Nedir?

Bisiklet Afrika için önemli bir ulaşım aracıdır. Bu Afrika’da su kaynakları insanların yaşadıkları yerlerden oldukça uzaktır. Bu nedenle insanlar yürüyerek suya ulaşmak zorunda kalırlar. Bu da onların zaman kaybetmelerine ve zorluk çekmelerine neden olur.

Ancak bu insanların bisiklet sahibi olmaları su almak için bisikletleriyle gitmelerini ve kısa süre içerisinde evlerine ulaşmalarını sağlar. Ayrıca bağışlanan bisikletler vasıtasıyla insanlar taşıdıkları suları ülkedeki farklı insanlara satarak gelir elde edebilirler. Bunun yanı sıra bisikletleri gıda almaya gitme amacıyla kullanabilirler.

Bisiklet Bağışının Dini Dayanağı Var Mı?

İslam dininde açık bir şekilde bisiklet bağışında bulunulması gerektiğini ifade eden bir hadis, ayet ve sünnet yoktur. Ancak insanların yaptıkları bağışlar onların sevap ve Allah rızasına mazhar olmalarına yardımcı olduğu için dinen önemlidir. Bisiklet bağışlayan kişiler öncelikle Afrika halkına yardım etmiş olurlar.

Bu yardımlar sayesinde o yörenin halkının duasını alabilirler. Bunun dışında iyilik yapmış oldukları için kendilerini iyi hissederler. Bu iyiliği yapmaları Afrika halkına üzülmeleri ve yardımcı olmaları nedeniyle olduğu için komşularının aç veya sefil kalmasına sessiz kalmadıklarını gösterir.

Bisiklet Bağışı Düzenli Hale Getirilebilir Mi?

Afrika geçim kaynağı bisiklet bağışını düzenli hale getirmek mümkündür. Bunun için online bağış yaparken açılan ödeme sayfasında tekrarlı bağış bölümünü işaretlemek gerekir. Web sitesinden ulaşılan online bağış bölümünden genel bağış kategorisine ulaşılır ve ilgili kategoriden geçim kaynağı bisiklet bağışı bölümüne girilir.

Bağış yap butonuyla bağış sayfasına ulaşılır ve bu sayfada kişisel bilgilerin girildiği bölümden Tekrarlı Bağış işareti aktif hale getirilir. Bu sayede her ay bisiklet bağışında bulunmak mümkün olur. Bağışın her ay yapılıp yapılmayacağı SMS aracılığıyla bağış sahibine sorulur. Bağış sahiplerinin bisiklet bağışının yapmayacakları durumda o ay için bağış gerçekleşmez.

Bisiklet Bağışları Türkiye Dışından Kabul Edilir Mi?

Evet Şefkat Eli Derneği bisiklet bağışlarını Türkiye dışında yaşayan insanlardan da kabul eder. Yurt dışından bisiklet bağışında bulunmak isteyenler dernek tarafından verilen hesap numaralarını kullanmak şartıyla havale veya EFT yapabilirler.

Bisiklet Bağışı İçin İletişim Bilgileri Nelerdir?

Bisiklet bağışında bulunacak kişiler Şefkat Eli Derneği’nin iletişim bilgilerinden yararlanabilirler. Bu bilgiler dernek web site adresi, telefon numarası, şube adresi ve hesap numarası gibi bilgileri oluşturur. Bağış için sefkateli.org.tr sitesi kullanılabilir. Web sitesi kullanılarak online bağış yapılabilir, web sitesinden derneğe ait hesap numaraları öğrenilerek havale yapılabilir.

Bisiklet bağışı hakkında telefon üzerinden bilgi almak isteyenler 444 33 50 veya 0216 224 2450 telefon numaralarını kullanarak derneğe ulaşım merak ettikleri sorulara cevap bulabilirler.

Derneğe bisiklet bağışını elden teslim etmeyi tercih eden kişiler ise şu adrese ulaşabilirler; Kavacık Mah, Fatih Sultan Mehmed Cad, Beşler Plaza, B Blok, No:38 Kat: 3 Beykoz, İstanbul adresine ulaşabilirler. Bu adreste yaptıkları bağışa karşılık kendilerine bağış makbuzu teslim edilir.

Dernekle iletişim kurmak mail yoluyla da mümkündür. Bunun için bağış yapacak kişiler [email protected] adresine mail gönderebilirler.